انتخابات ریاست جمهوری
1398/07/21 08:48:00
سرویس اقتصادی
کاظم‌نسب پاسخ داد

پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم چه تبعاتی دارد؟

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی یکی از تبعات پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم را موجب لطمه وارد شدن به خودکفایی این محصول استراتژیک دانست.
پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم چه تبعاتی دارد؟ عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی یکی از تبعات پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم را موجب لطمه وارد شدن به خودکفایی این محصول استراتژیک دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201608102331936204.jpg پایین,بودن,نرخ,خرید,تضمینی,گندم,چه,تبعاتی,دارد؟ Icana

جواد کاظم‌نسب عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از تعیین قیمت 2200 تومانی نرخ خرید تضمینی گندم، گفت: پیش‌بینی شده بود که در حددود 10 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود، اما به دلیل ورود گسترده دلالان به بازارِ این محصول، پیش‌بینی‌های انجام شده، محقق نشده است.

وی با بیان اینکه دلالان گندم کشاورزان را با قیمت بالاتری از نرخ تعیین شده توسط دولت خریداری می‌کنند، از پیشنهادات متعدد برای نرخ خرید تضمینی گندم در سالجاری خبر داد و  اظهار داشت: پیش از اینکه دولت نرخ خرید تضمینی گندم در سالجاری را 2200 تومان تعیین کند، پیشنهادات متنوع و متعددی از سوی نمایندگان مجلس و برخی دیگر از کارشناسان مطرح شده، اما هیچ‌کدام به تصویب دولت نرسیده است.

نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس یکی از پیشنهادات مطرح شده از سوی نمایندگان مجلس برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم را 2 هزار و 800 تومان عنوان کرد و گفت: برخی نمایندگان نیز پیشنهاد نرخ 2500 تومانی برای خرید تضمینی گندم را مطرح و به شورای اقتصاد پیشنهاد دادند، اما این رقم نیز مورد پذیرش قرار نگرفته است.

کاظم‌نسب تصریح کرد: قیمت خرید تضمینی گندم به عنوان کالایی استراتژیک باید با رعایت منافع ملی و صرف و صلاح کشاورزان تعیین شود، اما نرخ 2200 تومانی برای خرید تضمینی این محصول، در جهت منافع ملی نیست.

وی یکی از تبعات پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم را صادرات معکوس این محصول دانست و گفت: در شرایطی که نرخ ارز در کشور ما بالاست و دچار نوسانات هر روزه نیز هست، پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم موجب می‌شود تا دلالان طبق معمول دست به کار شده و با قیمت‌‌ها بالاتری این محصول را از کشاورزان خریداری کرده و سپس به کشورهای همسایه با نرخ‌های بیشتری بفروشند.

نرخ 2200 تومانی خرید تضمینی گندم در جهت منافع ملی نیست

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه نرخ پایین خرید تضمینی گندم به خودکفایی لطمه می‌زند، اظهار داشت: قیمت پیشنهادی برخی از نمایندگان مجلس برای خرید هر کیلوگرم گندم 2 هزار و 800 تومان اعلام شده، اما این پیشنهاد نیز رد شده و ما نمی‌دانیم دولت بر چه اساسی قیمت 220 تومانی را برای خرید تضمینی گندم تعیین کرده است.

کاظم‌نسب در پایان خاطرنشان کرد: براساس قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی به منظور حمایت از تولید، دولت موظف است خرید محصولات کشاورزی را تضمین کرده و با رعایت هزینه‌های واقعی تولید قیمت‌های مصوب را قبل از آغاز هر سال زراعی یعنی تا آخر شهریورماه اعلام کند که از این قانون تخلف شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet