هدر موبایل
1398/08/17 10:42:15
سرویس اجتماعی
شاعری انتقاد کرد:

سکوت دستگاه‌های مسئول در برابر ساخت‌و‌ساز در حریم رودخانه‌ها

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس از سکوت دستگاه های مسئول در برابر ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها انتقاد کرد و گفت: متاسفانه تمامی اراضی حاصل خیز شمال کشور تبدیل به ویلاسازی شده و بخش زیادی از ساحل دریا مورد تجاوز دستگاه‌های های دولتی قرار گرفته است.
سکوت دستگاه‌های مسئول در برابر ساخت‌و‌ساز در حریم رودخانه‌ها عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس از سکوت دستگاه های مسئول در برابر ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها انتقاد کرد و گفت: متاسفانه تمامی اراضی حاصل خیز شمال کشور تبدیل به ویلاسازی شده و بخش زیادی از ساحل دریا مورد تجاوز دستگاه‌های های دولتی قرار گرفته است. https://cdn.icana.ir/d/019/75508.jpg سکوت,دستگاه‌های,مسئول,در,برابر,ساخت‌و‌ساز,در,حریم,رودخانه‌ها Icana

علی‌محمد شاعری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها را از عوامل بسیار موثر در افزایش خسارت‌های ناشی از سیل دانست و گفت: متاسفانه مردم نسبت به این موضوع بی‌تفاوت هستند و از سویی نظارت مناسبی از سوی دستگاه‌های مسئول بر ساخت و سازها انجام نمی‌شود.

علی محمد شاعری در غرفه خبرگزاری خانه ملت

عضو مجمع نمایندگان استان مازندران از سکوت دستگاه‌های مسئول در رابطه با ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها انتقاد کرد و افزود: از دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به ویژه وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، استانداری‌ها، بخشداری‌ها، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تقاضا داریم به هیچ وجه اجازه ساخت و ساز در حریم رودخانه و مسیل‌ها را ندهند.

وی ساخت و ساز در حریم رودخانه را تجاوز به محیط زیست خواند و ادامه داد: این تجاوزها روزی توسط محیط زیست رفع تجاوز خواهد شد و دامن همه ما را خواهد گرفت؛ نمونه بارز این موضوع خسارت‌هایی است که در ابتدای سال جاری داشتیم به گونه‌ای که 40 هزار میلیارد تومان خسارت به مردم و طبیعت وارد و جان ده‌ها هزار نفر گرفته شد در واقع علت اصلی این خسارت ها عدم رعایت ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها، تخریب پوشش گیاهی، جنگل، مراتع و سرزمین بوده است.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در کشوری خشک و نیمه خشک زندگی می‌کنیم و اگر از پوشش طبیعی و جنگل‌ها حفاظت نکنیم و مراتع از بین برود باران‌های سیل آسا امنیت و اقتصاد کشور را به خطر خواهد انداخت.

شاعری تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته؛ مهمترین علت وقوع سیل‌های فروردین ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها، لایروبی نشدن رودخانه ها، اجرای طرح های آبخیزداری و از بین رفتن پوشش گیاهی و در حوزه‌های بالادست و سرشاخه‌ها بود و اگر به دنبال کنترل سیلاب هستیم باید اصل پیشگیری را در دستور کار قرار داد و مدیریت پیشگیری را جایگزین مدیریت مقابله کنیم.

 این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: باید احیای جنگل‌ها و مراتع، اجرای طرح‌های آبخیزداری، جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، لایروبی رودخانه‌ها و مسیل ها در  دستور کار قرار گیرد.

تجاوز دستگاه‌های دولتی به سواحل شمال

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی عدم نظارت کافی از سوی مسئولان اجرایی را در بروز پدیده‌هایی مانند کوه‌خواری، جنگل‌خواری، ساحل‌خواری، دریای‌خواری و زمین‌خواری موثر دانست و گفت: متاسفانه تمامی اراضی حاصل خیز شمال کشور تبدیل به ویلاسازی شده و بخش زیادی از ساحل دریا مورد تجاوز دستگاه‌های اجرایی، نظامی وانتظامی و مردم قرار گرفته است.

تخریب جنگل های هیرکانی با بهره برداری و ساخت وسازهای غیرمجاز

وی با انتقاد ازاینکه جنگل های هیرکانی به عنوان بهترین جنگل‌های دنیا که یادگار فرهنگی و طبیعی نیاکان ما بودند با ساخت و سازها و بهره برداری‌های غیرمجاز از بین رفتند، گفت: حوزه های آبخیز به شدت تخریب شده اند و کوه هایی که در گذشته پوشیده از جنگ و طبیعت بودند تخریب شده در حالی که اگر دستگاه های نظارتی به وظیفه خود به خوبی عمل و از ظرفیت مامورانی که اطلاعات و سلامت کافی داشتند استفاده می کردند طبیعت به این حال و روز دچار نمی شد البته در حال حاضر دستگاه قضا برخوردهای بسیار خوبی را انجام می دهد و انتظار می رود نظارت دستگاه های مسئول بر ساخت و سازها تشدید شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet