هدر موبایل
1398/06/30 13:24:54
سرویس سیاسی
به گزارش خانه‌ملت؛

نگاهی به تاریخچه حضور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل

روسای جمهور ایران پس از انقلاب در تمامی نشست‌های سالانه مجمع عمومی حاضر شدند و بر اقتدار نظام جمهوری اسلامی تاکید و کشورها را به صلح دعوت کردند البته در دوران دولت سازندگی وزیر امور خارجه به جای مرحوم هاشمی در این نشست حضور پیدا کرده است.
نگاهی به تاریخچه حضور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل روسای جمهور ایران پس از انقلاب در تمامی نشست‌های سالانه مجمع عمومی حاضر شدند و بر اقتدار نظام جمهوری اسلامی تاکید و کشورها را به صلح دعوت کردند البته در دوران دولت سازندگی وزیر امور خارجه به جای مرحوم هاشمی در این نشست حضور پیدا کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201909100095860578.jpg نگاهی,به,تاریخچه,حضور,ایران,در,مجمع,عمومی,سازمان,ملل Icana

خبرگزاری خانه‌ملت- گروه سیاسی-  فاطمه رضائی؛ هفتاد و چهارمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سپتامبر ۲۰۱۹ آغاز به کار می‌کند و برگزاری نشست با حضور سران دولت‌ها مهم ترین برنامه آن است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رکن اصلی، جهانی و مشورتی سازمان ملل متحد است و همه کشورهای عضو در آن نماینده دارند و هر عضو سازمان ملل متحد در مجمع دارای یک حق رأی است. مجمع عموی سالیانه نشست خود را از ماه سپتامبر تا دسامبر یا ژانویه برگزار می‌کند و در موارد استثنایی به درخواست شورای امنیت یا به درخواست یک عضو که مورد موافقت اکثریت اعضا باشد، دوره‌های اجلاسیه فوق‌العاده تشکیل خواهد داد.

تصمیم‌ها و قطعنامه‌های مجمع عمومی معمولاً جنبه اعلامی یا توصیه‌ای دارند اما برخی از این قطعنامه‌های اعلامی با گذشت زمان و تکرار تا حدود زیادی برای کشورهای عضو به‌طور ضمنی الزام‌آور می‌شوند.

جلیل رحیمی جهان‌‌آبادی از نمایندگان حقوقدان مجلس شورای اسلامی نیز اذعان دارد که مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه تصویب نمی‌کند و قدرت اجرایی سازمان ملل در شورای امنیت است. وی مجمع عمومی را پارلمان جهانی و صحنه بیان دیدگاه‌ها، اهداف و برنامه کشورها  می‌داند.

این نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس دهم تاکید دارد که قدرت افکار عمومی جهانی در مجمع عمومی تحت تاثیر قرار می‌گیرد زیرا هر کشوری می‌تواند دیدگاه خود را پیرامون سیاست‌هایی که در کشور خود، منطقه و جهان دنبال می‌کند به صورت مستقیم مطرح کند. کشورها همچنین دیدگاه‌های خود را پیرامون حل معضلات جهانی بیان می‌کنند.

سازمان ملل

اولین اجلاس مجمع عمومی

اولین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دهم ژانویه ۱۹۴۶ در سالن مرکزی کلیسای متدیست لندن برگزار شد که نمایندگان ۵۱ کشور در آن شرکت داشتند. این اجلاس بعد از برگزاری در شهرهای مختلف، در نهایت ۱۴ اکتبر ۱۹۵۲ برای برگزاری هفتمین اجلاس سالانه خود به مقر دائم آن در نیویورک منتقل شد.

بحث در مورد تمام مسائل و موضوعات در چارچوب منشور سازمان ملل متحد به استثنای ماده ۱۲، بررسی هر مساله مربوط به حفظ صلح و امنیت بین‌المللی به استثنای مواردی که به شورای امنیت محول شده است؛ انتخاب اعضای سایر ارکان اصلی (انتخاب اعضای غیردائم شورای امنیت، شورای اقتصادی اجتماعی و شورای قیمومت به هنگام ضرورت)، معرفی یا انتخاب اعضای ارکان فرعی خود و هماهنگ کردن فعالیت‌های موسسات تخصصی بخشی از وظایف این مجمع محسوب می‌شود.

انتخاب رئیس اجلاس سالانه مجمع عمومی

رؤسای کشورهای عضو و دولت‌ها اغلب در ابتدای هر اجلاس عادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص اضطراری‌ترین مسائل بین‌المللی سخنرانی می‌کنند، سپس سایر مسائل در کمیته‌های مجمع بررسی می‌شوند.

بر اساس قطعنامه۱۹۹۰ مصوب ۱۹۶۳برای تضمین رعایت برابری جغرافیایی هر ساله رئیس مجمع به نوبت از میان پنج گروه از کشورهای آفریقایی، آسیایی، اروپای شرقی، آمریکای لاتین و کارائیب، اروپای غربی و سایر دولت‌ها انتخاب می‌شود. مجمع عمومی برای اجلاس هفتاد و چهارم سفیر نیجریه را به عنوان ریاست این مجمع برگزیده است.

تاریخچه حضور روسای جمهور ایران در نشست مجمع عمومی

از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون روسای جمهور و نمایندگانی از ایران اسلامی در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت و سخنرانی کرده‌اند، نخستین مقام بلندپایه‌ای ایرانی هم شهید رجایی است که پس از انقلاب و در سال 1359 به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به نیویورک ـ محل استقرار سازمان ملل ـ رفت و سخنرانی کرد. پس از آن حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای،  سیدمحمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی نیز در جلسات مجمع عمومی سخنرانی کردند.

مرحوم هاشمی‌رفسنجانی تنها رئیس‌جمهوری اسلامی ایران است که در دوره هشت ساله ریاست ‌جمهوری‌اش هیچ‌گاه برای سخنرانی در مجمع عمومی به نیویورک نرفت، لذا در این سال‌ها ایران در سطح وزیر امور خارجه در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کرد؛ برخی تلاش قدرت‌های غربی برای تحت تعقیب قرار دادن رئیس‌جمهور ایران در دوران جنگ و پس‌ از آن در دوران سازندگی را یکی از دلایل عدم حضور هاشمی‌رفسنجانی دانستند و برخی دیگر جو سنگین شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل علیه ایران که به‌ تازگی انقلاب را از سر گذرانده بود و برخی از تحلیلگران دوران سازندگی را دوران پرمشغله‌ای برای رئیس‌جمهور می‌دانستند و اذعان داشتند که فرصت حضور در مجمع عمومی سازمان ملل نداشته است.

روحانی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد

روحانی و تجربه 6 سال حضور در نشست مجمع عمومی

حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور وقت ایران، تجربه حضور در شِش اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل را دارد و در همین روزها برای هفتمین بار به نیویورک می‌رود تا در حضور سران کشورهای جهان از مواضع جمهوری اسلامی ایران دفاع کند.

روحانی از ابتدای دولت یازدهم در تمامی اجلاسیه‌های مجمع عمومی حضور پیدا کرده است، وی در سال 1392 در اجلاس شصت و هشتم مجمع عمومی به افزایش خشونت‌های دولتی و غیردولتی، مذهبی و فرقه‌ای و حتی نژادی به ویژه علیه مردم فلسطین و فاجعۀ انسانی در سوریه، تحریم‌های غیرعادلانه به عنوان جلوه‌ای از خشونت و خستگی مردم جهان از جنگ، برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران، درخواست برای تعامل سازنده بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک با دیگر کشورهاست و پیگیری طرح «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری» از طریق سازمان ملل متحد و جایگزینی «ائتلاف برای صلح پایدار» به جای «ائتلاف برای جنگ» در مناطق مختلف جهان اشاره کرد.

رئیس جمهور ایران برای اجلاس شصت و نهم مجمع عمومی در سال 1393 نیز به نیویورک رفت و به تشریح آتش تندروی و افراطی‌گری در قالب ایدئولوژی «افراطی‌گری و خشونت» و هدف «نابودی تمدن، اسلام‌هراسی و ایجاد زمینه برای مداخله مجدّد بیگانگان در منطقه»، ریشه‌کن‌کردن تروریسم، اشتباهات راهبردی غرب در مسائل منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی و قفقاز و بدل این منطقه به بهشت تروریست‌ها، خستگی خاورمیانه از جنگ و تشنه توسعه بودن، موضوع هسته‌ای و تاکید بر مذاکره به عنوان تنها راه حل، فرصتی تاریخی برای غرب با دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با ایران و تلاش برای تعامل سازنده با همسایگان بر اساس احترام متقابل و تأکید بر منافع مشترک پرداخت.

حضور حسن روحانی در اجلاس هفتادم مجمع عمومی سازمان ملل اما متفاوت بود، از طرفی رئیس‌جمهور ایران با دلی پر درد و گلایه به تشریح فاجعه غم بار منا و از دست دادن هزاران زائر مسلمان و بازگرداندن بدون تأخیر اجساد پرداخت و از سوی دیگر یادآور آغاز فصل جدید در روابط ایران و جهان شد و به تفسیر درباره «برنامه جامع اقدام مشترک» میان ایران و 6 قدرت جهانی، آمادگی ایران برای تحقق امنیت و ثبات، و توسعه در سایة تعامل اقتصادی شد. البته در سخنرانی خود به بحران عراق، ‌سوریه و یمن و توسعه موج خسارت‌های تروریسم نیز اشاره کرد.

حسن روحانی در آخرین سال دولت یازدهم( 1395) در هفتاد و یکمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شد و بروز پدیده تروریسمِ بدون مرز را یادآور شد و خواستار عدم حمایت از گروه‌های تکفیریِ تروریستی و تلاش برای انزوای جریان تروریستی شد. وی همچنین مخالفت ایران با هرگونه فرقه گرائی و دامن زدن به اختلافات مذهبی را یادآور شد و در ادامه سخنان خود دستیابی به برجام را نمونه موفق از سیاست اعتدال و تعامل سازنده با اتخاذ رویکرد برد- برد دانست و به تشریح بهبود شرایط اقتصادی ایران و نزدیک شدن به تولید و صادرات نفتی و غلبه اعتدال بر افراط، صلح طلبی بر خشونت گرایی، دانایی بر نادانی، و نهایتاً عدالت بر ظلم و بیداد پرداخت.

روحانی رئیس‌جمهور پیروز رقابت‌های دولت دوازدهم در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1396 نیز شرکت کرد و ضمن یادآوری ابلاغ منشور حقوق شهروندی، اعتدال را منش و روش ملت بزرگ ایران اعلام کرد و رویکرد ایران را صلح‌خواهی و حمایت از حقوق ملت‌ها دانست. وی همچنین با اشاره به برجام به عنوان یک ابزار نو در مناسبات جدید جهانی و انتقاد از برخی خود تحریمی‌ها به صراحت اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران برجام را نقض نمی‌کند ولی در مواجهه با نقض آن عکس العمل متناسب و قاطع خواهد داشت. روحانی در این نشست به توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران و سیاست مبارزه با پولشوئی دولت اشاره کرد و گفت که ما می‌توانیم با باورهایمان صدای اعتدال را به تنها صدای غالب در جهان تبدیل کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید برای ششمین بار نیز به نیویورک رفت و در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل حضور پیدا کرد و از خودسری و بی‌توجهی برخی از دولت‌ها به ارزش‌ها و نهادهای بین‌المللی انتقاد کرد و بی‌تفاوتی نهادهای بین‌المللی را خطری برای صلح جهانی دانست. حسن روحانی در این نشست به طور ویژه و خاص به گلایه از آمریکا به جهت خروج از برجام پرداخت و دوازده گزارش متوالیِ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به تعهدات خود را یادآور شد و در ادامه اعلام کرد که دولت آمریکا به «دعوت عام برای سرپیچی از قانون» و «تهدید قانون مداران به مجازات»، پرداخته است.

رئیس‌جمهوری در نشست سال گذشته مجمع عمومی از آمریکا دعوت کرد که به قطعنامه ۲۲۳۱ مصوبه شورای امنیت بازگردد و در نهادهای بین‌المللی بماند و تحریم نکند. همچنین ضمن انتقاد از اقدام زشت دولت امریکا در انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس و دامن زدن به بحران یمن و سوریه، امضایکنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را یادآور شد و تاکید کرد که از تحریم دست بردارید و به تکفیر پایان دهید.

روحانی هواپیما

روحانی عازم نیویورک می‌شود

حال حسن روحانی عازم سفر به نیویورک و حضور در هفتاد چهارمین نشست مجمع عمومی است، این نشست قطعا متفاوت از سال‌های گذشته است، ویزای سفر به نیویورک با تاخیر برای هیات ایرانی صادر شده است و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان مورد تحریم دولت آمریکا قرار گرفته، بدعهدی‌های آمریکا افزایش یافته و ایران هم در اقدامی برابر به کاهش تعهدات برجام پرداخته است، البته طرف‌های آمریکایی و اروپایی دریافتند که ایران در اجرای تصمیم‌های خود مصمم است و در برابر زور ساکت نمی‌ماند. بنابراین آقای رئیس‌جمهور در این نشست قطعا باید به نوعی دیگر از دغدغه‌های ایران اسلامی و جامعه جهانی سخن بگوید به ویژه در شرایطی که دولت سرکِش آمریکا یک جانبه به جنگ با جهان رفته است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet