هدر موبایل
1398/08/10 11:14:00
سرویس سیاسی
کاتب در تشریح نشست‌های کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس در مشهد مطرح کرد؛

از ضابطه‌مندسازی ارجاع مواد به مجمع تشخیص تا عدم اعلام وصول طرح‌های مشمول اصل 75

رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس به تشریح نشست‌های اعضای این کمیسیون در مشهد مقدس پرداخت.
از ضابطه‌مندسازی ارجاع مواد به مجمع تشخیص تا عدم اعلام وصول طرح‌های مشمول اصل 75 رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس به تشریح نشست‌های اعضای این کمیسیون در مشهد مقدس پرداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/201903100039342829.jpg از,ضابطه‌مندسازی,ارجاع,مواد,به,مجمع,تشخیص,تا,عدم,اعلام,وصول,طرح‌های,مشمول,اصل,75 Icana

غلامرضا کاتب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در تشریح نشست‌های متعدد کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس که در جریان سفر دو روزه اعضای این کمیسیون به مشهد مقدس برگزار شد، گفت: پیرو سیاست های کلی نظام قانونگذاری که مهرماه سال جاری از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ، کمیسیون تدوین آیین نامه جلسات متعددی را برای اصلاح آیین نامه داخلی مجلس آغاز کرد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در جلساتی که طی سفر روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (8 و 9 آبان ماه) به همراه اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس به مشهد مقدس داشتیم، موضوعات مختلف را اولویت بندی کرده و بندهایی از آیین نامه را که می تواند در جهت قانونگذاری دقیق تر موثر باشد، اصلاح کرده و به جمع بندی رسیدیم.

وی در ادامه با بیان اینکه کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس تمامی 17 بند سیاست های کلی نظام قانونگذاری مد نظر رهبری را مورد بررسی کامل قرار داد، یادآور شد: بر این اساس مواد آیین نامه مرتبط با سیاست های ابلاغی احصاء و بخشی که نیاز بود برای تعیین سازوکار اجرای نظام قانونگذاری اصلاح شد که قرار است با اولویت به صحن علنی مجلس بیاید.

کاتب با اشاره به برخی موضوعات مهمی که به واسطه سیاست های ابلاغی، آیین نامه مجلس را مورد اصلاح قرار داده، عنوان کرد: برای مثال مقرر شد سازوکارهایی را طراحی کنیم که طرح ها پیش از اعلام وصول از نظر اصل 75 قانون اساسی مورد بررسی قرار گیرند و در صورت وجود این ایراد، اعلام وصول نشوند که همین امر تا حدود زیادی قانونگذاری را تسریع می کند.

رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس همچنین با اشاره به بند 12 سیاست های کلی نظام قانوگذاری پیرامون ضابطه مند کردن ارجاع طرح ها و لوایح به مجمع تشخیص مصلحت نظام، خاطرنشان کرد: بر این اساس مقرر شد حد نصاب ارجاع به این مجمع تغییر کرده و به دو سوم آرای نمایندگان افزایش یابد./

خبرنگار: فائزه ظهیری

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet