هدر اصلی
1398/08/22 18:05:52
سرویس سیاسی
حاجی بابایی:

قانون گذاری باید درجهت عدالت باشد

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی می گوید: اگر مجلس سیاست های کلی قانونگذاری ابلاغی مقام معظم رهبری را نصب‌العین قرار داده و اجرا کند و در آن مسیر حرکت کند، بسیاری از مشکلات امروز جامعه ما وجود نخواهد داشت.
قانون گذاری باید درجهت عدالت باشد رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی می گوید: اگر مجلس سیاست های کلی قانونگذاری ابلاغی مقام معظم رهبری را نصب‌العین قرار داده و اجرا کند و در آن مسیر حرکت کند، بسیاری از مشکلات امروز جامعه ما وجود نخواهد داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201903102605677220.jpg قانون,گذاری,باید,درجهت عدالت,باشد Icana

حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اهمیت موضوع سیاست های قانون گذاری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری گفت: یکی از مشکلات اساسی در کشور این است که در قالب سیاست های کلی و قوانین بالادستی قانون گذاری نمی کنیم.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مثلاً برنامه ششم می گوید نباید ساختار را افزایش دهیم ،اما در مجلس رای گیری می کنیم و وزارت بازرگانی را تشکیل می دهیم چراکه می خواهیم این اتفاق بیفتد و یا وزارت میراث فرهنگی تشکیل می دهیم.

وی با اشاره به موضوع عدالت در یکسان سازی حقوق ها و دستمزدها، مطرح کرد: به طور مثال در موضوع عدالت مصوب می‌کنیم که در قانون باید حقوق ها و دریافتی ها هماهنگ باشند و یکسان سازی شود، ولی دولت اجرا نمی کند و مجلس هم باید از این موضوع دفاع کند.

بیشتر بخوانید:

حاجی بابایی با تاکید براینکه قانون گذاری باید درجهت عدالت باشد، خاطرنشان کرد: مثلا یک گروه یک و نیم میلیون حقوق می‌گیرند و دیگری ۱۰۰ میلیون می گیرد؛ عدالت این را می‌گوید که فاصله منطقی باید وجود داشته باشد،ما اگر هم در این مسیر قدم برمی‌داریم ،بسیار سست بر می‌داریم. عدالت واقعی کلمه زیبایی است که اگر اجرا شود،امیدواری در کشور افزایش پیدا می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به بند پانزدهم سیاست‌های کلی قانون‌گذاری،گفت: بند 15 می گوید «تعیین اولویت‌های قانون‌گذاری با محوریت گره گشایی از امور اجرایی کشور، اصول اجرانشده قانون اساسی، سند چشم‌انداز، سیاست‌های کلی نظام، برنامه پنج ساله توسعه و مطالبات »، بنابراین نمایندگان باید به اولویت بندی امور بپردازند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: به عنوان مثال تشکیل وزارت بازرگانی مغایر بند ۱۰سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی،مغایر سیاست های قانون اداری و مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی است ولی مصوب می کنیم. 

عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس با بیان اینکه گاهی اوقات قوانینی مصوب می‌کنیم که اصلاً اجرایی نمی‌شود و یا قابلیت اجرایی ندارد،مطرح کرد:در موضوع اجرایی نشدن قوانین اگر دولت اجرا نمی‌کند باید بپرسیم چرا اجرا نمی‌کند؛مجلس باید بایستد و آنچه را که مصوب کردیم و اجرایی نمی‌شود را باید اصلاح کنیم؛ در واقع نباید قانونی مصوب کنیم که قابلیت اجرایی ندارد. 

وی ادامه داد: بعضی از قوانین را دولت اجرا نمی کند و به مجلس نگاه می کند؛ مجلس باید قوی باشد و در مقابل اجرایی نشدن برخی قوانین بایستد؛ اگر مجلس نقش نظارتی خود را به خوبی ایفا کند دولت هم مصوبات را اجرایی می‌کند؛مثل موضوع یکسان سازی حقوق ها.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر مجلس سیاست های کلی قانونگذاری را که توسط مقام معظم رهبری اعلام شد  نصب‌العین قرار دهد و اجرا کند و در آن مسیر حرکت کند؛ بسیاری از مشکلات امروز جامعه ما وجود نخواهد داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet