شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/22 12:12:00
سرویس فرهنگی

مجلس، دولت جمهوری اسلامی ایران را مالک بر اموال فرهنگی تاریخی منقول زیر خاکی شناخت

براساس مصوبه امروز سه شنبه مجلس، دولت جمهوری اسلامی ایران مالک بر اموال فرهنگ تاریخی منقول زیرخاکی شناخته شد.

 به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از مالکیت دولت بر آثار تاریخی آن را به تصویب نهایی رساندند.

 نمایندگان با تفسیر ماده 26 قانون مدنی به دولت ایران اجازه دادند در دعادی خارجی درخصوص استرداد اموال تاریخی - فرهنگی منقول که به صورت قاچاق از کشور خارج شده اند دفاع نماید.

براساس این لایحه دولت سوال کرده بود که آیا ماده 26 قانون مدنی مبین مالکیت دولت جمهوری اسلامی ایران بر اموال فرهنگی - تاریخی منقول زیر خاکی می باشد یا خیر؟ در ماده 26 قانون مدنی آمده است:

اموال دولتی که معد است برای مصالح یا انتقالات عمومی مثل استحکامات و قلاع  و خندق ها و خاکریزهای نظامی و قورخانه و اسلحه و ذخیره وسفاین جنگی و همچنین اشائیه و ابنیه و عمارات دولتی و سیم های تلگرافی دولت و موزه ها و کتابخانه های عمومی و آثار تاریخی و امثال آنها  و بالجمله آنچه که از اموال منقول و غیر منقوله که دولت بعنوان مصالح عمومی و منافع ملی در تحت تصرف دارد قابل تملک خصوصی نیست و همچنین است اموالی که موافق مصالح عمومی به ایالت یا ولایت یا ناحیه یا شهری اختصاص یافته باشد.

مجلس با مصوبه امروز خود دولت جمهوری اسلامی ایران را مالک بر اموال فرهنگی تاریخی منقول زیر خاکی شناخت.

 دولت در لزوم ارائه این لایحه به مجلس عنوان کرده بود که به جهت عدم صراحت ماده 26 قانون مدنی در مورد مالکیت دولت بر آثار منقول تاریخی فرهنگی زیر خاکی دولت ایران عموماً در دادگاههای کشورهای اروپایی و درخصوص استرداد اموال تاریخی فرهنگی منقول که بصورت قاچاق از کشور خارج شده نمی تواند دفاع قابل توجهی داشته باشد و این دادگاهها عموماً بر عدم مالکیت دولت ایران بر اموال مذبور تاکید دارند و بعضاً مبادرت به اصرار حکم مبنی بر بی حقی دولت ایران در دعاوی طرح شده نموده اند.

 دولت در این استفساریه آورده است که وجود تفسیر قانونی از ماده 26 قانون مدنی که متضمن تایید حکم ماده یاد شده راجع به مالکیت دولت جمهوری اسلامی ایران بر اموال فرهنگی تاریخی منقول زیر خاکی باشد، لازم است و این لایحه به همین منظور به مجلس تقدیم شده است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet