خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1398/07/10 16:43:12
سرویس سیاسی
رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس:

مخاطب سیاست‌های کلی قانونگذاری، هر سه قوه بودند / بازنگری قوانین با هدف تقویت جایگاه نهاد قانونگذاری ضروری است

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس، تاکید دارد که اصلاح و بازنگری قوانین بر مبنای سیاست‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه قانونگذاری با هدف تقویت جایگاه مجلس انجام خواهد شد.
مخاطب سیاست‌های کلی قانونگذاری، هر سه قوه بودند / بازنگری قوانین با هدف تقویت جایگاه نهاد قانونگذاری ضروری است رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس، تاکید دارد که اصلاح و بازنگری قوانین بر مبنای سیاست‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه قانونگذاری با هدف تقویت جایگاه مجلس انجام خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607101457892998.jpg مخاطب,سیاست‌های,کلی,قانونگذاری،,هر,سه,قوه,بودند,/,بازنگری,قوانین,با,هدف,تقویت,جایگاه,نهاد,قانونگذاری,ضروری,است Icana

جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در پاسخ به سوالی درباره الزامات اجرای سیاست‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه قانونگذاری، گفت: سیاست‌های مقام معظم رهبری باید متوجه برخی مسائل و مشکلاتی باشد که در سال‌های اخیر و در جریان قانونگذاری با آن روبه‌رو بوده‌ایم، برخی موارد مانند «تعیین سازوکار مناسب برای عدم مغایرت مقررات با قانون اساسی» مرتبط با وظایف شورای نگهبان است. در واقع مخاطب سیاست‌های ابلاغی رهبری سه قوه، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در بندهایی از سیاست‌های ابلاغی رهبری به «تعیین حدود اختیارات و صلاحیت مراجع وضع قوانین و مقررات با ارائه‌ تعریف روشن و مشخص از قانون، آیین‌نامه، تصویب‌نامه و بخشنامه» پرداخته شده که مجلس باید در جریان اصلاح و بازنگری آیین نامه داخلی به آنها توجه کند.

حدود و اختیار نمایندگان برای تغییر لوایح باید مشخص شود

وی افزود: رهبری در بخشی از این سیاست‌ها به «تعیین حدود اختیارات مجلس در اصلاح لوایح با رعایت اهداف لایحه» و «تعیین محدوده‌ اختیار مجلس در تصویب ساختار و مفاد بودجه‌ سالانه‌ کل کشور» اشاره کرده اند؛ در مواردی از این نوع لوایح، مجلس مفاد لایحه را حدود 50 تا 60 درصد تغییر می‌دهد و این موجب شده روسای جمهور در دوره‌های مختلف انتقاداتی را به مجلس وارد کنند، بنابراین حدود و اختیارات نمایندگان در بحث اصلاح لایحه باید مشخص شود.

میرزایی یادآور شد: بخشی از سیاست‌های ابلاغی رهبری باید توسط کارشناسان بررسی و شفاف شود، ایشان در بخشی از این سیاست‌ها به موضوع «تعیین وظایف دولت و مجلس در مورد تعداد وزرا و وظایف و اختیارات آنان و وظایف قانونی رئیس‌جمهور» پرداخته اند، در این بخش معضلات و مشکلات بسیاری احساس می‌شود که ضمن بررسی باید ضوابط تعیین و روشن شود.

رعایت اصول قانون‌گذاری با هدف گشایش در قانونگذاری

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مقام معظم رهبری همچنین به «رعایت اصول قانون‌گذاری، قانون‌نویسی و تعیین سازوکار برای انطباق لوایح و طرح‌های قانونی» اشاره داشتند، در این حوزه اصلاح و بازنگری با هدف گشایش در قانونگذاری باید انجام شود تا محدودیتی برای نمایندگان ایجاد نشود. معاونت قوانین مجلس نیز در این حوزه باید پیشنهادات خود را ارایه کند.

وی افزود: «ضابطه‌مندسازی و تعیین نصاب بالا برای ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت نظام در موارد تعارض مصوبه‌ی مجلس با نظر شورای نگهبان» نیز از دیگر بندهای سیاست‌های رهبری در حوزه قانونگذاری است، در حال حاضر موضوعی که مجلس اصرار به تصویب آن دارد و شورای نگهبان مخالف است با رأی 51 درصد به مجمع ارجاع می‌شود. برخی معتقد به تغییر حد نصاب تغییر هستند و عناوینی چون دو سوم یا سه چهارم رأی نمایندگان را مطرح می‌کنند اما این بخش نیاز به بررسی بیشتر دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در پارلمان‌های مختلف دنیا اختلاف بین موافقان و مخالفان کم است و این موضوع قابل تامل و بررسی است، ملاحظات باید در نظر گرفته شود تا موجب تضعیف جایگاه مجلس فراهم نشود.

لزوم پرهیز از برداشت‌های متفاوت از سیاست‌های رهبری

میرزایی تاکید کرد: بازنگری و اصلاح قوانین با هدف تقویت جایگاه نهاد قانونگذاری در دستور کار قرار گرفته است، تقویت این نهاد و اهتمام مجریان قطعا موجب اصلاح اجرای قوانین نیز خواهد شد. البته ساختار فعلی مجلس با سیاست‌های ابلاغی فاصله زیادی ندارد، مشکل در برخی موارد جزئی کار قانونگذاری را زمان‌بر کرده یا ناهماهنگی‌هایی را ایجاد کرده است.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست‌های رهبری با رویکرد تقویت مجلس راهگشا است، گفت: برداشت های دیگری نباید از این سیاست‌ها کرد زیرا در این صورت تضعیف جایگاه قانونگذاری را در پیش خواهد داشت بنابراین در تعامل با کارشناسان و در موراد مرتبط با دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام و در فضای تعاملی به دور از سیاست زدگی باید سیاست‌های رهبری را اجرا کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet