هدر موبایل
1398/07/23 12:38:50
سرویس سیاسی
نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی:

رفع مناقشات ترکیه با کُردها از مسیر دیپلماسی و توافقات گذشته می‌گذرد

نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: دولت ترکیه و کُردهای سوریه با استناد به توافق‌های گذشته چون «آدانا» و استفاده از ظرفیت دیپلماسی باید مناقشات و اختلافات را کنار بگذارند.
رفع مناقشات ترکیه با کُردها از مسیر دیپلماسی و توافقات گذشته می‌گذرد نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: دولت ترکیه و کُردهای سوریه با استناد به توافق‌های گذشته چون «آدانا» و استفاده از ظرفیت دیپلماسی باید مناقشات و اختلافات را کنار بگذارند. https://cdn.icana.ir/d/019/201902103893839348.jpg رفع,مناقشات,ترکیه,با,کُردها,از,مسیر,دیپلماسی,و,توافقات,گذشته,می‌گذرد Icana

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به درگیری مبارزان ترکیه علیه کردهای شمال سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اصل «دیپلماسی» برای رفع منازعاتی که منطقه را به آشوب می‌کشد، تاکید دارد و علت مخالفت ایران با حضور نیروهای آمریکایی در منطقه، رفتار عربستان در یمن، رفتار رژیم صهیونیستی، رفتار ترکیه با سوریه عدم استفاده از راهکار دیپلماسی است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برگشت به معاهدات بین‌المللی و استفاده از میز دیپلماتیک است تنها راه حل رفع مناقشات منطقه‌ای و بین‌المللی است. استفاده از قوه قهریه علیه افراد غیر مسلح و زنان و کودکان بی‌گناه که تقصیری در فرایند تصمیم‌گیری سیاستمداران ندارند، ناعادلانه است.

وی افزود: تقاضای جمهوری اسلامی ایران از همه گروه‌های درگیر در منطقه اعم از عربستان در یمن، طالبان در افغانستان و ترکیه در شمال سوریه می‌خواهد که بر اساس توافقات و معاهدات عمل کنند. برخی از این کشورها چون ترکیه و سوریه در سال‌های گذشته توافقاتی انجام دادند که در حال حاضر هم می‌توانند به آن استناد کنند.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: گروه‌های درگیر باید از ظرفیت‌های دیپلماسی و امکان و اختیارات مراجع قضایی صالح بین‌المللی استفاده کنند زیرا استفاده از قوه قهریه به جز ریختن خون و کشته شدن کودکان بی‌گناه نتیجه دیگری ندارد. بنابراین تنها راهکار استناد به توافقات صورت گرفته و استفاده از ظرفیت بین‌المللی است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ در تاریخ ۲۰ اکتبر ۱۹۹۸ در نشستی که دو هیئت سوریه و ترکیه در شهر آدانا داشتند، توافقنامه‌ای میان دوطرف برای همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم به امضا رسید. در این نشست؛ آنکارا بر خواسته‌هایش جهت پایان یافتن تنش موجود در روابط خود با دمشق تاکید کرده و در مورد واکنش خود به عدم پایبندی دمشق به تعهداتش هشدار داد. در مجموع توافق «آدانا» دو کشور را از جنگی حتمی دور ساخت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet