هدر موبایل
1398/07/25 16:31:29
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می دهد

رسانه های خارجی درباره حضور رئیس مجلس در بلگراد چه گفتند؟

رسانه های غیرایرانی سفر رئیس مجلس به صربستان برای حضور در یک صدو چهل و یکمین نشست اتحادیه جهانی بین المجالس را به طور ویژه پوشش دادند.
رسانه های خارجی درباره حضور رئیس مجلس در بلگراد چه گفتند؟ رسانه های غیرایرانی سفر رئیس مجلس به صربستان برای حضور در یک صدو چهل و یکمین نشست اتحادیه جهانی بین المجالس را به طور ویژه پوشش دادند. https://cdn.icana.ir/d/019/201910109988206664.jpg رسانه,های,خارجی,درباره,حضور,رئیس,مجلس,در,بلگراد,چه,گفتند؟ Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، یکصد و چهل و یکمین اجلاس بین المجالس جهانی 18 الى 25 مهر 1398 با شعار " تقویت حقوق بین الملل؛ نقش و سازوکارهای پارلمانی و کمک همکاری منطقه ای" در بلگراد صربستان برگزار شد.

دکتر علی لاریجانی   در این سفر ضمن حضور و سخنرانی در اجلاس بین‌المجالس جهانی(IPU) با روسای مجالس کشورهای  مختلف دیدار و گفت‌وگو کرد. گفت و گوهایی که به گفته کارشناسان سیاست خارجی، ظرفیت های دیپلماسی پارلمانی ایران را گامی به جلو برد.

رییس مجلس شورای اسلامی که در بزرگترین گردهمایی روسا و هیئت های پارلمانی جهان شرکت کرده بود، در این سفر با بیش از 15 رئیس پارلمان و مقامات کشورهای مختلف، دیدار و اهداف گسترده ای را در راستای فعال سازی دیپلماسی پارلمانی دنبال کرد که مهمترین  محور موضوعات مورد گفتگو ها برجام،سوریه و گسترش روابط و همکاری ها بین دو کشور بود.

با توجه به جایگاه ویژه ایران در منطقه و شرایط  حساس حاکم بر آن  همچنین  اهمیت توسعه فضای دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در عرصه های بین المللی، دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن شرکت در اجلاس عمومی پاییزی اتحادیه جهانی بین المجالس در بلگراد روزهای فشرده کاری را با برگزاری دیدارهای دوجانبه پشت سر گذاشت و  نسبت به تقویت روابط دیپلماتیک با کشورهای دوست و یا  همسایه پرداخت. 

تقدیر صربستان از مواضع ایران درقبال به رسمیت شناختن تمامیت ارضی کشورها

دیدار رئیس مجلس صربستان و دکتر لاریجانی

یکی از مسائلی که در رسانه های غیرایرانی بازتاب ویژه ای یافت، مواضع کشورمان در رابطه با حفظ تمامیت ملی کشورها بود. از صربستان گرفته تا یمن و سوریه.

با توجه به روابط دوستانه صربستان با جمهوری اسلامی ایران، خبرگزاری دولتی تیوناگ این کشور به پوشش دیدارهای رئیس مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور، نخست وزیر،وزیر خارجه و رئیس مجلس ملی صربستان پرداخت.

رسانه رسمی صربستان با اشاره به دیدار مایا گویکوویچ رئیس مجلس ملی این کشور با دکتر لاریجانی در اهمیت حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در یکصد و چهل و یکمین نشست اتحادیه جهانی بین المجالس در بلگراد نوشت: گویکوویچ ضمن تشکر از حضور ایران در این اجلاس با اشاره به روابط سیاسی خوب بین ایران و صربستان تاکید کرد که این کشور  برای توسعه همکاری با ایران در تمامی زمینه ها آمادگی دارد.

همچنین رئیس مجلس ملی صربستان از موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در به رسمیت شناخته شدن تمامیت ارضی و حاکمیت صربستان قدردانی کرد.

دیدار وزیر امورخارجه صربستان با دکتر علی لاریجانی

خبرگزاری تیوناگ در ادامه ضمن ارزیابی مثبت از دیدار ایویچا داچیچ معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه صربستان با دکتر لاریجانی  در حاشیه یکصد و چهل و یکمین نشست اتحادیه جهانی بین المجالس به نقل از  وزارت امور خارجه این کشور نوشت: داچیچ از دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات پارلمانی ایران که برای شرکت در اجلاس اتحادیه جهانی بین المجالس  به صربستان سفر کرده اند ابراز خرسندی کرد و برای رئیس مجلس شورای اسلامی و هیئت ایرانی آرزوی موفقیت در فعالیت های پیش رو کرد.

دیدار رئیس جمهور صربستان و دکتر علی لاریجانی

همچنین خبرگزاری دولتی صربستان  دیدار الکساندر ووچیچ رییس‌ جمهوری صربستان، با رئیس مجلس شورای اسلامی با توجه به روابط دوستانه دوکشور مهم ارزیابی کرد و  نوشت: وی  از دکتر لاریجانی به خاطر حمایت اصولی جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی و حاکمیت صربستان  به ویژه در سازمان‌های بین‌المللی تشکر کرد.
این رسانه به نقل از رئیس دفتر رئیس جمهور صربستان در امور رسانه ها نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت جمهوری اسلامی ایران از استقلال کوزوو حمایت نکرده، اما مخالف سیاست تجزیه‌گرایی در منطقه بالکان هستیم و این مسئله را به نفع کشورهای آن منطقه نمی دانیم.

مبنای حل مسائل منطقه گفت وگوی سیاسی است نه رفتارهای نظامی

دیدار دکتر لاریجانی با رئیس مجلس قطر

اما رسانه های عرب زبان منطقه، بیشتر ان بخش از مواضع رئیس مجلس را پوشش دادند که به تحولات منطقه، به ویژه اوضاع یمن و سوریه مربوط بود.

شبکه تلویزیونی المنار لبنان یکی از رسانه هایی بود که سفر رئیس مجلس شورای اسلامی را به یکصد و چهل و یکمین نشست اتحادیه جهانی بین المجالس در بلگراد تحت پوشش خبری خود قرار داد.

این شبکه خبری ضمن بازتاب دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی با احمد بن عبدالله بن زید آل محمود همتای قطری خود در حاشیه یکصد و چهل و یکمین نشست اتحادیه جهانی بین المجالس در بلگراد به نقل خبرگزاری خانه ملت نوشت: دکتر لاریجانی گفت که " مبنای حل مسائل منطقه را گفت وگوی سیاسی می داند نه رفتارهای نظامی". همچنین وی با اشاره به میانجیگری قطر در مسئله یمن، گفت که امروز مردم مظلوم و مسکین یمن قربانی شده اند.

دیدار رئیس مجلس آفریقای جنوبی و دکتر علی لاریجانی

شبکه المنار با اشاره به دیدار دکتر لاریجانی با بالکا امبته رئیس مجلس آفریقای جنوبی به نقل از خبرگزاری خانه ملت نوشت: رئیس مجلس ایران گفت رفتارهای ترامپ پایدار و ابدی نیست لذا نباید اجازه داد دوستی‌های میان دو ملت را تحت‌الشعاع قرار دهد البته این مهم به اراده سیاسی نیاز دارد.

توجه رسانه های بین المللی به افزایش اعتماد میان رهبران ایران و روسیه

دیدار رئیس مجلس دومای روسیه و دکتر علی لاریجانی

پایگاه خبری اسلام تایمز لبنان نیز با توجه به تحولات اخیرمنطقه و جایگاه ویژه ایران و روسیه به عنوان دو کشور تاثیرگذار در خاورمیانه به انعکاس دیدار دکتر لاریجانی با والنتینا ماتونیکو، رئیس مجلس سنای روسیه  پرداخت و به نقل از خبرگزاری خانه ملت نوشت:رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که "اعتماد جدی میان دو کشور و رهبران ایجاد شده است و با توجه به رفتارهای ناهنجار ترامپ در صحنه بین‌الملل، رهبران دنیا باید به هم اعتماد بیشتری کنند تا از این طریق برخی از خرابکاری های ترامپ در صحنه بین‌الملل علاج یابد."

دیدار دکتر علی لاریجانی و رئیس مجلس ایرلند


خبرگزاری ملی مالزی هم با انعکاس خبر بازگشایی سفارت ایرلند در تهران به دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی با شان او فاریل رئیس پارلمان ایرلند نوشت که وی از  این اقدام استقبال کرده است و گفته این اقدام راه را برای توسعه بیشتر روابط تجاری بهتر بین دو کشور هموار می کند.

به این ترتیب به نظر می رسد که سفر رئیس مجلس و هیات همراه به بلگراد، نه فقط فرصتی برای رایزنی های بین المللی، بلکه تلاشی برای تحت تاثیر قراردادن رسانه های بین المللی بود تا در زمانه ای که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همه نظامات بین المللی را تضعیف می کند، ایران استفاده موثر از سازمان های جهانی را برای توسعه امنیت منطقه با افزایش تحرکات دیپلماتیک در دستورکار خود قرار داده باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet