هدر موبایل
1398/07/20 12:10:49
سرویس سیاسی
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی:

ساماندهی مصوبات مجلس در گرو بهره گیری از نظرات کارشناسان و حقوق دانان

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس می گوید برای انسجام در قوانین مصوب باید از کارشناسان و حقوق دانان استفاده کرد.
ساماندهی مصوبات مجلس در گرو بهره گیری از نظرات کارشناسان و حقوق دانان عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس می گوید برای انسجام در قوانین مصوب باید از کارشناسان و حقوق دانان استفاده کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201902104558801076.jpg ساماندهی,مصوبات,مجلس,در,گرو,بهره,گیری,از,نظرات,کارشناسان,و,حقوق,دانان Icana

حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ابلاغ سیاست های قانونگذاری از سوی مقام معظم رهبری، در خصوص ارتقای قانون گذاری و قانون نویسی، گفت: برای قانون نویسی لازم است نظر کارشناسان گرفته شود، در حال حاضر این نکته در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس رعایت می شود.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: به طور کلی وقتی طرح یا لایحه ای در کمیسیون مورد بررسی قرار می گیرد 2 راه و روش وجود دارد یا کلیات طرح و لایحه تصویب می شود یا رد می شود، در صورت رد شدن کلیات موضوع برای بررسی بیشتر به کمیته تخصصی ارجاع داده می شود.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی توضیح داد: در کمیته تخصصی جلساتی با حضور مسئولان دولتی مرتبط با موضوع طرح یا لایحه برگزار و نظرات کارشناسی آنها دریافت می شود، در کنار آن از مرکز پژوهش ها، مرکز تحقیقات قم و اساتید دانشگاهی نیز نظرخواهی می شود تا موضوع از تمام ابعاد و زوایا دیده و بررسی شود.

وی با اشاره به چکش کاری طرح و لوایح در کمیته ها و کمیسیون های تخصصی، بیان داشت: پس از بررسی در کمیسیون، طرح و لایحه برای تصویب نهایی به صحن علنی ارسال می شود که در جلسات علنی مجدد نظر دولت و نگاه کارشناسی نمایندگان مورد توجه قرار می گیرد.

این نماینده مجلس با اشاره به ضرورت انسجام و ملی بودن قوانین، اظهار داشت: برای تحقق این امر مهم باید موضوع با متخصصین فن بررسی شود، هر چه بیشتر طرح و لایحه بررسی و جنبه های مختلف آن در نظر گرفته شود، قانون منسجم بوده و رویکرد ملی خواهد داشت.

نوروزی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید براینکه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نکات لازم برای انسجام قوانین را رعایت می کند، گفت: به طور مثال لایحه تجارت که چارچوب آن در کمیسیون قضایی بسته شد به دلیل چکش کاری فراوان به سرعت در صحن علنی بررسی و تصویب شد اما اکنون شاهد هستیم لایحه مالیات بر ارزش افزوده تنها با 57 ماده با سرعت بسیار کم در حال رسیدگی است.

وی اظهار داشت: به نظر می رسد سایر کمیسیون ها برای بررسی طرح ها و لوایح از نظر کارشناسان فن استفاده نمی کنند، اگر می خواهیم عملکرد مجلس مثبت و درست شود باید از کارشناسان مربوطه بهره گرفت همچنین نظرات حقوق دانان کشور را نیز جویا شد.

این نماینده مجلس عنوان کرد: مجلس زمانی ساماندهی پیدا می کند که حقوق دانان کشور و اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی بر تصویب مصوبات در کمیسیون ها نظارت داشته باشند چرا که در همه قوانین نیاز به تسلط بر حقوق مدنی یا جزایی وجود دارد که همه نمایندگان بر آن اشراف کافی را ندارند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید کرد: بنابراین برای محکم کاری باید از نظر کارشناسان تخصصی، اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی و حقوق دانان کشور در تصویب مصوبات استفاده کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet