هدر موبایل
1398/06/31 17:00:14
سرویس اجتماعی
مقصودی به مناسبت روز جهانی بدون خودرو:

تولید خودروهای غیراستاندارد تهران را به آلوده‌ترین شهر دنیا تبدیل کرد

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس، بابیان‌اینکه تولید خودروهای غیراستاندارد و نبود رقابت در بازار خودرو تهران را به آلوده‌ترین شهر دنیا تبدیل کرد، ترویج فرهنگ پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری و تفکیک پایتخت سیاسی و اقتصادی را نقطه پایان مشکل آلودگی هوای پایتخت دانست.
تولید خودروهای غیراستاندارد تهران را به آلوده‌ترین شهر دنیا تبدیل کرد عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس، بابیان‌اینکه تولید خودروهای غیراستاندارد و نبود رقابت در بازار خودرو تهران را به آلوده‌ترین شهر دنیا تبدیل کرد، ترویج فرهنگ پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری و تفکیک پایتخت سیاسی و اقتصادی را نقطه پایان مشکل آلودگی هوای پایتخت دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201611105621915366.jpg تولید,خودروهای,غیراستاندارد,تهران,را,به,آلوده‌ترین,شهر,دنیا,تبدیل,کرد Icana

حسین مقصودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به مناسبت روز جهانی بدون خودرو در مورد اعلام گزارشی از سوی بانک جهانی مبنی بر اینکه آلودگی هوا سالانه 6/2 میلیارد دلار به تهرانی‌ها خسارت وارد می‌کند، گفت: ایران به دلیل تولید خودروهای غیراستاندارد و نبود رقابت در بازار خودرو دارای آلوده‌ترین هوای دنیا است که نه تنها به سلامت افراد آسیب می‌رساند، بلکه عامل افزایش خسارات ناشی از تصادفات نیز می‌شود.  

مسئولان شهری در بین تعدادی از ایده‌ها و برنامه‌های بدون نتیجه غرق شده‌اند    

 نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه مسئولان در برنامه‌ریزی برای کاهش آلودگی هوا تنها به شعار دادن بسنده کرده‌‎اند، ادامه داد: یکی از اقداماتی که در آستانه بازگشایی مدارس برای کاهش آلودگی هوا در دستورکار دستگاه‌ها قرار گرفته است تغییر ساعت ورود کارمندان دارای فرزندان دانش‌آموز به محل کارشان است که نه تنها کمکی به کاهش آلودگی هوا یا ترافیک شهری نمی‌کند، بلکه به دلیل دو بار تردد والدین با خودرو به بروز این مشکلات دامن می‌زند.

وی تصریح کرد: وجود این مشکلات ناشی از این است که مسئولان مربوطه در بین تعدادی از ایده‌ها و برنامه‌های بدون برآورد نتیجه غرق شده‌اند به همین دلیل برنامه‌هایشان را بومی‌سازی نمی‌کنند.

مسئولان برای تغییر نوع تردد خود در جهت رفع معضل آلودگی هوا پیشگام شوند

مقصودی افزود: اگر ما می‌‎خواهیم که برای رفع آلودگی هوا اقدام اثرگذاری انجام دهیم باید از تجربه کشورهای موفق در این زمینه استفاده کنیم، کما اینکه هلند با ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه و مالزی با تفکیک پایتخت‌های سیاسی و اقتصادی از یکدیگر توانسته‌اند این مشکل را برطرف کنند.

وی بیان کرد: هم‌اکنون ترویج فرهنگ پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری و تفکیک پایتخت سیاسی و اقتصادی می‌تواند نقطه پایان مشکل آلودگی هوا به ویژه در تهران باشد. ضمن اینکه لازم است مسئولان برای تغییر نوع تردد خود در جهت رفع معضل آلودگی هوا پیشگام شوند.

تهران در افزایش سرسام‌آور جمعیت یکی از 5 شهر اول جهان است

مقصودی با یادآوری اینکه تهران یکی از 5 شهر جهان بوده که با افزایش سرسام‌آور جمعیت مواجه شده است، عنوان کرد: تفکیک پایتخت سیاسی و اقتصادی از آنجایی دارای اهمیت است که در شرایط کنونی روزانه حدود 17 میلیون جمعیت در تهران که بخشی از آنها شناور هستند در تهران تردد می‌کنند.

بی‌توجهی دولت به پرداخت سهم شهرداری مانع از رفع معضلات زیست محیطی پایتخت می‌شود

وی اظهار کرد: دولت سهم خود از حوزه شهری را پرداخت نمی‌کند و این در حالی است که باید یک سوم هزینه‌ها در این حوزه را پرداخت کند. از سوی دیگر راهنمایی و رانندگی هم سهم شهرداری از جرایم راهنمایی و رانندگی را پرداخت نمی‌کند و یارانه‌های سوخت هم در سال 97 پرداخت نشد و در سال 98 هم به سختی آن را دریافت می‌کنیم، همچنین سهم شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده به بهانه‌های مختلف کاهش داده شده یا به موقع پرداخت نمی‌شود و این موارد باعث می‌شوند که مدیران شهری به دلیل کمبود اعتبارات قادر به رفع مشکلات حوزه شهری نباشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: در سال‌های اخیر هم با تغییر شرایط اقلیمی مواجه بودیم و هم در شهرداری از افرادی برای فعالیت در سمت‌های مختلف مدیریتی استفاده می‌شود که هیچ سوابق موثری در حوزه شهری نداشته‌اند و در رابطه با محیط زیست هم صاحب‌نظر نیستند که این موارد عامل کُندی حرکت برای اتخاذ تصمیمات در جهت رفع این مشکلات شده است.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مسئولان باید برای کاهش جمعیت و در پی آن رفع معضلات آلودگی هوا و ترافیک در پایتخت، اطراف آن شهرک‌های اقماری ایجاد کنند تا بخشی از جمعیت کنونی به این مناطق منتقل شوند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet