هدر موبایل
1398/07/15 10:23:53
سرویس سیاسی
کارشناس ارشد مسائل سیاسی در گفت‌وگوی تفصیلی با خانه ملت:

دیپلماسی پارلمانی می تواند کشورهای منطقه را به یکدیگر نزدیک کند

کارشناس ارشد مسائل سیاسی گفت: "طرح صلح هرمز" با توجه به شرایط امروز غرب آسیا بسیار راهگشاست و با اجرایی شدن آن صلح و امنیت پایدار در منطقه ایجاد خواهد شد.
دیپلماسی پارلمانی می تواند کشورهای منطقه را به یکدیگر نزدیک کند کارشناس ارشد مسائل سیاسی گفت: "طرح صلح هرمز" با توجه به شرایط امروز غرب آسیا بسیار راهگشاست و با اجرایی شدن آن صلح و امنیت پایدار در منطقه ایجاد خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201910106809603287.jpg دیپلماسی,پارلمانی,می,تواند,کشورهای,منطقه,را,به,یکدیگر,نزدیک,کند Icana

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، معادلات منطقه خاورمیانه بعد از شکست های پیاپی عربستان سعودی در جبهه یمن دچار تغییر شده و این امر دست بالا را در اختیار جبهه مقاومت قرار داده است.

در چنین شرایطی، رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل از طرح تهران برای برقراری صلح تحت عنوان صلح هرمز رونمایی کرد. طرحی که به نظر می رسد می تواند پایان دهنده اختلافات و تنش های منطقه باشد. 

موضوع شرایط جدید منطقه و سخنان رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل بهانه ای شد که پیرامون مسائل منطقه خاورمیانه، گفت‌وگویی با «محمدمهدی شریعتمدار» دیپلمات و رایزن سابق فرهنگی ایران در لبنان و کارشناس ارشد مسائل منطقه گفت و گو کنیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

*آقای روحانی در جریان برگزاری مجمع عمومی سازمان مل متحد از "طرح صلح هرمز" سخن گفت. فکر می کنید در شرایط امروز منطقه، عملیاتی شدن این طرح چقدر واقع بینانه است؟

ایران همواره منادی صلح و گفت‌وگو در منطقه بوده و حتی با برخی کشورهای منطقه به ویژه عربستان سعودی قراردادهای امنیتی داشته اما همه این تلاش ها برای مفاهمه، گفت‌وگو و بهبود روابط از سوی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته و طرف مقابل زیر بار مذاکره و تفاهم نرفته است.

در طول تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی، ایران  به هیچ کشوری تجاوز نکرده است و حتی در تعرضات نسبت به جمهوری اسلامی به طور مشخص جنگ تحمیلی که در این جنگ کشورهای منطقه و برخی کشورهای جهان در راس آنها آمریکا و شوروی از رژیم صدام حمایت مالی و تسلیحاتی می کردند، بعد از اتمام جنگ، نگاه تلافی جویانه نداشته و در جنگ عراق با کویت، جمهوری اسلامی ایران بسیار خردمندانه تصمیم گرفت مدافع حفظ امنیت منطقه باشد.

ایران با کشورهای منطقه و شورای همکاری خلیج فارس به ویژه عراق، قطر و عمان مناسبات بسیار خوبی دارد و با کشورهای امارات و کویت مناسبات متعادلی برقرار کرده است که حتی در طول چند ماه اخیر 3 هیات اماراتی به ایران آمده و مذاکرات خوبی را با مقامات ایرانی انجام داده اند، اما در خصوص عربستان و بحرین ملاحظاتی وجود دارد که با این وجود در مورد موسم حج با عربستان روابط خوبی برقرار شد و در نهایت در خصوص یمن مواضع جمهوری اسلامی کاملا روشن بوده است.

با در نظر گرفتن این واقعیت ها، شرایط سیاسی در منطقه بیشترین زمینه را برای اجرای "طرح صلح هرمز" فراهم کرده است که اولا سوابق جمهوری اسلامی ایران در توافق نامه های امنیتی ، در دعوت به گفت‌وگو و صلح و در روابط و مناسبات با کشورهای منطقه مشخص است و ثانیا اقتدار جمهوری اسلامی ایران بعد از تحولات منطقه به ویژه در برابر آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای منطقه باعث شده که ایران نقش تعیین کننده ای در برقراری صلح و امنیت در منطقه داشته باشد.

در حال حاضر پیامی از طرف بن سلمان برای برقراری گفت‌وگو مخابره شده، با وجود اینکه کشورهای ثالث پیام های عربستان و آمریکا را به ایران می رساندند، اما  پیام اخیر ولیعهد عربستان توسط نخست وزیر عراق که در عربستان حضور داشته و در آینده نزدیک به ایران خواهد آمد، به دست مقامات ایرانی خواهد رسید که این وضعیت نشان می دهد شرایط حال حاضر منطقه، بهترین زمان برای برقراری صلح و گفت‌و گو با راه حل های سیاسی است.

 

محمدمهدی شریعتمدار

 

*با توجه به تلاش های ضد ایرانی در سطح جهانی و منطقه ای،آیا کشورهای منطقه به این درک رسیده اند که به جای تکیه بر قدرت های فرامنطقه ای، اتحاد منطقه ای را حفظ کنند؟

قدرت های فرامنطقه ای برای فروش تسلیحات بیشتر در منطقه همواره به دنبال ایجاد ناامنی و آشوب بوده و کشورهای منطقه به ویژه عربستان سعودی با هزینه های چند میلیارد دلاری و خرید تسلیحات به دنبال قدرت طلبی در منطقه می باشند؛ درحالی که مشاهده شد تنها سلاح، باعث قدرتمند شدن کشوری نخواهد شد، بلکه مقاومت و ایستادگی رمز موفقیت و قدرت گرفتن کشورها می باشد.

 در جنگ عربستان با یمن به وضوح مشاهده شد کشوری که با تسلیحات پیشرفته در مقابل کشوری قرار گرفته که کمترین اسلحه را داشته و هیچ پشتیبانی خارجی نیز ندارد، مستاصل از ادامه جنگ شده و شکست های اخیر این کشور در یمن، بسیاری از معادلات در منطقه را به سود مقاومت چرخانده است.

یکی از شکست هایی که آمریکا و به تبع آن برخی کشور مرتجع منطقه در ماه های اخیر متحمل شدند، بحث ایجاد ائتلاف دریایی بر علیه ایران در صورت بستن تنگه هرمز بود که پیروزی های مقاومت نشان داد که راه های دیگری برای مسئله نفت وجود دارد و بدون بستن تنگه هرمز نیز بازارهای نفتی بسیار حساس هستند؛ بنابراین حوادث منطقه نشان می دهد که قدرت های فرامنطقه ای هیچ تأثیری بر اراده مقاومت نداشته بلکه حضور آنها در منطقه برای مرتجعان منطقه هزینه های گزافی ایجاد کرده است.

باید پذیرفت که تکیه بر نیروهای فرامنطقه ای هزینه های زیادی در برداشته و باعث ایجاد تنش و درگیری در منطقه می شود، در حالیکه همکاری های منطقه ای تنش ها و درگیری را از بین برده، هزینه ها را کاهش داده و همکاری ها و مناسبات فی مابین کشورهای منطقه را گسترش می دهد، البته باید کشورهای منطقه به درک مشترک برسند که روابط حسنه منجر به برقراری صلح و امنیت خواهد شد.

در خصوص رژیم صهیونیستی برخی کشور های منطقه به دنبال عادی سازی روابط با این رژیم منحوس هستند، درحالیکه این شرایط می تواند به بحرانی شدن منطقه منجر شود، بنابراین کشورهای منطقه باید بدانند که هزینه بحرانی شدن را باید خود بپدازند و بیشترین استفاده را رژیم صهیونیستی و آمریکا از این شرایط خواهد برد، پس اتحاد منطقه ای و ایجاد روابط حسنه میان کشورهای منطقه که دارای تاریخ و تمدن هستند، می تواند راهگشای بسیاری از مسائل و مشکلات منطقه باشد.

*نقش دیپلماسی پارلمانی در حفظ وحدت در سطح منطقه و اجرایی شدن "طرح صلح هرمز" را چطور ارزیابی می کنید؟

با توجه به اینکه پارلمان ها، نمایندگی مردم را در نظام های دموکراتیک بر عهده دارند، می توانند در مناسبات میان کشورها و ساختن فضای روانی و افکار عمومی به سمت اهداف  مورد نظرموثر واقع شوند، بنابراین دیپلماسی پارلمانی نقش بسزایی در این امر ایفا می کند.

متاسفانه با توجه به نظام های برخی کشورهای منطقه، نظام پارلمانی تعریف شده بر پایه آرای مردم و نظام های دموکراتیک وجود ندارد که در این بین پارلمان کویت نسبت به دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که دارای پارلمان انتصابی هستند، از وضعیت بهتری برخوردار است، اما علی رغم این وضعیت، پارلمان کشورهای منطقه دارای ظرفیت و پتانسیل بسیار بالا برای اثر گذاری در ایجاد صلح پایدار در منطقه می باشند.

البته باید به این نکته دقت کرد که نظام های برآمده از رای مردم و نهادهایی ذیل این نظام ها ایجاد می شوند، می توانند بسیاری از مسائل را حل کرده و حتی نهاد های مردمی و اجتماعی با لابی های درست، دولت ها را مکلف به برقراری ارتباط و مناسبات با کشورهای منطقه بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک کنند، البته اعمال اینگونه شرایط بر حسب قدرت نهاد های مردمی در نظام کشورهای منطقه به وجود می آید، اما در نهایت ظرفیت پارلمانی می تواند باعث ایجاد بسیاری از مناسبات و تفاهمات فی مابین کشورهای منطقه شود.

*در شرایطی که گروه B شامل بولتون، بنیامین نتانیاهو و بن سلمان عملا فروپاشیده و با اخراج بولتون و کناره گیری تدریجی نتانیاهو، افراطیون در انزوا قرار گرفته اند، فکر می کنید ممکن است که ترامپ راهبرد "فشار حداکثری" بر ایران را پایان دهد؟

بهترین شرایط برای جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی و منطقه ای قدرت بازدارندگی نظامی ، موفقیت در تشکیل جبهه مقاومت در منطقه و موفقیت های قابل توجه در سوریه، لبنان، عراق، فلسطین و یمن می باشد که از این عوامل به عنوان اثرگذارترین عنصر در شکل گیری مناسبات منطقه ای و بین المللی محسوب می شود.

قدرت نظامی ایران به عنوان پارامتری مهم در معادلات منطقه به شمار می آید، چرا که قدرت بازدارندگی ایران توانسته حمله نظامی آمریکا را به حداقل ترین حالت ممکن یا غیر ممکن تبدیل کرده حتی بعد از سرنگونی پهباد آمریکا، حس استیصال را در آنها مستولی کند؛ بنابراین با چیدن پازل ها می توان دریافت که حمله نظامی بر علیه ایران، خسارات جبران ناپذیری را براستکبار ایجاد کرده و هم پیمانان منطقه ای آمریکا را درگیر جنگ خواهد کرد که به طور قطع بازنده و پشیمان نهایی آمریکا و هم پیمانانش خواهند بود.

 

محمدمهدی شریعتمدار

 

فشار حداکثری که رییس جمهور آمریکا برعلیه ملت ایران بکار برده، اثر گذشته را نخواهد داشت، علی رغم مشکلاتی که فشار حداکثری و تحریم های یک جانبه آمریکا بر علیه ملت ایران داشته و اقتصاد ما را آسیب پذیر کرده، اما اقتصاد ایران با مقاومت و اتحاد ملت دچارفروپاشی نشده و آنها نتوانستند تنش های اجتماعی در ایران ایجاد کنند؛ در حالیکه باید  با حمایت از تولید و اقتصاد مقاومتی بتوان فشار حداکثری  دشمن را بی اثر کرد.

اصول پذیرفته شده در نظام جمهوری اسلامی از بدو پیروزی انقلاب حمایت از مظلوم، برادری و قدرت اسلامی با همکاری کشورهای منطقه، حسن همجواری با کشورهای منطقه، برقراری روابط حسنه با دولت های اسلامی بوده که به طور قطع هیچ فشاری نمی تواند ملت ایران را از اصول و آرمان های خود منحرف کرده و باعث عقب نشینی شود؛ بلکه سایر کشورها به این نتیجه رسیده اند که فشارها بر ملت ایران اثر ندارد بلکه باید با تغییر سیاست های خود و احترام به ملت ایران، به دنبال ایجاد روابط حسنه و سازنده باشند.

*آینده منطقه غرب آسیا را با توجه به دستاوردهای دفاعی و دیپلماتیک ایران و شکست سیاست های آمریکا در منطقه چطور ارزیابی می کنید؟

سیاست های طرف خصم بر علیه ایران جواب نداده است. در عراق و سوریه به دنبال روی کارآوردن دولت های همسو با خود بودند که در این سیاست شکست خورده و در لبنان که مورد تعرضات مستقیم رژیم صهیونیستی قرار داشت و هم چنین در مقابل تکفیری نیز ایستاده بود، سیاست های آنها یکی پس از دیگری به لطف خدا و پیروزی های مقاومت نقش بر آب شده و مقاومت توانست تمام خاک لبنان آزاد کند.

رژیم صهیونیستی که قلمرو خود را از نیل تا فرات می دانست، هم اکنون در تامین امنیت خود دچار استیصال شده و به دنبال یهودی سازی قدس شریف است تا بتوانند امنیت خود را تامین کنند، البته مشکلات داخلی در این رژیم و مهاجرت های معکوسی که در چند مقطع شاهد آن بودیم، وضعیت این رژیم منحوس و کودک کش را به شدت بحرانی ساخته و حتی نخست وزیر این رژیم در انجام اصلاحات خود ناتوان بوده و در سیاست های خود یکی پس از دیگری شکست خورده است.

در حوزه یمن چندین سال است که عربستان سعودی با تشکیل جبهه عربی علیه کشور یمن، جنایات فراوانی را متحمل شده که با گذشت زمان و مقاومت مردم مظلوم یمن جبهه عربی در حال شکست است و مردم یمن پیروزی های بسیاری را با دستان خالی بدست آورند که با حمله به آرامکو، پیروزی در علمیات های مختلف و به اسارت گرفتن چندین هزار سرباز سعودی، قدرت خود را به رخ مستکبران جهانی کشید.

 شرایط سیاسی در منطقه به دلیل قدرت بازدارندگی و همچنین پیشرفت های جبهه علمی در ایران به جهت پیروزی های مقاومت علیه زورگویی های استکبار و ایادی منطقه ای و اروپایی آن در حال حرکت است؛ بنابراین با کم کردن اختلافات سیاسی  و موفقیت در سیاست های داخلی در حوزه اقتصاد می توان ایرانی قدرتمند در منطقه ساخت که حامی مظلومان بوده ودر ایجاد روابط حسنه با دیگر کشورهای منطقه به دنبال برقراری صلح و امنیت پایدار باشد.

 باید گفت؛ وزن مقاومت در منطقه بسیار بالا است. ایران اسلامی به عنوان پرچمدار مقاومت در منطقه به همراهی حزب الله لبنان، نیروهای مردمی عراق، نیروهای مردمی یمن و سایر ملت های مظلوم و مقاوم منطقه در حال نابود کردن سیاست های مداخله جویانه آمریکا در غرب آسیا هستند؛ بنابراین آینده منطقه از آن مقاومت خواهد بود، زیرا پیروزهای ملت های مظلوم منطقه نشان دهنده قدرت مقاومت و استیصال آمریکا و مرتجعان منطقه ای بود./

گفت‌وگو: علیرضا خادمی

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet