هدر موبایل
1388/07/25 17:52:00
سرویس فرهنگی
نوباوه با انتقاد از عملکرد تلویزیون و سینما؛

برای استفاده از ماهواره قانون منطقی می خواهیم

**عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد رسانه های داخلی در جلب رضایت مخاطبان گفت: برای استفاده از ماهواره نیازمند قانون منطقی هستیم.

بیژن نوباوه  در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، در خصوص مقابله با ماهواره گفت: استفاده از ماهواره نه تنها در ایران بلکه در بیشتر کشورهای دیگر نیز وجود دارد؛ بنابراین حتماً به یک قانون منطقی نیاز دارد.

وی با بیان این که برای استفاده از ماهواره باید قوانینی مدرن وجود داشته باشد، افزود: این مسئله در کشورهایی مانند انگلیس، آمریکا،‌ کانادا و سایر کشورهای اروپایی و برخی کشورهای اسلامی نیز وجود دارد که محدودیت‌هایی اگر اعمال می‌کنند روش‌های جانبی نیز در کنار آن ایجاد می‌کنند یعنی با حذف کانال‌های مبتذل از طریق خطوط کابلی امکان استفاده از کانال دیگر را به وجود می‌آورند.

نوباوه با بیان این که برخی از برنامه‌های ماهواره می‌توانند خطرات و مشکلاتی را برای کشورها به وجود آورده و بسیاری از مواقع می‌تواند امنیت ملی را به خطر بیندازد، تصریح کرد: برای مقابله با این مشکلات باید از طریق ابزار نرم افزاری اقدام کرد.

نوباوه ادامه داد: تقویت فرهنگ بومی و سنتی از طریق تلویزیون و سینمای کشور عامل بسیار مهمی است که می‌تواند گرایش به سمت ماهواره‌ها را کاهش می‌دهد.

وی اظهار داشت: از نظر قانونی برای استفاده از ابزار سخت افزاری بهترین روش همان فیلتر کردن کانال‌هایی است که در سایر کشورها صورت می‌گیرد.

نماینده تهران با اشاره به کشور مالزی که از این روش استفاده می‌کند، افزود: هیچ کس حق نصب ماهواره را ندارد و دولت مالزی با روش‌های کابل‌های نوری آنتن‌های ماهواره‌یی که تشخیص می‌دهد برای سلامت اخلاقی جامعه مضر نیست را در اختیار مردم قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه  صدا و سیما ایران باید به نحوی عمل کند تا بتواند بیشترین ساعات فراغت مردم را به خود جلب کند، افزود: اگر صداوسیما حداقل نیاز مردم را به خارج از کشور ایجاد کند میزان موفقیت خود را افزایش می‌دهد.

نوباوه تصریح کرد: هر چه قدر ما در تهیه و تولید فیلم‌های سینمایی و سریال‌های مورد پسند مردم و همسو با فرهنگ ایرانی، اسلامی قوی باشیم به همان میزان نیاز به مراجعه به فرهنگ بیگانه را در کشور خود را کاهش می‌دهیم.

وی در مورد دلیل گرایش مردم به سینمای هالیودی، گفت: این نشان دهنده ضعف‌های عمده در سینمای ماست و در واقع مراجعه مردم یک مراجعه طبیعی است؛ بنابراین نه تنها صداوسیما بلکه همه هنرها از جمله سینما و هنرهای نمایشی موظف هستند پاسخگوی نیازهای مردم باشند.

عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به استفاده حداکثر مردم از فیلم‌های هالیودی اظهار داشت: این مسئله خطری برای اخلاق جامعه و امنیت ملی ما خواهد بود.

وی در مورد اقدامات مجلس در این رابطه گفت: مجلس به لحاظ اجرایی اقدام خاصی نمی‌تواند انجام دهد ولی برای تدوین قوانین حتماً می‌تواند عامل مهم و موثری باشد.

وی گفت: در این باره چندین بار در کمیسیون بحث و تبادل نظر صورت گرفت ولی به نظرم هنوز اهتمام ملی در این زمینه وجود ندارد. باید هماهنگی گسترده میان همه دستگاه‌های قانون‌گذار، فرهنگی و اجرایی کشور وجود داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet