ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
1398/08/12 15:34:14
سرویس سیاسی
رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به نامه ایران به عربستان و بحرین تاکید کرد

تامین منافع متقابل، اصلی‌ترین ضمانت تحقق پیشنهاد صلح هرمز

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه پیگیری پیشنهاد صلح هرمز با هدف تنش‌‌زدایی در منطقه است، گفت: تامین منافع متقابل کشورها باید اصلی‌ترین ضمانت تحقق پیشنهاد صلح هرمز باشد.
تامین منافع متقابل، اصلی‌ترین ضمانت تحقق پیشنهاد صلح هرمز عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه پیگیری پیشنهاد صلح هرمز با هدف تنش‌‌زدایی در منطقه است، گفت: تامین منافع متقابل کشورها باید اصلی‌ترین ضمانت تحقق پیشنهاد صلح هرمز باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201907102971545622.jpg تامین,منافع,متقابل،,اصلی‌ترین,ضمانت,تحقق,پیشنهاد,صلح,هرمز Icana

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نامه رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران به کشورها عضو شورای همکاری خلیج فارس، گفت: امنیت منطقه‌ای، رشد و توسعه منطقه یکی از سیاست‌های رایج در تمام مناطق جهان است. به عنوان مثال در حوزه شرق آسیا، اروپا یا آمریکای شمالی از طریق اتحاد و همگرایی منطقه‌ای، رشد و پیشرفت و بهبود شرایط زندگی برای مردم رخ داده است. منطقه خلیج فارس نیز این استعداد را دارد که بر پایه همگرایی و بهبود روابط میان اعضا شاهد رشد و پیشرفت اوضاع باشد تا امنیت پایدار ایجاد و تنش‌ها کاهش یابد.

پیگیری پیشنهاد صلح هرمز با هدف تنش‌‌زدایی در منطقه

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پیشنهاد رئیس جمهور تحت عنوان «صلح هرمز» که به صورت رسمی در سازمان ملل متحد بیان شد و در قالب نامه رسمی از سوی وزارت امور خارجه به همسایگان و کشورهای حوزه خلیج فارس ارایه شده است؛ در راستای تنش زدایی در منطقه خلیج فارس و بهبود روابط ایران با کشورهای همسایه به ویژه دولت عربستان است که بیشترین تنش را با ایران دارد.

وی افزود: تحقق صلح هرمز و امنیت در منطقه به نفع جمهوری اسلامی ایران و تمامی همسایگان حوزه خلیج فارس است، این طرح به تحقق امنیت پایدار و توسعه روابط کمک خواهد کرد.

رحیمی جهان‌آبادی در پاسخ به چگونگی تحقق اصل اعتماد برای عملیاتی کردن پیشنهاد صلح هرمز، گفت: کشورهای عربی همسایه باید همین دید مثبت جمهوری اسلامی ایران را دنبال ‌کنند و گام منطقی و مثبت متقابل را بردارند، منطقه خاورمیانه مستحق بهبود شرایط است و از حالت تنش آلود باید خارج شود.

ایران هیچ گاه به کشورهای همسایه و منطقه به عنوان دشمن نگاه نکرده است

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران با برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس رابطه تنش آلود داشته اما هیچ موقع به عنوان دشمن متخاصم به آنها نگاه نکرده است، در زمان حمله صدام حسین به ایران برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از صدام حسین حمایت کردند اما ایران بعد از حمله صدام حسین به کویت حاضر به دشمنی با کویت نشد و علی‌رغم آنچه آنها با ما کردند، از تمامیت ارضی کویت حمایت کرد.

ایران، پیشگام تنش زدایی

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: ایران پیشگام تنش زدایی است و این نشان می‌دهد که نگاه مثبتی به کشورهای منطقه دارد، در حقیقت تامین منافع متقابل باید اصلی‌ترین ضمانت پیشنهاد صلح هرمز باشد بنابراین امیدواریم به همان میزان که ایران دلسوزانه و صادقانه برای امنیت منطقه گام بر می‌دارد، کشورهای همسایه هم تلاش کنند و مطیع دستورهای مقامات اسرائیل و آمریکایی نباشند.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛  یک روزنامه کویتی به‌نقل از منبعی در وزارت امور خارجه ایران نوشت که تهران پاسخ مثبتی از سوی عربستان سعودی و بحرین به نامه رسمی‌اش به این دو کشور درخصوص «طرح صلح با همسایگان» دریافت کرده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet