شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/22 13:48:00
سرویس اقتصادی

نماینده تبریز از پاسخ وزیر رفاه و تامین اجتماعی قانع نشد

اکبر اعلمی نماینده تبریز از پاسخ وزیر رفاه و تامین اجتماعی در ارتباط با اعمال نشدن قانون جهت پرداخت مستمری بازنشستگان قانع نشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، اکبر اعلمی نماینده تبریز ضمن سوال از عبدالرضا مصری وزیر رفاه و تامین اجتماعی در خصوص اعمال نشدن قانون جهت پرداخت مستری بازنشستگان گفت: موضوع سوال من ناظر به حقوق جمعیت کثیری از ملتی است که زمانی پناهگاه و مرجع اقشار مختلف بودند و به رتق و فتق گروه ها می پرداختند و امروز به دلیل کنارگیری از قدرت و کهولت سن، جز اقشار بی پناه جامعه هستند.

وی گفت: منظور بازنشستگانی است که جمعیت آنها دو میلیون و 400 هزار نفر می باشد و سرپرستی دو میلیون و 400 هزار خانوار ایرانی را برعهده دارند. البته دولت قبل و کنونی و مجلس ششم و بویژه مجلس هفتم گام های موثری در جهت حمایت از این قشر زحمت کش برداشته اند و خصوصا مجلس هفتم با پیش بینی فصل جدیدی تحت عنوان تامین اجتماعی در لایحه تقدیمی دولت آقای خاتمی به مجلس هفتم گام های موثرتری را برای حمایت از این قشر برداشته اند و امیدوار هستیم که دولت نهم هم با اجرای خوبش بخش عمده ای از مشکلات این قشر محترم و زحمت کش را جبران نماید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: سوال من برمی گردد به مصوبه مجلس هفتم در تاریخ 9/6/83 که به موجب این ماده واحده دولت مکلف شده ظرف دو ماه از تاریخ تصویب این قانون اقدام لازم را به منظور پرداخت مستمری بازنشستگان به عمل آورد، به نحوی که همواره دریافتی بازنشستگان با دریافت شاغلین مشاغل مشابه هماهنگ شود. این سوال در 20/3/85 در کمیسیون اجتماعی مجلس هفتم مطرح شد و اتفاقا در آن زمان آقای مصری خود، ریاست کمیسیون اجتماعی را برعهده داشتند و امروز هم اشاره کردند که این سوال را من خودم به وزیر سابق ابلاغ کردم و جالب است که امروز باید بیایم و در اینجا جوابگو باشم.

نماینده تبریز افزود: امروز شما (مصری) باید پاسخگوی این سوال باشید که حدود 34 الی 35 ماه قبل موضوعیت پیدا کرده و به دلیل تراکم سوال ها امروز در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: سوالم از آقای مصری مشخصا این است که به رغم انقضای 17 ماه از مهلت مقرر که البته این 17 ماه مربوط به زمان طرح سوال است و علی الاصول باید بگوییم که به رغم انقضای بیش از 35 ماه از مهلت مقرر چه اقدامی جهت اجرای این قانون به عمل آمده و اطلاق این قانون به همه بازنشستگان که مبنای تبعیض های آشکار در دریافتی شاغلین و بازنشستگان و از سوی دیگر بازنشستگان قبل از سال 78 و بعد از آن در مشاغل مشابه شده در چیست؟

در ادامه عبدالرضا مصری در پاسخ نماینده تبریز گفت: این فاصله ها (بین بازنشستگان) از کجا شروع شد؟ در سه مرحله بین بازنشستگان ما فاصله ایجاد شده هر سه مرحله متاسفانه مبانی حقوقی و قانونی داشته است.

وی گفت: در مرحله اول فوق العاده جذبی بوده که برای شاغلین ایجاد کردند و برای بازنشستگان این چنین نبوده است. این سه مرحله در فاصله سال های 74، 79 و 81 ایجاد شده، یعنی پس از انجام نظام هماهنگ پرداخت حقوقی که قبلا بود، نه این لایحه مدیریت خدمات کشوری. خوشبختانه تا آن زمان این مشکل وجود نداشت سپس در سال 74 یک مرحله، سال 79 یک مرحله و سال 81 عددهایی تحت عنوان فوق العاده جذب و فوق العاده شغل و فوق العاده ویژه برای شاغلین باعث شد بازنشستگان جدیدی که به جمع بازنشستگان گذشته می پیوندند رقم های متفاوتی را نسبت به گذشته بگیرند که البته همه این مساله هم مبانی قانونی دارد.

مصری افزود: مرحله دوم اینکه اصولا همان پرداخت های ابتدایی انصافا برای تامین زندگی یک بازنشسته کافی نبود رقم های 117 و 120 هزار تومان پرداخت می شد که باعث شد مجلس طرحی را به دولت گذشته دهد که در تاریخ 29/6/83 این طرح در مجلس تصویب شد و قرار شد دولت ظرف مدت دو ماه یک لایحه بیاورد برای هماهنگ کردن پرداخت ها بیاورد.

وی گفت: دولت سابق پس از چندی یک استفساریه ای به مجلس می دهد و 4 الی 5 سوال را مطرح می کند که از جمله می توان به بار مالی آن اشاره کرد. مجلس در پاسخ استفساریه مطرح می کند که در صورت نیاز دولت، لایحه تقدیم کند. این مطلب مواجه می شود با زمانی که لایحه مدیریت خدمات کشوری در مجلس مطرح می شود و کمیسیون ویژه ای در مجلس تشکیل می گردد.

مصری افزود: امیدواریم انشاالله اگر مقدمات لایحه مدیریت خدمات کشوری از نظر تامین منابع و غیره ایجاد شود مشکل بازنشستگان عزیز هم رفع خواهد شد.

در ادامه اکبر اعلمی نماینده تبریز در قسمت دوم سوال خود گفت: لایحه تقدیمی دولت که در شهریور 86 به تصویب رسید اولا فصل 13 که مربوط به تامین اجتماعی می شود به هیچ وجه هدف قانونگذار را تامین نمی کند و خلاء و تبعیض های آشکار بین بازنشستگان را هم تامین نمی کند.

وی گفت: دولت موظف به اجرای قوانین مصوب در مجلس است و این قانون صراحتا دولت را مکلف کرده به اینکه اقدام لازم را به منظور پرداخت مستمری بازنشستگان به عمل آورد.

گفتنی است اکبر اعلمی نماینده تبریز از پاسخ وزیر رفاه و تامین اجتماعی قانع نشد و سوال جهت بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.

طاهری

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet