خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1398/07/16 13:31:02
سرویس صحن
صادقی در تشریح سوال خود از وزیر علوم:

وزارت علوم با لیست های سفارشی بورس تحصیلی منفعلانه رفتار کرد

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: متاسفانه در سال های گذشته شاهد جایگزینی لیست های سفارشی برای برخورداری از امتیاز بورس تحصیلی به جای آزمون و رقابت علمی بودیم و وزارت علوم نیز در این راستا برخورد منفعلانه داشته است.
وزارت علوم با لیست های سفارشی بورس تحصیلی منفعلانه رفتار کرد نماینده مردم تهران در مجلس گفت: متاسفانه در سال های گذشته شاهد جایگزینی لیست های سفارشی برای برخورداری از امتیاز بورس تحصیلی به جای آزمون و رقابت علمی بودیم و وزارت علوم نیز در این راستا برخورد منفعلانه داشته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201704102022031512.jpg وزارت,علوم,با,لیست,های,سفارشی,بورس,تحصیلی,منفعلانه,رفتار,کرد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمود صادقی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 16 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان تشریح سوال خود از وزیر علوم و تحقیقات درخصوص موضوع بورسیه تحصیلی دانشجویان، گفت: بیش از 3 سال از طرح این سوال می گذرد اما آثار زیان بار این موضوع در 30 سال آینده گریبانگیر آموزش عالی کشور است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اصولا اعزام دانشجو به خارج از کشور براساس قانون مصوب 1364 منوط به شرکت در آزمون سراسری اعزام انجام می شود و هرکس در شرایط رقابت برابر علمی بتواند امتیاز لازم را کسب کند از امتیاز بورس برخوردار می شود.

وی ادامه داد: متاسفانه در دولت سابق در سال 1385 روال قانونی اعزام به هم خورد و مطابق تصمیم شورای مرکزی بورس تصمیم به انتخاب داوطلبان برای اعزام گرفته شد البته این تصمیم قابل توجیه بود چرا که قرار بود از میان دانشجویان ممتاز و نمونه و دارای رشته های خاص منتخبان اعزام شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: در سال 87 دستورالعمل تغییر کرد و با اضافه شدن یک بند افراد دیگری نیز شامل امتیاز بورسیه قرار می گرفتند که شرط معدل آن ها برای اعزام در مناطق مختلف 16 و 14 بود. البته کسانی از این امتیاز برخوردار می شدند که نیازی به اعزامشان با آن رشته نبود.

صادقی گفت: اگر از فارغ التحصیلان مقطع دکتری که در کشور حضور داشتند در بخش های مختلف آموزشی استفاده می شد دیگر نیازی به صرف هزینه های گزاف برای اعزام رشته های غیرنیاز نبود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه رویه مذکور موجب تبعیض ناروا، عدم شفافیت، ایجاد رانت و حامی پروری شد و براین اساس شاهد جایگزینی لیست های سفارشی به جای آزمون و رقابت علمی شدیم. در این راستا وزارت علوم باید پاسخ دهد چه تعداد از مقامات یا منتصبان آن ها در این لیست ها حضور داشتند و چرا وزارت علوم از جسارت و شجاعت لازم برای شفاف سازی در این زمینه برخوردار نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: لیست 100 نفری در اختیار هست که در آن اسامی برخی نمایندگان سابق مجلس، فرزند وزیر، فرزند امام جمعه و برخی آقازاده ها و آقاها به چشم می خورد لذا باید پاسخ داده شود با این افراد چطور برخورد شده است.

صادقی گفت: محیط دانشگاه ها علمی است و استادان حداقل باید 30 سال به ترتیب دانشجو بپردازند اما کسانی که از چنین روشی وارد دانشگاه شده اند چطور می توانند در فضای سالم علمی فعالیت کنند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال نماینده دوره هفتم و هشتم مجلس در سربرگ خودش تعداد زیادی از افراد را برای برخورداری از امتیاز بورس تحصیلی معرفی کرده است؛ جامعه اسلامی دانشجویان که تشکلی سیاسی دانشجویی است لیست یک سری افراد را برای امتیاز بورس ارائه کرده است؛ در این بین برخی نهادها مانند بسیج نیز اقدام به این کار کرده اند.  

این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: آیا انتشار اسامی پذیرفته شدگان در آزمون و کسانی که می خواهند از امتیاز بورس برخوردار شوند محرمانه است؟. مطابق قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تمام دستگاه های دولتی موظف هستند تصمیماتی که اتخاذ می کنند و امتیازاتی که پیش بینی می کنند را در درگاه های خودشان منتشر کنند.

صادقی افزود: سوال مطرح شده مربوط به دانشجویان نیست بلکه سوال منوط به مسئولان وقت است که چرا چنین اقدامی را انجام داده و امتیاز بورس را برای چنین افرادی در نظر گرفته اند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در اظهارنظری در خصوص موضوع مذکور، فرمودند «تحقیقات نشان می دهد مسئله بورسیه ها به آن شکلی که در روزنامه ها با آن بازی کردند نبود اما اگر هم بود باید از راه های قانونی امتیازاتی که عده ای برخلاف قانون گرفته بودند لغو می شد».

وی در این راستا افزود: حال سوال اینجاست که چه تعداد افراد از امتیاز غیرقانونی برخوردار شده اند و باید امتیازشان لغو می شد؟ متاسفانه حداکثر کاری که کمیته مشخص شده برای رسیدگی به این موضوع انجام داده قطع بورسیه بوده و سپس حکمی صادر شده مبنی بر ادامه تحصیل این افراد با هزینه شخصی خودشان که قابل تامل است.

صادقی با اشاره به اینکه شاهد تعلل وزارت علوم برای برخورد با پدیده فساد در محیط علمی هستیم، تصریح کرد: این افراد بعد از گذراندن دوران تحصیلی خود می خواهند با تحت فشار قرار دادن مجموعه ها وارد دانشگاه ها شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: طبق آمارها بیش از 3 هزار نفر جذب هیات علمی دانشگاه ها شده اند که متعاقبا بخش اعظمی از این افراد دارای شرایط لازم بوده اند اما آیا استادی که با حکم دیوان عدالت اداری استخدام می شود از وجاهت علمی برای فعالیت در محیط دانشگاه برخوردار است? چرا که بیش از 70 نفر قرار است با حکم این دیوان جذب دانشگاه شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در یکی از آراء شعب صادرکننده رأی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس را ملزم به تعیین ردیف استخدام یک آقازاده یا به عبارتی دختر وزیر سابق کرده اند واقعا شرم آور است که رئیس دانشگاه را به دلیل اینکه نمی خواهد زیربار روال غیرعلمی و غیرقانونی برود محکوم می کنند و تحت فشار می گذارند در این بین استخدام فرد مذکور مورد قبول قرار گرفته اما تاکید بر پیش بینی ردیف استخدامی نیز شده است.

وی ادامه داد: همچنین قرار است چند نفر نیز با حکم دیوان عدالت اداری در دانشگاه تربیت مدرس استخدام شوند.

صادقی ضمن یادآوری خاطره ای از تجربه مشابه خود در این خصوص، گفت: متاسفانه در سال 86، 87 درصدد راه اندازی رشته حقوق انرژی بودیم که برای کشور موردنیاز بود اما ما را ملزم به گرفتن رشته ای کردند که افراد سفارشی قصد ورود به آن را داشتند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: متاسفانه به زمینه های بروز فساد توجه نمی شود از این رو از آقای رئیسی مسئول قوه قضائیه می خواهیم به طور جدی با فساد علمی نیز برخورد کند که زمینه ساز بسیاری از فسادهای دیگر است.

صادقی افزود: در دوره قبل کسانی که از رانت مذکور برخوردار شده بودند آقای فرجی دانا را استیضاح و وزارت علوم را با چالش جدی مواجه کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از وزیر علوم درخواست می شود با قاطعیت با موضوع مذکور برخورد کند و رفتار منفعلانه نداشته باشد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet