خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1388/07/25 13:46:00
سرویس کمیسیون ها
به منظور پاسخگویی به سوالات نمایندگان

7 وزیر در کمیسیون‌های مجلس حضور می‌یابند

**برای پاسخگویی به سئوالات نمایندگان مردم در خانه ملت این هفته هفت نفر از وزرای دولت دهم راهی کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی خواهند شد.

به گزارش خانه ملت، کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی در روز‌های یکشنبه، دوشنبه، سه‌شنبه میزبان وزرای بازرگانی، امور اقتصادی و دارایی، کشور، امورخارجه، نفت، صنایع و معادن و راه‌وترابری خواهند بود.

براساس این گزارش در هفته جاری روسای کل و دادستان دیوان محاسبات، معاونت نظارت و راهبردی رییس جمهور و مسئولین دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، معاونان سیاسی و امنیتی وزارت کشور و دبیر ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز برای ارائه گزارش و پاسخگویی به سئوالات نمایندگان در مجلس شورای اسلامی حاضر می‌شوند.در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی این هفته بررسی طرح ارائه تسهیلات برای امور وقفی، نشست کارگروه بررسی لایحه توسعه ابزار‌ها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی به بحث و بررسی گذاشته می‌شود.

در روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه وزرای بازرگانی و امور اقتصادی و دارایی برای پاسخگویی به سئوالات هشت نماینده در کمیسیون اقتصادی مجلس حاضر می‌شوند در ادامه بررسی تقاضای تحقیق و تفحص تعدادی از نمایندگان مجلس در امور مربوط به مناطق آزاد تجاری، صنعتی ، ویژه اقتصادی کشور به رای گذاشته می‌شود.

این هفته کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، طرح اصلاح تبصره چهار اعاده شده از شورای نگهبان در خصوص قانون برقراری حقوق وظیفه یا مستمری بازماندگان آن دسته از مهاجران و کسانی که به مناطق جنگی مراجعت  کرده و به علت برخورد با مواد منفجره معلول یا فوت می‌شوند مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در ادامه وزرای کشور و امور خارجه برای پاسخگویی به سئوالات شش نفر از نمایندگان راهی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خواهند شد.

این کمیسیون دو طرح اعاده شده از شورای نگهبان از جمله طرح اصلاح ماده ده قانون شهرداری و بررسی طرح تسری آیین‌نامه معاملات شهرداری تهران به شهرداری‌های بالای یک میلیون نفر جمعیت (کلانشهر‌ها)  به بحث و بررسی گذاشته می‌شود. براساس این گزارش اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی آخرین وضعیت مرزهای شرق کشور اعم از بودجه‌های واگذار و همچنین پیشرفت کار انسداد و ارائه گزارش آخرین وضعیت در جنوب شرق استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی به بحث و بررسی گذاشته می‌شود.

کمیسیون اجتماعی، این هفته بررسی گزارش دیوان محاسبات در خصوص مغایرت قانون اساسنامه سازمان تامین اجتماعی، سازمان بازنشستگی و سازمان بیمه خدمات درمانی در رابطه با وابسته‌ شدن صندوق‌های بیمه‌ای فوق به سازمان تامین اجتماعی و رسیدگی به طرح تاسیس شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی و طرح بهسازی قراردادهای موقت کار و شرکت‌های پیمانکار نیروی انسانی و طرح بهسازی قرار دادهای موقت کار و شرکت‌های پیمانکار نیروی انسانی و بررسی طرح اعلام روز بیست و نهم دی ماه به عنوان روز غزه نماد مقاومت فلسطین به بحث و بررسی گذاشته می‌شود.

براساس این گزارش اعضای کمیسیون انرژی این هفته میزبان وزیر نفت خواهد بود و بررسی طرح لغو ماده سی قانون برنامه چهارم توسعه را به بحث و بررسی قرار می‌دهند.

وزیر نفت با حضور در کمیسیون پاسخگوی سئوالات پنج نفر از نمایندگان شهرهای قائم‌شهر، ایذه وباغ‌ملک، درگز،‌ایلام، اهواز، مرند در مجلس خواهد بود اما اعضای کمیسیون برنامه‌ و بودجه و محاسبات مجلس در هفته پیش روی بررسی گزارش دیوان محاسبات در خصوص عملکرد مالی سال 1387 مجلس را در دستور کار قرار می‌دهند.

در ادامه رییس کل و دادستان دیوان محاسبات جهت ارائه گزارش عملکرد سه ماهه دیوان در کمیسیون حاضر می‌شوند.

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در ادامه رسیدگی به طرح اصلاح بند 7 قانون بودجه سال 1388 و بررسی علت و موانع اجرای بند 40 قانون بودجه در دستور کار قرار خواهند داد.

در ادامه مراسم معارفه معاونت نظارت راهبردی و برنامه‌ریزی رییس جمهور و تبادل نظر پیرامون مسایل مشترک در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات انجام می‌پذیرد. اما کمیسیون صنایع و معادن مجلس این هفته با حضور وزرای صنایع و معادن، بازرگانی، امور اقتصادی و دارایی فرایند مدیریت واردات و در ادامه بررسی موانع تعرفه‌ای توسعه صنایع داخلی را مورد بررسی قرار می‌دهد .

اعضای کمیسیون طرح‌های یک فوریتی سرمایه‌گذاری، توسعه اشتغال و بخش خصوصی و افشاء نقض حقوق بشر توسط آمریکا در جهان امروز را به بحث و بررسی قرار خواهند داد.

در کمیسیون عمران مجلس گزارش دفتر همکاری‌های فن‌آوری ریاست جمهوری در کمیسیون مطرح می‌شود سپس وزیر راه و ترابری برای پاسخگویی به سئوالات نمایندگان شاهرود، علی‌آباد، تهران، مسیحیان ارامنه شمال، شهرستان آستانه اشرفیه، ارومیه ، سقز، قروه، مریوان قائنات، ماهشهرو ساوجبلاغ در کمیسیون حاضر می‌شود.

کمیسیون فرهنگی این هفته پنج طرح را مورد بررسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار می‌دهد.

براساس این، طرح یک فوریتی شناسایی مصدومین شیمیایی در مناطق بمباران شده، طرح یک فوریتی مجازات استفاده غیر مجاز از عناوین علمی، طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و طرح یک فوریتی افشاء نقض حقوق بشر توسط آمریکا در جهان و طرح یک فوریتی اعلام روز 29 دی ماه به عنوان روز غزه نماد مقاومت فلسطین مورد بحث قرار خواهد گرفت.

براساس این گزارش اعضای کمیسیون فرهنگی رای گیری در خصوص انتخاب یک نفر از اعضا را جهت شرکت در کار گروه اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر متناظر با سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری را مورد بررسی قرار می‌دهند.

در ادامه هیات تحقیق و تفحص از تربیت بدنی در خصوص انتخابات هیات رییسه، تعیین زمان تشکیل جلسات هیات و تعیین کارشناسان هیات را مورد بحث قرار خواهند داد.

در ادامه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس لایحه حمایت از شرکت‌های دانش بنیاد و تجاری سازی فرآوردها و اختراعات را مورد بررسی قرار می‌دهد.

براساس این گزارش طرح یک فوریتی  سرمایه‌گذاری،‌توسعه اشتغال و بخش خصوصی و طرح یک فوریتی مجازات استفاد غیرمجاز از عناوین علمی نیز به بحث گذاشته خواهد شد.

در ادامه وضعیت بازنشستگی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در کارگروه آموزش عالی و آموزش پزشکی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اما کمیسیون بهداشت و درمان مجلس طرح مقررات امور پزشکی، دارویی و مواد خوردنی، آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی و طرح مجازات استفاده غیرمجاز از عناوین علمی به بحث گذاشته خواهد شد.

اما کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور طرح اصلاح قانون احداث تونل شهری مصوب 72 مورد بررسی قرار می‌گیرد. در ادامه وزیر کشور به اتفاق معاون سیاسی و معاون امنیتی در کمیسیون حضور به هم خواهند رساند.

در ادامه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، بررسی لایحه آیین‌دادرسی دیوان عدالت اداری و طرح ناظر برتاسیس و فعالیت‌ سازمان‌های مردم نهاد و طرح یک فوریتی سرمایه‌گذاری،‌توسعه اشتغال و بخش خصوصی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس لایحه چگونگی حفاظت دریا و رودخانه‌های مرزی از آلودگی را مورد بررسی قرار می‌دهند.در ادامه اعضای کمیسیون از فعالیت‌های ایستگاه تحقیقات گل و گیاه زینتی محلات و شرکت در جشنواره شهرستان بازدید به عمل می‌آورند.

از دیگر برنامه‌های کمیسیون می‌توان به طرح ناظر برتاسیس و فعالیت‌ سازمان‌های مردم نهاد و طرح یک فوریتی سرمایه‌گذاری، توسعه اشتغال و بخش خصوصی به بحث گذاشته می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet