هدر موبایل
1398/07/15 10:02:47
سرویس فرهنگی
صادقی:

رعایت نکردن معماری شهری هویت محله ها را از بین می برد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت حفظ هویت شهری گفت: عدم توجه به معماری و توسعه اصولی شهر، منجر به گسستگی محله ها و بروز آسیب های اجتماعی می شود.
رعایت نکردن معماری شهری هویت محله ها را از بین می برد نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت حفظ هویت شهری گفت: عدم توجه به معماری و توسعه اصولی شهر، منجر به گسستگی محله ها و بروز آسیب های اجتماعی می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201907107253277066.jpg رعایت,نکردن,معماری,شهری,هویت,محله,ها,را,از,بین,می,برد Icana

محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص اهمیت حفظ هویت شهری در کاهش آسیب های اجتماعی گفت: هویت شهری در شهرسازی دارای اهمیت بسیار است و ابعاد مختلف دارد که بعد فرهنگی آن مهم تر است و هویت تاریخی، ملی و مذهبی هر شهری میراث مشترک آن شهر بوده که از گذشته به امروز منتقل شده است و مسئولان شهری باید برای حفظ واحیا آن کوشش کنند.

رعایت اصول شهرسازی در گذشته 

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: هویت ایرانی-اسلامی ما در گذشته در معماری ظاهری، نقش و نگارها و مهندسی شهرها بسیار حساب شده بوده است و بر اساس اقلیم و ویژگی های هر شهر دقت نظر زیادی می کردند. برای نمونه بازار تهران را می توان مثال زد که مجموعه عناصر مختلف که مکمل یکدیگر هستند در کنار هم قرار دارند.

سفارش آموزش فقه در کنار تجارت

وی ادامه داد: در مبانی فقه به تجار سفارش شده که قبل از تجارت احکام تجارت را یاد بگیرند، در بازار تهران هم مسجد در بطن بازار قرار دارد که تجار علاوه بر عبادت به آموزش فقه تجارت بپردازند. درمجموع در شاکله شهرها و عناصری که کنار هم قرار می گرفتند به حفظ حریم مکان ها و خانه ها دقت لازم را داشتند و معاری محله ها، کوچه ها و خانه ها با حساب و کتاب بوده است.

محله های بی هویت با گسستگی شهری

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه امروزه در توسعه شهری میراث فرهنگی و هویت شهری را مورد بی توجهی قرار داده ایم و توسعه شهرها با برنامه ریزی انجام نشده و پیوستگی شهرها به هم خورده است، به عنوان مثال وقتی بزرگراه از وسط یک محله می گذرد باعث گسستگی آن می شود و در نتیجه پیوندهای عاطفی و انسانی محله از بین می رود.

لزوم توجه مسئولان شهری به شهرسازی 

صادقی با اشاره به تبعات توسعه بی رویه شهر خاطرنشان کرد: توسعه بی رویه و بی حساب و کتاب  شهر منجربه بیگانگی انسان ها نسبت به یکدیگر و رهاشدگی آنها در محیط  شلوغ شهری می شود، چرا که در شهرهای سنتی انسان ها با همدیگر مراوده دارند و از حال هم با خبر هستند که در شهرهای بزرگ مثل تهران این گسستگی باعث از بین رفتن هویت و بروز آسیب های اجتماعی می شود که مسئولان شهری باید نسبت به مسئله شهرسازی و تبعات آن توجه لازم را داشته باشند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet