هدر موبایل
1398/07/14 12:22:06
سرویس صحن
ظریف در پاسخ به سوال پورمختار:

وزارت خارجه تسهیل گر امور است نه انعقاد کننده قراردادهای اقتصادی

وزیر امور خارجه گفت: دستگاه دیپلماسی کشور وظیفه انعقاد قرارداد اقتصادی برعهده ندارد بلکه باید تسهیل گر امور برای دستگاه های مختلف باشد.
وزارت خارجه تسهیل گر امور است نه انعقاد کننده قراردادهای اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: دستگاه دیپلماسی کشور وظیفه انعقاد قرارداد اقتصادی برعهده ندارد بلکه باید تسهیل گر امور برای دستگاه های مختلف باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201908108687013494.jpg وزارت,خارجه,تسهیل,گر,امور,است,نه,انعقاد,کننده,قراردادهای,اقتصادی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدجواد ظریف در نشست علنی امروز (یکشنبه، 14مهرماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در خصوص اقدامات انجام شده برای ارتقاء جایگاه ایران و ایرانی در صحنه جهانی و همچنین محور قراردادن اقتصاد و توسعه ملی، گفت: وزارت امور خارجه اقدام به راه اندازی معاونت دیپلماسی اقتصادی کرد، نه معاونت اقتصادی چرا که وزارتخانه وظیفه انعقاد قرارداد برعهده ندارد و باید در این حوزه تسهیل گر امور باشد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه طی 2 سال گذشته معاونت اقتصادی وزارتخانه متبوعش اقداماتی را انجام داده است، اذعان کرد: به عنوان مثال دبیرخانه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی در این معاونت مستقر شده و مدت هاست جلساتی در راستای هماهنگی امور دستگاه های مختلف برگزار می شود.

وی در این راستا افزود: همچنین در این دبیرخانه جلساتی با حضور سفیران ایران در کشورهای مختلف برگزار می شود تا وضعیت روابط اقتصادی کشورمان به خوبی تشریح شود که در این راستا سفیران ایران در کشورهای مختلف خصوصا همسایگان مانند ژاپن و چین حضور پررنگی در جلسات داشتند.

ظریف با اشاره به اینکه همکاری با استان ها نیز از دیگر اقدامات معاونت مذکور است، تصریح کرد: در این راستا اداره ویژه ای شکل گرفته و تلاش می کنیم امکاناتی که ایرانیان خارج از کشور نیاز دارند تا از استان ها تامین شود و حتی امکاناتی که استان ها برای جذب سرمایه گذار خارجی در دست دارند احصاء شود.

وی با اشاره به اینکه در این راستا جلسات اقتصادی با حضور سفیران کشورهایی مانند پاکستان، افغانستان، آذربایجان، ارمنستان، روسیه و ... برگزار شده است، گفت: این جلسات با حضور استانداران مناطقی مانند گیلان، مازندران، خراسان های رضوی، شمالی، جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد و ... بوده است براین اساس موضوعات مختلفی مانند تحریم ها، مسائل ارزی، ترانزیت، انرژی و ... در این جلسات مورد بحث قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی معاونت دیپلماسی اقتصادی نیز از دیگر اقدامات انجام شده است، اظهار کرد: اطلاعات اقتصادی کشورهای مختلف را در اختیار افراد قرار می دهیم تا از این طریق کسانی که نیازمند اطلاعاتی مانند فنی و مهندسی و ... هستند بتوانند از آن بهره مند شوند، همچنین برای توسعه صادرات کالاهای موردنیاز کشورها را نیز اعلام می کنیم.

ظریف ادامه داد: اطلاعاتی که در این پایگاه منتشر می شود از طریق سفارتخانه ها در کشورهای مختلف به دست آمده در حالی که برای انتشار اطلاعات مربوط به ظرفیت های داخلی نیاز به همکاری سایر دستگاه ها داریم اما آن ها موظف به این کار نیستند؛ همچنین باید اذعان کرد این اقدام موجب خروج سرمایه از کشور نمی شود زیرا بخشی از صادرات مهم کشور مربوط به صدور خدمات فنی و مهندسی است.

وی با اشاره به اولویت های اقتصاد مقاومتی از دیدگاه دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: 3 حوزه واردات توریسم، سرمایه و تکنولوژی و همچنین 3 حوزه صادرات کالاهای غیرنفتی، خدمات فنی و مهندسی و نیروی انسانی متخصص غیر نیاز کشور از جمله اولویت های کاری وزارتخانه است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه طبق همکاری صورت گرفته بین قوه مقننه و مجریه کشورمان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا وارد شده است، گفت: این اتحادیه اقدامات ویژه ای برای کشور ما فراهم می کند تا خیلی راحت تر با همسایگان ارتباط برقرار کنیم؛ با اجرایی شدن این توافقنامه در آبان ماه اهداف متعددی محقق می شود. 

ظریف در خصوص حمایت از ایرانیان خارج از کشور توسط دستگاه دیپلماسی کشورمان، ادامه داد: تمام تلاشمان را برای جلوگیری از تضییع حقوق ایرانیان به کار بسته ایم، به عنوان مثال طی چند هفته گذشته 2 ایرانی که به صورت غیرقانونی در زندان های خارجی به سر می بردند با اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت امور خارجه آزاد شدند که یکی از آن ها به کشور بازگشته است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم، تصریح کرد: وزارت امور خارجه برای به نتیجه رسیدن اقدامات حمایتی خود بیشتر مؤلفه مذاکرات و دیپلماسی را مدنظر قرار داده است، نه تبلیغات کردن تا از این طریق نتیجه مطلوب حاصل شود.

وی با اشاره به اینکه در سفر به کشورهای مختلف بخشی از هیات اعزامی را فعالان بخش خصوصی تشکیل می دهند، گفت: در این بین ارائه برنامه 25 ساله به کشور چین نیز یکی دیگر از اقدامات دستگاه دیپلماسی است که نشان دهنده اهمیت روابط با کشورهای همسایه است، همچنین برنامه تحکیم روابط با روسیه، پاکستان، ترکیه و قطر نیز با جدیت به پیش می رود اما برای جلوگیری از مشمول تحریم ها شدن اقدامات صورت گرفته و تامین منافع ملی از تبلیغات دوری می کنیم.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه سفیران کشورمان می توانند سرمایه گذاران خارجی را تشویق به حضور در ایران اسلامی کنند، یادآور شد: روزانه افراد مختلفی از طریق وزارتخانه برای سرمایه گذاری به دستگاه های مختلف معرفی می شوند اما وظیفه امور خارجه مداخله در امور آن ها نیست زیرا این امر موجب اخلال شده و فسادآور است.

ظریف گفت: به دلیل اعمال فشار حداکثری آمریکایی ها بسیاری از برنامه های در نظر گرفته شده تحت تاثیر قرار گرفته اما تلاش می کنیم تا نتیجه مطلوب در دیپلماسی اقتصادی محقق شود؛ اگر نمایندگان و حتی مردم تصور می کنند تعللی از سوی یکی از سفرا صورت گرفته این امر قابل پیگیری است و می توانند این موضوع را با وزارتخانه در میان بگذارند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet