هدر موبایل
1398/07/14 12:27:24
سرویس صحن
ظریف در پاسخ به سوال علی کُرد؛

روابط با همسایگان "اَبَر اولویت" سیاست خارجی ایران است

وزیر امور خارجه گفت: روابط با همسایگان در کنار تسهیل امور اقتصادی ابر اولویت سیاست خارجی وزارت امور خارجه است.
روابط با همسایگان "اَبَر اولویت" سیاست خارجی ایران است وزیر امور خارجه گفت: روابط با همسایگان در کنار تسهیل امور اقتصادی ابر اولویت سیاست خارجی وزارت امور خارجه است. https://cdn.icana.ir/d/019/201805103498624393.jpg روابط,با,همسایگان,"اَبَر,اولویت",سیاست,خارجی,ایران,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدجواد ظریف در نشست علنی امروز (یکشنبه، 14مهرماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال علی کرد، گفت: روابط ما با پاکستان و افغانستان از مهم ترین روابط استراتژیک جمهوری اسلامی ایران است و کمتر زمانی در تاریخ جمهوری اسلامی داریم که روابط با پاکستان، افغانستان، روسیه، ترکیه، قطر و عراق اینگونه بوده باشد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه روابط با همسایگان در کنار تسهیل امور اقتصادی ابر اولویت سیاست خارجی وزارت امور خارجه است، ادامه داد: با پاکستان در سطوح مختلف نظامی، دفاعی، امنیتی، سیاسی و اقتصادی روابط خوبی داریم و در گفت وگوهای مرتب در خصوص ناامنی های مرزی، حضور پیدا می کنیم، اولین وزیر خارجه ای بودم که بعد از انتخاب عمران خان با وی دیدار کردم و چندین دوره با وی ملاقات داشتم، روابط ما با این کشور دارای اهداف مشخص است و دچار سردرگمی نیست هرچند مشکلات ناشی از وضعیت ویژه و دخالت بیگانگان در منطقه وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه در خصوص افسرانی که بعضا توسط نیروهای تروریستی ربوده می شوند فورا با هماهنگی ستاد کل ورود می کنیم و برخی از سفرها در سطوح نظامی و سیاسی انجام می شود، عنوان کرد: روابط ما با فرمانده ارتش پاکستان خوب بوده و با مقامات مختلف پاکستانی ارتباط خوبی داریم اما نمی توانیم ارتباط را جایگزین مشکلات کنیم و تمامی مشکلات با این ارتباطات حل و فصل نمی شود، برخی مشکلات نیاز به توافق و برنامه ریزی درازمدت و اقدامات روی زمین دارند.

عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه روابط با افغانستان براساس سیاست مشخص پیگیری می شود و صلح در این کشور را با حضور تمامی طرف ها پیگیری می کنیم، اما با صلحی که از طرف خارجی ها مذاکره شود مخالف هستیم و در آن شرکت نمی کنیم، ادامه داد: در قالب مصاحبه و جلسات با گروه های فکری دیدگاه خود را در پروسه صلح افغانستان مشخص کرده ایم.

وی افزود: گفت وگوهای ما در خصوص 5 موضوع که با رئیس جمهور افغانستان مطرح شده خصوصا در کمیته آب به نتیجه رسیده و بعد از تشکیل دولت در این کشور اقدامات را پیگیری می کنیم.

ظریف گفت: وزارت خارجه نمی تواند اقداماتی بر روی زمین انجام دهد، می توانیم اقدامات تروریستی را محکوم، سفیر کشور را به وزارتخانه دعوت کنیم و با طرف پاکستانی مذاکره داشته باشیم که در حد توان تمامی آن ها انجام شده است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه باید از بزرگان و نمایندگان منطقه در مجلس استفاده کرد و حضور آن ها می تواند بسیار کمک کننده باشد، تصریح کرد: امکان هماهنگی با نمایندگان برای سفرهای خارجی را پیدا نمی کنیم اما قبول دارم باید از ظرفیت های ملی رهبران دینی، بزرگان قوم و نمایندگان مردم در مجلس استفاده کنیم.

ظریف در پایان با تاکید بر اینکه هماهنگی نیروهای نظامی ما و پاکستان در بهترین حالت قرار دارد اما اولویت آن ها در مرز هند و افغانستان است، خاطرنشان کرد: مرز ایران امن ترین مرز پاکستان است اما امن ترین مرز ما نیست./

پایان پیام  

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet