هدر موبایل
1398/07/11 09:15:55
سرویس فرهنگی
ذوالقدر از حضور جمعی از نمایندگان مجلس در مراسم رونمایی الواح هخامنشی خبر داد:

تقدیر از تلاش برای بازگشت ۱۷۸۳ لوح هخامنشی پس از 84 سال به کشور

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازگشت ۱۷۸۳ لوح هخامنشی از کشور آمریکا، گفت: این الواح با تلاش‌های زیاد وزارت امور خارجه، وزارت میراث‌فرهنگی و معاونت حقوقی ریاست جمهوری، پس از ۸۴ سال به کشور بازگشت.
تقدیر از تلاش برای بازگشت ۱۷۸۳ لوح هخامنشی پس از 84 سال به کشور سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازگشت ۱۷۸۳ لوح هخامنشی از کشور آمریکا، گفت: این الواح با تلاش‌های زیاد وزارت امور خارجه، وزارت میراث‌فرهنگی و معاونت حقوقی ریاست جمهوری، پس از ۸۴ سال به کشور بازگشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201910101511504239.jpg تقدیر,از,تلاش,برای,بازگشت,۱۷۸۳,لوح,هخامنشی,پس,از,84,سال,به,کشور Icana

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به حضور جمعی از نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس در مراسم رونمایی از 110 لوح از مجموع ۱۷۸۳ لوح هخامنشی، عنوان کرد: این الواح به خط میخی و زبان ایلامی است با تلاش‌های زیاد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، وزارت امور خارجه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری، پس از ۸۴ سال به کشور بازگشت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه الواح هخامنشی بازگردانده شده از کشور آمریکا بوده است، افزود: در این مراسم علاوه بر فاطمه ذوالقدر، طیبه سیاوشی، فریده اولاد قباد نمایندگان تهران، مهدی برومندی نماینده مرودشت، جعفرپور نماینده لارستان، سعیدی نماینده تبریز و کاظمی نماینده اردل و فارسان، هنرمندان و مسئولانی از وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند.

رونمایی از 1700 لوح هخامنشی

 

وی با تأکید بر اینکه جا دارد از تلاش‌های صورت گرفته نهادهای مذکور قدردانی صورت گیرد، ادامه داد: این الواح تاریخی که بخش کوچکی از آثار باقی‌مانده در موسسه شرق‌شناسی شیکاگو آمریکاست در انتهای سالن بخش ایران باستان در تالار هخامنشی موزه ملی ایران به نمایش درآمده و قرار است تا ۳۰ مهر نمایش این الواح ادامه داشته باشد.

ذوالقدر با بیان اینکه این الواح با قدمتی بیش از 2600 سال به نمایش در آمده است، گفت: بر روی هریک از این لوح‌ها درباره قانونی خاص مانند قانون کار و اشتغال حکاکی و نوشته شده است و بسیاری از مسائلی که امروز وجود دارد، در آن زمان برایش قانون خاص تعریف شده است که این تاریخ غنی مایه فخر ما است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ضرورت دارد در این زمینه مردم به ویژه دانش آموزان و دانشجویان با فرهنگ غنی کشورمان آشنا شوند و از این نمایشگاه و الواح بازدید به عمل آورند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet