هدر موبایل
1398/07/08 15:59:48
سرویس اجتماعی
ساعی به مناسبت روز ناشنوایان:

رسمیت‌بخشی به ناشنوایان مهمترین مطالبه این قشر است

رئیس فراکسیون حمایت از معلولان مجلس، رسمیت‌بخشی به ناشنوایان را مهمترین مطالبه این قشر دانست و تاکید کرد که مردم، رسانه‌ها و دولت باید در این راستا همگام با جامعه ناشنوایان حرکت کنند.
رسمیت‌بخشی به ناشنوایان مهمترین مطالبه این قشر است رئیس فراکسیون حمایت از معلولان مجلس، رسمیت‌بخشی به ناشنوایان را مهمترین مطالبه این قشر دانست و تاکید کرد که مردم، رسانه‌ها و دولت باید در این راستا همگام با جامعه ناشنوایان حرکت کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201908105527245250.jpg رسمیت‌بخشی,به,ناشنوایان,مهمترین,مطالبه,این,قشر,است Icana

زهرا ساعی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به مناسبت روز ناشنوایان در بیان مطالبات این قشر، گفت: رسمیت‌بخشی به ناشنوایان و شنیدن صدایشان اصلی‌ترین اولویت آنان است و علت اصلی نام گذاری این روز تحت این عنوان هم ارتقای فرهنگ عمومی و درک دغدغه‌های ناشنوایان، توجه ویژه به زبان اشاره و آگاه‌سازی دست اندرکاران حوزه عمومی، سیاستمداران و مردم از مصائب و دشواری‌هایی است که ناشنوایان با آن مواجه هستند.

حدود ۵ درصد از کودکان در سنین مدرسه دارای آسیب‌های شنوایی هستند

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به آمار ناشنویان در ایران و جهان، ادامه داد بر اساس آمارهای جهانی حدود ۵ درصد از کودکان در سنین مدرسه دارای درجات مختلفی از آسیب‌های شنوایی هستند، همچنین نرخ جهانی مشکلات شنوایی حدود ۴/۰ درصد است. سازمان بهداشت جهانی نیز اخیرا اعلام کرده که بیش از ۳۶۰ میلیون نفر در جهان به کم شنوایی مبتلا هستند.

وی افزود: هم‌اکنون تعداد ناشنوایان(کم شنوا و ناشنوا) ۲۳۰ هزار نفر، یعنی ۱۶ درصد جمعیت تحت پوشش بهزیستی است که ۳۵ درصد آنها زن و ۶۵ درصد مرد هستند

ساعی در بیان اقدامات سازمان‌های حمایتی برای حمایت از ناشنویان، خاطرنشان کرد: جای امید است عمده این افراد در سازمان بهزیستی دارای پرونده توانبخشی بوده و از خدمات مختلف توان بخشی روزانه همانند تست‌های تشخیصی، ادیومتری، تجویز، ارائه و فیتینگ سمعک، کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی، تأمین و تعمیر قطعات حلزون شنوایی و سایر خدمات مددکاری بهره‌مند می‌شوند، اما با این وجود این قشر دارای مطالبات و خواسته‌های به حقی هم هستند که باید به آن توجه ویژه شود.

وی افزود: آمار ارائه شده در ده سال گذشته نشان می‌‎دهد، از ۱۵ هزار  ناشنوایی که می‌توانست دیر شناخته شود، پیشگیری شده و با مداخله به هنگام زمینه آن فراهم شده که بتوانیم فرآیندهای توانبخشی و آموزشی را آغاز کنیم.

ساعی در تشریح عمده مطالبات جامعه معلولان، تصریح کرد: در جامعه ما و به تناسب اقدامات صورت گرفته در فراکسیون معلولین مجلس، ناشنوایان هم مطالبات و دغدغه‌های به حقی دارند که باید در اولویت سیاستگذاری‌های سازمان‌های مربوطه از جمله بهزیستی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: عمده این مطالبات پیرامون شناسایی ناشنوایان در جامعه و درک و فهم مشکلات نوع برقراری ارتباط آنها، اختصاص مساعدت‌هایی به عنوان امتیاز به جامعه ناشنوایان با کمک سازمان‌ها و مؤسسات مربوطه از جمله بهزیستی و حتی سازمان‌های مرتبط با فرهنگ و ارتباط عمومی از جمله صداو سیما،  ارائه امکانات رفاهی و ساز و کارهای ارتباطی کاربردی برای این قشر و آگاهی عموم مردم نسبت به خطرهایی که این قشر را تهدید می‌کند که از طریق پوستر، جزوه، اعلامیه، سمینارهای مفید و نصب علائم و اشتغال و دغدغه‌های معیشتی ناشنوایان، شکل گرفته است.

ساعی عنوان کرد: ناشنوایی معلولیتی پنهان و چند لایه است، از سوی دیگر  ناشنوایان امکان ارتباطی معمول سایر افراد را با جامعه ندارند و در ارزیابی‌های ارتباطی اولیه ظاهرشان به عنوان فردی بدون معلولیت ارزیابی می‌شود و  سایر افراد در برخوردهای ثانویه متوجه نقص شنوایی در آنها می‌شوند.

زبان اشاره ناشنوایان باید به رسمیت شناخته شود

وی با اشاره به مسئولیت جامعه در قبال ناشنوایان، افزود: حق به رسمیت شناختن عدم وجود ارتباط آوایی معمول در میان قشر ناشنوایان یکی از دغدغه‌ها و مطالبات جدی آنها است و می‌طلبد که جامعه، ناشنوایان را مخاطب قرار دهد و این امر زمانی میسر خواهد بود که امکان برقراری ارتباطی این قشر و زبان اشاره آنها به رسمیت شناخته شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: با این مقدمه همه رسانه‌های دیداری و شنیداری، مکتوب و مجازی هم باید دغدغه‌ها و مشکلات برقراری ارتباطی ناشنویان را درک و بر اساس آن، اقدام به تولید محتوا و حتی فرهنگسازی نمایند. همچنین ما به عنوان مسئولان امر باید زمینه‌های رشد و خودکفایی افراد ناشنوا در کشور را فراهم کنیم تا بستر لازم برای اشتغال ناشنوایان تحصیلکرده صاحب حرفه و فن فراهم شود.

رئیس فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در مسیر به‌ رسمیت بخشیدن به زبان اشاره ناشنوایان باید سه ضلعی مردم، رسانه‌ها و دولت در راستای تکثیر گفتمان رسمیت‌بخشی همگام و هم راستا با جامعه ناشنوایان حرکت کنند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet