شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1398/07/23 16:11:29
سرویس حوزه ریاست
نگاهی به دومین روز حضور دکتر لاریجانی در اجلاس IPU

شبیه سازی روابط بین‌الملل با بازی شطرنج؛ هر حرکت یک ضد حرکت!

رئیس مجلس در اجلاس IPU روابط بین‌الملل را به بازی شطرنج تشبیه کرد و گفت: هر حرکت یک ضد حرکت ایجاد می‌کند.
شبیه سازی روابط بین‌الملل با بازی شطرنج؛ هر حرکت یک ضد حرکت! رئیس مجلس در اجلاس IPU روابط بین‌الملل را به بازی شطرنج تشبیه کرد و گفت: هر حرکت یک ضد حرکت ایجاد می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201910105252888927.jpg شبیه,سازی,روابط,بین‌الملل,با,بازی,شطرنج؛,هر,حرکت,یک,ضد,حرکت! Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت  به صربستان، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از  ۲روز گذشته در صدر یک هیات پارلمانی برای شرکت در صد و چهل و یکمین نشست اتحادیه بین المجالس عازم بلگراد پایتخت صربستان شده است.

دکترلاریجانی علاوه بر حضور در مراسم افتتاحیه و دیدار با روسای مجالس قطر،کویت، الجزایر، اتریش، مقدونیه، روسیه، آفریقای جنوبی، پاکستان و ایرلند، در مجمع عمومی این اجلاس نیز سخنرانی کرد.

بخش عمده ای از سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی با توجه به موضوع اجلاس و لزوم احترام به معاهدات بین‌المللی، در انتقاد از عملکرد یکجانبه و غیرمسئولانه آمریکا در خروج از برجام و سکوت مجامع بین المللی در این زمینه اختصاص یافت.

او درباره سیاست های برجامی ترامپ گفت: این رفتار نمونه‌ای بارز از نقض قواعد و معاهدات بین‌المللی است.

رئیس مجلس اما هوشمندانه، پاسخی به این رفتارها داد و روابط بین‌الملل را به بازی شطرنج تشبیه کرد و گفت: هر حرکت یک ضد حرکت ایجاد می کند.

یکی دیگر از حاشیه های این اجلاس، به مواضع ضدایرانی برخی هیئت های شرکت کننده در IPU اختصاص یافت.

دکترلاریجانی در پاسخ به سخنان هیئت پارلمانی امارات و ادعای دخالت ایران در منطقه، گریزی به تلاش امارات برای رایزنی با ایران زد و گفت: ایران به درخواست دولت عراق و سوریه، برای نابودی داعش به کمک آنها شتافت لذا شما باید از ایران تقدیر کنید، اما از شما می پرسم  امارات با چه انگیزه ای در سودان و لیبی دخالت می کند؟! من تعجب می کنم در گفتگوهای پنهانی با ما طور دیگری صحبت می کنید و اینجا به گونه ای دیگر!

روزهای پرکار هیئت پارلمانی ایران در بلگراد

اما علاوه بر رئیس مجلس، هیات پارلمانی نیز بر اساس تخصص و تجربه در کمیته های ۸ گانه این اجلاس حضور دارند.

امروز (سه شنبه، ۲۳ مهرماه) نمایندگان در کمیته های دائمی دموکراسی و حقوق بشر، کمیته دائمی صلح و امنیت بین‌الملل، کمیته خاورمیانه و نشست اتحادیه دبیران کل پارلمانی حضور خواهند یافت.

قرار است در این اجلاس، نقش پارلمان ها در اطمینان بخشی به حق بهداشت بررسی و در نهایت با موافقت هیات ها به تصویب برسد.

از دیگر برنامه های سفر آقای لاریجانی، دیدار با الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور و خانم آنا برنابیچ، نخست وزیر صربستان بود که تا پیش ازظهر انجام شد.

علاوه بر این قرار است رئیس مجلس شورای اسلامی دیدارهایی دوجانبه دیگری با برخی روسای پارلمانی کشورهای عضو داشته باشد./

گزارش از مریم احمدی

پایان پیام 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet