هدر موبایل
1398/07/15 10:00:24
سرویس فرهنگی
با اشاره به بند ۱۷ سیاست های کلی قانون گذاری

ذوالقدر: فرهنگ سازی و آموزش از مهمترین راهکارهای نهادینه شدن قانون مداری است

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، فرهنگ سازی و آموزش را از مهمترین راهکارهای نهادینه شدن قانون مداری در سطح جامعه دانست.
ذوالقدر: فرهنگ سازی و آموزش از مهمترین راهکارهای نهادینه شدن قانون مداری است سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، فرهنگ سازی و آموزش را از مهمترین راهکارهای نهادینه شدن قانون مداری در سطح جامعه دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201906102487150191.jpg ذوالقدر:,فرهنگ,سازی,و,آموزش,از,مهمترین,راهکارهای,نهادینه,شدن,قانون,مداری,است Icana

سید فاطمه ذوالقدر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بند 17 سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری ابلاغی مقام معظم رهبری به قوای سه گانه کشور در خصوص ترویج و نهادینه سازی فرهنگ رعایت، تمکین و احترام به قانون و تبدیل آن به یک مطالبه عمومی، گفت: ابلاغ سیاست‌های کلی قانونگذاری، به مثابه نقشه راه قوای سه گانه است که برای حل تنازعات، پیش بینی راهکار‌ها و آینده‌ای روشن در نظام تقنینی کشور با این رویکرد که از این پس نگاه جامعه به تلاش قوای سه گانه و راهکار‌های آنهاست همتی جدی می‌طلبد تا از این فرصت برای تقویت و اصلاح نظام تقنین در گام دوم انقلاب بهترین بهره‌ها حاصل شود.

قانون مداری، اولین اصل توسعه یافتگی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: قانون مداری، اولین اصل در فرهنگ عمومی و سبک زندگی ناشی از توسعه یافتگی می باشد و مهمترین وجه توسعه یافتگی در سبک زندگی، رعایت قاعده و قانون در جامعه است.

 وی ادامه داد: چنانچه بخواهیم فرهنگ قانون مداری را بعنوان تدبیری کنشی مبنی بر توسعه فرهنگی تلقی کنیم، باید گفت که بسیاری از جرایم وانحرافات در جامعه ناشی از ترویج گسترش و نهادینه شدن قانون گریزی و قانون ستیزی است. عدم نهادینه شدن فرهنگ قانون مداری در خانواده، مدرسه و جامعه، جعل قوانین و عدم انطباق قوانین با موازین عقل و شرع و نیز برداشت نادرست از نتیجه قانون گریزی، علل اصلی قانون گریزی در کشور است.

این  نماینده مجلس در دوره دهم بیان کرد: در مقابل آن،  فرهنگ سازی و آموزش یکی از مهمترین راهکارهای نهادینه شدن قانون مداری در سطح جامعه به شمار می رود و عمل به قانون موجب کاهش بسیاری از آسیب های اجتماعی شده و فرهنگ سازی و آموزش می تواند در تقویت قانون مداری در جامعه کارساز باشد.

دستگاه های فرهنگی مروج احترام به قانون باشند

 سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: در این راستا باید فرهنگ درست احترام، تمکین و رعایت قانون در بدنه جامعه و به ویژه مسئولین و دولتمردان نهادینه شود که در این راستا لازم است دستگاه های فرهنگی، رسانه ملی، مطبوعات و نشریات با همکاری با یکدیگر این فرهنگ سازی را انجام دهند که به طور قطع احترام به قانون می تواند بسیاری از مشکلات جامعه را حل کرده و روند توسعه کشور را بهبود ببخشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet