هدر موبایل
1398/06/29 11:25:07
سرویس فرهنگی

حضور نمایندگان کتابخانه مجلس در نشست منطقه‌ای شناسایی و تبادل میراث مستند

نشست منطقه‌ای شناسایی و تبادل میراث مستند در سالن اندیشگاه کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و نمایندگانی از کتابخانه مجلس نیز در این نشست حضور داشتند.
حضور نمایندگان کتابخانه مجلس در نشست منطقه‌ای شناسایی و تبادل میراث مستند نشست منطقه‌ای شناسایی و تبادل میراث مستند در سالن اندیشگاه کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و نمایندگانی از کتابخانه مجلس نیز در این نشست حضور داشتند. https://cdn.icana.ir/d/019/201909102549859978.jpg حضور,نمایندگان,کتابخانه,مجلس,در,نشست,منطقه‌ای,شناسایی,و,تبادل,میراث,مستند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نشست منطقه‌ای شناسایی و تبادل میراث مستند 12 و 13 شهریور 1398 در سالن اندیشگاه کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در آیین افتتاحیه اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رئیس کمیته ملی حافظه جهانی، حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و سوتان سوتکوفسکی، سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران در اظهاراتشان به اهمیت شناسایی و حفظ میراث مستند و نقش آن در گفت و گو و تبادلات فرهنگی و صلح جهانی، فعالیت کمیته ملی حافظه جهانی و اهداف برگزاری این نشست پرداختند.

این نشست با حضور رئیس کتابخانه ملی ازبکستان، رئیس آرشیو ملی افغانستان و نمایندگانی از برنامه حافظه جهانی یونسکو از کشورهایی چون استرالیا، آذربایجان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، قزاقستان و هند و اعضای کمیته ملی حافظه جهانی و گروه‌های کارشناسی آن برگزار شد.

مشاور رئیس در امور منابع و اشاعه اطلاعات و مدیر امور سازماندهی منابع به عنوان نمایندگان کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در این نشست حضور داشتند.

 

حضور نمایندگان کتابخانه مجلس در نشست منطقه‌ای شناسایی و تبادل میراث مستند

 

در این نشست دو روزه ضمن برگزاری جلسات سخنرانی توسط برخی از اعضا، کارگاه‌های آموزشی با محوریت ثبت میراث ملی و منطقه‌ای و آثار مشترک بین کشورها برگزار شد.

همچنین عضو کمیته ملی حافظه جهانی به تشریح چگونگی و مراحل ثبت جهانی نسخه خطی «المسالک و الممالک» پرداخت.

در ادامه کارگاه آموزشی آقای اندرو هندرسون دبیرکل کمیته منطقه‌ای آسیا ـ اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی (از کشور استرالیا) به ارائه توضیحات پیرامون چگونگی انجام همکاری‌های مشترک و منطقه‌ای میان کشورهای عضو پرداخت. به عنوان مثال آثار گرانبهای ملی و مشترک کشورهای مسیر جاده ابریشم مورد تبیین قرار گرفت و لزوم ثبت، حفظ و نگهداری آنها مورد تأکید قرار گرفت.

پس از آن، به عنوان نمونه‌ای از همکاری‌های منطقه‌ای، «کتابخانه دیجیتال آسه‌آن» که متعلق به کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا است، بررسی شد.

 در این نشست به اعضای برنامه حافظه جهانی توصیه شد شناسایی میراث مستند، فهرست برداری، تصویربرداری، دیجیتال سازی، حفظ و نگهداری آنها را در اولویت برنامه های خویش قرار داده و ضمن رعایت مقررات و ضوابط داخلی کشورهای متبوع خویش، در جهت به اشتراک گذاری اطلاعات آنها با دیگر کشورها از طریق کتابخانه دیجیتال منطقه‌ای تلاش کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet