هدر موبایل
1398/07/12 08:31:00
سرویس اقتصادی
محمودزاده:

نفوذ کارخانه‌های قند در دولت مانع افزایش قیمت خرید تضمینی چغندر شد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: سال گذشته با توجه به لابی‌های قدرتمند سندیکای کارخانه‌های تولید قند با دولت قیمت چغندر قند پایین نگه داشته شد و تغییر چشمگیری نداشت به همین دلیل مردم به دنبال کشت‌های جایگزین رفتند.
نفوذ کارخانه‌های قند در دولت مانع افزایش قیمت خرید تضمینی چغندر شد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: سال گذشته با توجه به لابی‌های قدرتمند سندیکای کارخانه‌های تولید قند با دولت قیمت چغندر قند پایین نگه داشته شد و تغییر چشمگیری نداشت به همین دلیل مردم به دنبال کشت‌های جایگزین رفتند. https://cdn.icana.ir/d/019/201710101014674752.jpg نفوذ,کارخانه‌های,قند,در,دولت,مانع,افزایش,قیمت,خرید,تضمینی,چغندر,شد Icana

جلال محمود زاده عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، در خصوص پایین بودن نرخ خرید تضمینی چغندر و تاثیر آن بر میزان تولید شکر، گفت: قیمت خرید تضمینی تمامی محصولات کشاورزی به دلیل عدم دقت در برآورد میزان هزینه تولید کشاورزان توسط شورای اقتصاد پایین است و با هزینه کشاورزان تناسب ندارد.

قیمت خرید تضمینی چغندر با هزینه تولید همخوانی ندارد

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشاورزان برای تولید محصولات کشاورزی هزینه بسیار زیادی را متحمل می‌شوند، ادامه داد: سال گذشته با توجه به لابی‌های قدرتمند سندیکای کارخانه‌های تولید قند با دولت قیمت چغندر قند پایین نگه داشته شد و تغییر چشمگیری نداشت به همین دلیل مردم به دنبال کشت‌های جایگزین رفتند.

کارخانه تولید قند شستشوی چغندر قند

 

مابه‌التفاوت تولید شکر باید از طریق واردات تامین شود

وی با تاکید بر اینکه حرکت کشاورزان به سمت کشت‌های جایگزین چغندر قند افت تولید شکر در کشور را به همراه داشت در حالی که شکر از کالاهای استراتژیک محسوب می‌شود و کاهش میزان تولید آن به بخش تولید و مصرف ضربه سنگینی وارد می‌کند، عنوان کرد: مابه‌التفاوت تولید شکر را باید از طریق واردات و با رقمی بسیار بالاتر از نرخ واقعی وارد کنیم.

نیاز به واردات تقریبا یک میلیون تن شکر وجود دارد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به صورت طبیعی و بر اساس ظرفیت‌های موجود سالانه به واردات200 تا 250هزار تن شکر نیاز داریم، افزود: با توجه به کاهش کشت چغندر قند و تولید شکر برای تامین میزان مصرف داخلی باید 800 هزار تا یک میلیون تن شکر وارد کنیم.

کارخانه‌های تولید قند با تبدیل شکر زرد به سفید درآمد خود را کسب می‌کنند اما در این میان کشاورزان چغندرکار متضرر می‌شوند

کارخانه‌های تولید قند با تبدیل شکر زرد به سفید درآمد خود را کسب می‌کنند

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در صورت کاهش میزان تولید چغندر قند کارخانه‌های تولید قند متضرر نمی‌شوند زیرا اجازه واردات شکر زرد و تبدیل آن به شکر سفید را دارند، تصریح کرد: کارخانه‌های تولید قند با تبدیل شکر زرد به سفید درآمد خود را کسب می‌کنند اما در این میان کشاورزان چغندرکار متضرر می‌شوند./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet