خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1398/07/14 17:11:00
سرویس فرهنگی
مدیرمسئول روزنامه خراسان با اشاره به بند ۱۷ سیاست های کلی قانون گذاری:

قبح قانون شکنی نباید برای مسئولان شکسته شود / چرا برخی قوانین مصوب مجلس اجرا نمی شود؟

مدیرمسئول روزنامه خراسان گفت: زمانی که قبح بودن قانون شکنی یک هدف محسوب شود؛ باید توجه کنیم  این هدف چه میزان برای  مسئولان  کشور اهمیت داشته است، آیا قبح قانون شکنی مانع از دور زدن قانون توسط مسئولان می شود؟!
قبح قانون شکنی نباید برای مسئولان شکسته شود / چرا برخی قوانین مصوب مجلس اجرا نمی شود؟ مدیرمسئول روزنامه خراسان گفت: زمانی که قبح بودن قانون شکنی یک هدف محسوب شود؛ باید توجه کنیم  این هدف چه میزان برای  مسئولان  کشور اهمیت داشته است، آیا قبح قانون شکنی مانع از دور زدن قانون توسط مسئولان می شود؟! https://cdn.icana.ir/d/019/201910108025562264.jpg قبح,قانون,شکنی,نباید,برای,مسئولان,شکسته,شود,/,چرا,برخی,قوانین,مصوب,مجلس,اجرا,نمی,شود؟ Icana

محمدسعید احدیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ با اشاره به بند 17 سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری ابلاغی مقام معظم رهبری به قوای سه گانه کشور در مورد ترویج و نهادینه سازی فرهنگ رعایت، تمکین و احترام به قانون و تبدیل آن به یک مطالبه عمومی، گفت: در ترویج و نهادینه سازی فرهنگ رعایت، تمکین و احترام به قانون و تبدیل آن به یک مطالبه عمومی باید «قبح قانون شکنی» وجود داشته باشد؛ یعنی قانون باید به قدری اهمیت داشته باشد که زمانی که کسی از آن سر پیچی کرد به عنوان امری قبیح قابل مجازات باشد؛ زمانی که توانستیم این کار را انجام بدهیم این برای همه واجب می شود که قانون شکنی امری قبیحی است؛ تا هنگامی که  این قبح وجود داشته باشد از مسئولان گرفته تا مردم عادی، همه خود را مجاب به رعایت قانون می دانند.

 احدیان در ادامه افزود: زمانی که «قبح بودن» قانون شکنی یک هدف محسوب شود، باید توجه کنیم این هدف چه میزان برای مسئولان کشور اهمیت داشته است، آیا قبحی قانون شکنی مانع از دور زدن قانون توسط مسئولان می شود؟!  هنگامی که این موضوع برای مسئولان اهمیت پیدا کند و مانع دور زدن قانون توسط قانونگذاران  شود، در این شرایط می گوییم شکستن قانون به عنوان «قبح» یک هدف است.

قانونگذاران متولیان اجرای قانون باشند

وی در ادامه تاکید کرد: کسانی که قانونگذاری می کنند متولی اجرایی کردن این قانون هستند؛ در کشور ما مجلس شورای اسلامی قانونگذار است و بر این اساس اجرای قانون باید ابتدا توسط مجلس شورای اسلامی عملی شود؛ اگر در مجلس به این امر مهم توجه نشود بنابراین نمی توانیم  از سازمان ها و نهادها گرفته  تا قوه مجریه و قوای دیگر  انتظار داشته باشیم که ملزم به رعایت قانون باشند .

قوانینی که فقط روی کاغذ خودنمایی می کنند!

مدیرمسئول روزنامه خراسان گفت: در طول این چند سال قوانین تصویب شده که اکثریت آنها فقط در حالت چند بند و تبصره بر روی کاغذ خودنمایی می کند و کسی خود را ملزم به اجرای آن نمی داند. برای مثال قانون تسهیل ازدواج  که از دولت احمدی نژاد تصویب شده حتی تا دولت روحانی این قانون فقط  بر روی کاغذ باقی ماند؛ دریغ از کوچکترین توجه ای برای اجرایی شدن  این قانون! اگر قانون تصویب شده بنابراین قابلیت  اجرا دارد، پس چرا اجرا نمی شود؟ اگر این قوانین درست نیستند چرا تصویب می شود؟

وی با تشریح مثالی دیگر، توضیح داد: قانون حذف کنکور به نظر بنده قانونی غیرکارشناسی است  و قابلیت  اجرایی شدن هم ندارد؛ در هر صورت قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است اما هنوز که که هنوز است فقط در حد حرف و حدیث باقی مانده است و یا دیوان محاسبات موظف به ارائه  تخلفات در تصویب قانون بودجه است بر این اساس  چرا تخلف بزرگی که از سوی دیوان محاسبات عنوان شد پیگیری نشد؟! متاسفانه مجلس شورای اسلامی خود یکی از مقصرترین های در این ماجرا است، یا باید قوانین خود را اصلاح کند و یا با اجبار، باعث اجرای قوانین تصویبی شود./

انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet