هدر موبایل
1398/07/03 11:45:22
سرویس سیاسی
ابوترابی:

کمیسیون اصل 90 گزارشی از «فساد سیاسی» ارائه دهد

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس روند تهیه و رسیدگی به گزارش فساد سیاسی در کمیسیون اصل ۹۰ را توضیح داد.
کمیسیون اصل 90 گزارشی از «فساد سیاسی» ارائه دهد عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس روند تهیه و رسیدگی به گزارش فساد سیاسی در کمیسیون اصل 90 را توضیح داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201801106901430489.jpg کمیسیون,اصل,90,گزارشی,از,«فساد,سیاسی»,ارائه,دهد Icana

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دستور رئیس مجلس به کمیسیون اصل 90 و قوه قضاییه برای رسیدگی به «فساد سیاسی»، گفت: فساد سیاسی کلید واژه ای است که برای اولین بار مطرح می شود و باید حد، مرز و تعریف آن صورت گیرد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تاکید کرد: تعریف حد و مرز به این معنا نیست که برای برخورد با فساد سیاسی نیاز به قانون جدید داریم، بلکه می توان نسبت به  فعل و ترک فعلی که در ماده 4 قانون مجازات اسلامی آمده است احکامی برای فساد سیاسی در نظر گرفت.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید براینکه «فساد سیاسی» بیشتر اصطلاح سیاسی است، بیان داشت: با این حال قوه قضاییه باید بررسی کند که کدام فعل یا ترک فعل سیاسی مشمول قانون مجازات اسلامی می شود و چه مجازات هایی برای آن لحاظ کند.

وی اظهار داشت: از آنجایی که در قانون به صراحت عبارت «فساد سیاسی» نیامده است، قوه قضاییه باید آن را بر قوانین جاری کشور منطبق کند.

ابوترابی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اقداماتی که کمیسیون اصل 90 باید در زمینه «فساد سیاسی» انجام دهد، گفت: اصل 90 می تواند مقدمات پرونده فساد سیاسی را تشکیل و تحقیقات لازم را انجام دهد؛ دلایل و گزارش ها را جمع آوری کند و از افراد توضیح بخواهد، پرونده که آماده شد به قوه قضاییه ارسال کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه مجلس یک محکمه از نوع سیاسی است، توضیح داد: استیضاح و سوال اقدامات قضاوتی است که در یک محکمه سیاسی انجام می شود،کمیسیون اصل 90 نیز یکی از ابزارهای نظارتی مجلس است، این کمیسیون پرونده ها را جمع آوری می کند، گزارش می دهد تا در صحن قرائت شود، تا اینجای کار، اقدامات در محکمه سیاسی صورت گرفته که برای در نظر گرفتن مجازات باید گزارش به قوه قضاییه ارجاع شود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس با اشاره به کارکرد کمیسیون اصل 90 ، بیان داشت: این کمیسیون می تواند با دستور رئیس مجلس، نسبت به تهیه گزارشی در خصوص «فساد سیاسی» اقدام کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet