خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
1398/08/13 10:01:40
سرویس سیاسی
میرزایی تاکید کرد:

جدیت جمهوری اسلامی در تأمین ثبات و امنیت خلیج‌فارس / ایران به دنبال نقش محوری در حوزه خلیج فارس نیست

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس اعتقاد دارد که ایران به دنبال نقش محوری در حوزه خلیج فارس نیست و حسن همجواری و حل مشکلات از طریق گفت وگو را مطرح می کند.
جدیت جمهوری اسلامی در تأمین ثبات و امنیت خلیج‌فارس / ایران به دنبال نقش محوری در حوزه خلیج فارس نیست رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس اعتقاد دارد که ایران به دنبال نقش محوری در حوزه خلیج فارس نیست و حسن همجواری و حل مشکلات از طریق گفت وگو را مطرح می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201909106298327720.jpg جدیت,جمهوری,اسلامی,در,تأمین,ثبات,و,امنیت,خلیج‌فارس,/,ایران,به,دنبال,نقش,محوری,در,حوزه,خلیج,فارس,نیست Icana

جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت،  با اشاره به ارسال نامه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به سران کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس گفت: در جهان عرب و کشورهای عرب منطقه معتقد هستند که آمریکا تعیین کننده امنیت و تحولات این کشورها است و بسیاری از مسولان از جهان عرب نگاهشان به آمریکا این است.

برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، نقش آمریکا را در  مناسبات شان پذیرفته اند

نماینده مردم ایلام، ایوان، شیروان، چرداول و مهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، آمریکا و نقش آن را در  مناسبات شان درنظر می‌گیرند و آن را پذیرفته اند؛کشورهای عربی می گویند بدون قدرت و آنچه که آمریکا بخواهد؛نمی توانند کاری انجام دهند.

بیشتر بخوانید:

وی با اشاره به صحبت های نخست وزیر سابق قطر در مورد گفت و گو با ایران افزود: صحبت های "حمد بن جاسم" تقریبا نشان دهنده بازگشت هیئت حاکمه قطر است؛ اینها بعد از اینکه کشورهای بحرین، امارات و عربستان موضع خصمانه علیه این کشور گرفتند و آن را منزوی کردند؛ آسمان کشورهای دیگر را به قطر بستند، انتظار داشتند که دولت و حاکم قطر سقوط کند اما با حمایتی که ایران به عمل آورد و ترکیه به او کمک کرد؛ اتفاق خاصی نیفتاد و این نشان داد که هر آنچه که آمریکا بخواهد؛ عملی نمی شود.

دشمنی ها هزینه زیادی برای مردم منطقه دارد

میرزایی با تاکید براین که دشمنی ها هزینه زیادی برای مردم منطقه دارد، ادامه داد: با توجه به تجربه ای که قطری ها دارند؛ توصیه‌ای برای کشورهای عرب منطقه و حکام منطقه دارند که فرصت گفت و گو با ایران را از دست ندهند و معنایش این است که ایران در حال قدرتمند شدن است و می خوهد از طریق گفت وگو و مذاکره مسائل حل شود.

عضوکمیسیون انرژی مجلس با تاکید براینکه کشورها باید فرصت را غنیمت شمارند و با ایران گفت وگو کنند، مطرح کرد: جمهوری اسلامی از مذاکره و گفت و گو با کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس استقبال  می کند؛ اما اینکه این مسئله تا چه اندازه می تواند راهگشا باشد، به آن خوش بین نیستم ،چراکه عربستانی ها علیرغم تاکیدات مسولان جمهوری اسلامی برای مذاکرات و گفت و گو، راه و مسیر دیگری را رفتند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه عربستان نشانه و پیام هایی را هم بروز نداد که حاکی از این باشد که در محاسبات خود بازنگری کرده  و به سمت گفت وگو با ایران بیاید، عنوان کرد: همین رویکرد غلطی که مسئولان عربستان بخصوص "بن سلمان"دارد،باعث شد که سفر "عمران خان"نخست وزیر پاکستان  به عربستان و ایران تقریباً منتفی شد آن طور که انتظار می رفت،نشد و خود پاکستانی‌ها انتظار داشتند که زمینه را برای گفت و گو بین ایران و عربستان همواره کنند.

میرزایی با اشاره به دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج ادامه داد: بحرین هم دنباله رو عربستان است، امارات هم تا یک مسیری آمد و تغییرهایی در روابط با جمهوری اسلامی داشته ولی ثابت قدم و محکم نیست و تحت تاثیر عربستان است.

وی با تاکید برموضوع "صلح هرمز" و نقش مهم جمهوری اسلامی در این زمینه، افزود: ایران به دنبال نقش محوری در حوزه خلیج فارس نیست و حسن همجواری و حل مشکلات از طریق گفت وگو را مطرح می کند.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه نگاه جمهوری اسلامی به گذشته نیست، تصریح کرد: مسئولین جمهوری اسلامی در سطوح مختلف به این جمع‌بندی رسیده اند که با عربستان گفت وگو شود و به مسائل حل بشود و این اراده در جمهوری اسلامی وجود دارد اما متاسفانه خود عربستان نگاهش همچنان به گذشته است و کشورهایی که متاثر از گذشته بودند،نتوانستند گامی برای توسعه خودشان بردارند و هیچ وقت موفق نبودند و باید از گذشته درس گرفت و  تجربه کرد ، اما با نگاه به آینده باید جلوتر رفت و مسائل را حل کرد.

گفتنی است؛ "حمد بن جاسم"نخست وزیر پیشین قطر در توئیتی اعلام کرد که فرصت گفتگو با ایران تکرار نشدنی است و کشورهای عربی باید این فرصت را غنیمت بشمارند.

وی با بیان این مطلب افزود: آنگونه که شنیدیم پیام‌هایی از جانب ایران به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای آغاز گفت و گو زیر نظر سازمان ملل رسیده است، بنده معتقدم که این یک فرصت مهم است که بایستی کاملا مسئولانه توسط کشورهای عضو این شورا بررسی شود و دو طرف تمامی نگرانی‌های خود در میز مذاکرات را به طور روشن بیان کنند تا دستکم به یک توافق جهت پایان دادن به وضعیت بحرانی خلیج فارس دست یابند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet