هدر موبایل
1398/07/15 13:42:59
سرویس فرهنگی
مدیرمسئول سایت خبری «الف» با اشاره به بند ۱۷ سیاست های کلی قانون گذاری:

رعایت قانون باید تبدیل به مطالبه عمومی شود / نهادینه کردن قانون مداری، در مدارس انجام شود

مدیرمسئول سایت خبری «الف» گفت: اولین نهاد قانون گذاری در کشور مجلس است، هر ۱۷بند سیاست های کلی قانونگذاری به مجلس باز می گردد زیرا قوانین ما معطوف به نیازهای واقعی است که در مجلس تصویب می شود .
رعایت قانون باید تبدیل به مطالبه عمومی شود / نهادینه کردن قانون مداری، در مدارس انجام شود مدیرمسئول سایت خبری «الف» گفت: اولین نهاد قانون گذاری در کشور مجلس است، هر ۱۷بند سیاست های کلی قانونگذاری به مجلس باز می گردد زیرا قوانین ما معطوف به نیازهای واقعی است که در مجلس تصویب می شود . https://cdn.icana.ir/d/019/201910100162566234.jpg رعایت,قانون,باید,تبدیل,به,مطالبه,عمومی,شود,/,نهادینه,کردن,قانون,مداری،,در,مدارس,انجام,شود Icana

بیژن مقدم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با یادآوری سیاست های کلی نظام قانون‌گذاری ابلاغی مقام معظم رهبری به قوای سه گانه کشور به نهادینه سازی قوانین  اشاره کرد و گفت: بند ۱۷سیاست ها نظام قانونگذاری مربوط به نهادینه سازی فرهنگ رعایت، تمکین، احترام به قانون و تبدیل آن به یک مطالبه عمومی است که متوجه مجموعه ای از رسانه ها و مراکز آموزشی است، این نهادها با گروه زیادی از مردم در ارتباط بود و ملزم به رعایت و ترویج قوانین در بین مردم هستند.

قوانین را از کودکی نهادینه کنید

وی تصریح کرد: نهادینه کردن قوانین را باید از سن کودکی شروع کنیم؛ به سختی می توانیم در فردی که در سن بالای قرار دارد قانون را تعریف کرده و شخص را مجاب کنیم  که به قانون پیش روی احترام بگذارد.

بی اطلاعی مردم از ابتدایی ترین قوانین

مقدم در ادامه افزود: براساس مطالعات و تجربیاتی که در مسافرت ها داشته ام یکی از مسائلی که ذهن افراد را درگیر می کند، احترام مردم کشورهای دیگر به قانون است، این رعایت قوانین را می توانیم در راهنمایی و رانندگی تا مسائل دیگر  این  افراد ببینیم؛ در کنار آموزشی که در سنین کودکی در مدارس داشتند در سنین بالاتر قوانین بازدارنده سختی برای آنان در نظر گرفته می شود، چرا که این افراد در سنین کودکی پایه و اساس قوانین را آموخته و قانون را اجرا و به آن احترام می گذارند؛ بنابر قوانینی که در کودکی آموخته  آماده اجرای آن در سن بزرگسالی می شوند؛ یکی از مشکلاتی ما داریم بی اطلاعی مردم از قوانین است، در حال حاضر برخی از افراد از وجود ابتدایی ترین قوانین که حقوق  شهروندی آنها است هم  بی اطلاع هستند.

نباید رعایت قانون را فقط برای دیگران قبول داشته باشیم

مدیرمسئول سایت خبری «الف» یادآور شد: نکته بعدی رعایت قانون است که  باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود به این معناست، که ضمن رعایت قانون توسط خودمان دیگران را هم مجاب  کنیم قوانین را اجرا کرده و مجاب به رعایت آن باشند.

مقدم تصریح کرد: رعایت قانون مسئله ای معکوس و مطالبه عمومی است؛ تمام افراد رعایت قوانین را قبول دارند ولی برای دیگران ،اگر ماشینی باعث تخلف می شود باید جریمه شود ولی برای خودمان این جریمه شدن را نمی پذیریم.

دور زدن قانون با قوانین!

وی در ادامه  به دور زدن قانون توسط قوانین اشاره کرد و گفت: فرض کنید فردی نسبت به فساد یا جایگزینی  رابطه به جای ضابطه  و رانت خواری معترض است در صورتی که برای به دست آوردن یک کار ساده  بسیار تلاش می کند تا یک «رابط» داشته باشد؛ چنین شخصی به نوعی در حال  دور زدن قانون است برای دست یابی به کوچکترین خواسته خود که همان «اشتغال» باشد؛ نهادینه کردن قانون در افراد باید در سطوح پایین و در مدارس انجام شود که افراد در سن پایین مسئولیت پذیرتر هستند؛ ما نمی توانیم در سن بالا چیزی را مطالبه کنیم  یا آن را نقض کرده یا دور بزنیم.

مقدم در خصوص تحقق این بند از قانون توسط مجلس گفت: اولین نهاد قانون گذاری در کشور مجلس است، در اینجا ۱۷ بند سیاست های کلی قانونگذاری به مجلس بازمی گردد و تمام این 17 بند در حد وظایف مجلس است زیرا قوانین ما معطوف به نیازهای واقعی است که در مجلس تصویب می شود.

یک ویرگول در قانون می تواند میلیاردها تومان را جابجا کند

 مدیرمسئول خبرگزاری سایت «الف» گفت: زمانی که لایحه ای  به مجلس ارائه می شود ممکن است رانت خواری برای یک عده خاص باشد و هم مشکل عده کمی را برطرف کند؛ پس اولویت با دربرگیری بیشتری  است، در ۲ سال گذشته یک ویرگول در قانون بودجه می توانست میلیاردها تومان را جابجا کند و رانتی را به وجود آورد و حتی اگر این ویرگول از جمله برداشته شود معنای لغات را تغییر می دهد؛ اگر موارد قانونی شفاف و همه جانبه نباشد، هر قانون دیگری هم که تصویب شود با سایر قوانین در مغایرت خواهد بود؛ در اینجاست که می توان قوانین را به راحتی دور زند.

این فعال رسانه توضیح داد: برخی از قوانین در مجلس تصویب می شود که قوانین دیگر در نقض می کند اما متاسفانه هنوز قوانین نقض شده در حال اجرایی شدن هستند؛ اینگونه مباحث جای بحث و گفتگو دارد و سیاست ها مجلس را تهدید می کند، در نتیجه  17 بند عنوان شده همه باز می گردد به عملکرد مجلس شورای اسلامی , نهادی  قانونگذار که باید به این 17 بند  توجه  ویژه ای داشته باشد. /

انتهای پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet