خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1398/07/16 09:32:36
سرویس سیاسی
محمودی شاه نشین:

اخذ نظرات مردمی در فرآیند تقنین نتایج مثبتی دارد

عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس گفت: ایجاد سامانه اخذ نظرات مردمی برای اینکه هنگام بررسی طرح‌ها و لوایح، افکار و افراد مختلف بتوانند نظر خود را بیان کنند، تاثیر مثبتی بر روند قانونگذاری دارد.
اخذ نظرات مردمی در فرآیند تقنین نتایج مثبتی دارد عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس گفت: ایجاد سامانه اخذ نظرات مردمی برای اینکه هنگام بررسی طرح‌ها و لوایح، افکار و افراد مختلف بتوانند نظر خود را بیان کنند، تاثیر مثبتی بر روند قانونگذاری دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201901107422150692.jpg اخذ,نظرات,مردمی,در,فرآیند,تقنین,نتایج,مثبتی,دارد Icana

محمد محمودی شاه نشین در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی نظام قانونگذاری اظهار داشت: برای تحقق مشارکت مردم در فرایند قانونگذاری، مطابق اظهار نظر رئیس مجلس شورای اسلامی مقرر شده تا سامانه‌ای برای کسب نظرات مردمی ایجاد شود.

عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یک راه برای کسب نظرات مردمی مطالعات مرکز پژوهش‌ها است؛ همچنین دستگاه‌های مرتبط با موضوع هر طرح و لایحه‌ای که در مجلس مطرح می‌شود نیز می‌تواند برنامه و پیشنهادات خود را مطرح کنند.

وی افزود: ایجاد سامانه اخذ نظرات مردمی برای اینکه هنگام بررسی طرح‌ها و لوایح، افکار و افراد مختلف بتوانند نظر خود را بیان کنند، موثر است و قطعا ایجاد این سامانه در قانون گذاری نیز تاثیر مثبت دارد.

محمودی شاه نشین درخصوص لزوم بهره گیری از دیدگاه کارشناسان و مشارکت مردم در فرآیند قانونگذاری، ادامه داد: برای بهره گیری از دیدگاه کارشناسان و استفاده از نظرات مردم برخی راهکارها مانند استفاده از نظرات دانشگاهیان می‌تواند پیش بینی شود، که این نظرات می‌تواند در کارگروهی به همین منظور در مرکز پژوهش‌های مجلس تعبیه شود تا نظرات خود را اعلام کنند.

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی گفت: اتاق اصناف و بازرگانی می‌توانند نظرات خود را در آن کارگروه بیان کنند و حتی در آیین نامه مجلس ذکر شده که اتاق بازرگانی و اصناف می‌توانند در صحن علنی حضور داشته باشند.

همچنین گفتنی است؛ در بند 9 سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری بر "جلب مشارکت حداکثری مردم، ذی‌نفعان و نهادهای قانونی مردم‌نهاد تخصصی و صنفی در فرآیند قانون‌گذاری"، تاکید شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet