هدر اصلی
1398/08/20 15:10:11
سرویس سیاسی
«خانه ملت» بررسی می کند

حمایت تمام قد مجلس از گام های کاهش تعهدات برجامی

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته ای اجرایی شد، دراین بین نمایندگان مجلس با وجود اختلاف نظرهای جزیی، تمام قد دولت را در اجرای این گام ها و احقاق منافع ملی حمایت کردند.
حمایت تمام قد مجلس از گام های کاهش تعهدات برجامی گام چهارم کاهش تعهدات برجامی به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته ای اجرایی شد، دراین بین نمایندگان مجلس با وجود اختلاف نظرهای جزیی، تمام قد دولت را در اجرای این گام ها و احقاق منافع ملی حمایت کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201907106279072997.jpg حمایت,تمام,قد,مجلس,از,گام,های,کاهش,تعهدات,برجامی Icana

به گزارش - گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت؛ دونالد ترامپ، رئیس جمهور تاجرمآب آمریکا ، 18 اردیبهشت سال 97 از توافق هسته ای چند جانبه و بین المللی خارج شد و ثابت کرد همان گونه مقام معظم رهبری تاکید داشتند "آمریکا قابل اعتماد نیست".

با خروج ترامپ از این توافق، عملا برجام را لبه پرتگاه قرار داد، البته باید گفت که خروج از برجام از جمله شعارهای انتخاباتی ترامپ در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود، او به دنبال این شعار انتخاباتی، طرح خروج از برجام اواخر شهریور ماه سال ۱۳۹۶ قوت گرفت و در مهر ماه همان سال، به‌طور جدی در دستور کار دولت آمریکا قرار گرفت. ترامپ برای پاره کردن برجام نیاز به بهانه داشت از این رو دولت آمریکا سعی کرد با تمرکز بر برنامه موشک‌های بالستیک ایران، دولت ایران را ناقض روح برجام نشان دهد. در نهایت در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ دولت ایالات متحده آمریکا رسماً از برجام خارج و به تمامی شرکت‌ها و تجار فرصت داد ظرف مدت ۱۸۰ روز از فعالیت در ایران خارج شوند. با دستور ترامپ تمامی تحریم‌ها اعم از موشکی-هسته ای و غیره برگشت؛ عربستان سعودی و بحرین و اسرائیل از اولین کشورهایی بودند که از این تصمیم ترامپ حمایت کردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا

با خروج ترامپ از این توافق" وحشتناک"، فرانسه، آلمان و انگلیس از این تصمیم رئیس جمهور آمریکا ابراز تاسف کردند و بیان کردند ترامپ را برای ادامه اجرای برجام متقاعد می کنند، کاری که تا امروز از عهده آن بر نیامدند.

صبر راهبردی در دستورکار ایران

ایران که مهمترین طرف توافق هسته ای است در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از برجام، «صبر راهبردی» را در پیش گرفت تا طرف های این توافق مخصوصا اتحادیه اروپا وعده بازگشت ترامپ به برجام را عملی کند، اما با گذشت یک سال از این وعده و عملی نشدن تعهدات و گفته های اروپایی ها، طی بیانیه ای در سال روز خروج یک طرفه  آمریکا از برجام اعلام کرد گام به گام و در چارچوب توافق هسته ای از تعهدات برجامی خود می کاهد. به دنبال این بیانیه از 18 اردیبهشت تا کنون ایران چهارگام کاهشی از تعهدات برجامی را اجرا کرده که واکنش داخلی و خارجی متعددی را به دنبال داشته است.

آغاز کاهش تعهدات برجامی را رئیس جمهور در جلسه هیات وزیران اعلام کرد و ایران دو اقدام برجام خود ناظر بر 2 فروش را متوقف کرد، به عبارتی از 18 اردیبهشت امسال ما فروش مازاد مواد غنی شده را متوقف کردیم چرا که طبق برجام اگر حجم مواد غنی شده به 300 کیلوگرم می رسید باید در ازای دریافت کیک زرد به فروش می رساندیم، همچنین فروش مازاد آب سنگ متوقف شد و بیش از 130 تن آب سنگین در کشور باقی ماند.

حسن روحانی رئیس جمهور

رئیس جمهور همان زمان اعلام کرد که کاهش تعهدات برجامی ایران محدود به گام نخست نخواهد بود و در صورتی که طرف های مقابل پای میز مذاکره نیایند، منافع اصلی ایران به ویژه فروش نفت و روابط بانکی محقق نشود، هر 60 روز گامی جدید اجرا می شود.

با وجود وعده ها و تلاش های تو خالی اروپایی ها، هرگز منافع ایران تامین نشد وهمان طور که رئیس جمهور اعلام کرده بود 16 تیر ماه سال جاری گام دوم کاهش تعهدات برجامی برداشته شد. بند 5 برجام تاکید داشت که ایران باید تا ۱۵ سال، غلظت اورانیوم غنی شده خود را در سطح ۳.۶۷ درصد نگه دارد. اما حالا که برجام از سوی آمریکا نقض شده و اروپا پس از ۱۴ ماه، اقدامی در راستای تامین و تضمیمن منافع برجامی ایران انجام نداده، تهران وفق بندهای ۲۶ و ۳۶ توافق هسته‌ای، مجاز به تعلیق تعهد خود در بند ۵ برجام، است.

از همین‌ رو،  ایران از تیرماه، درصد یا خلوص غنی‌سازی اورانیوم را از سقف ۳.۶۷ بالاتر برد. اقدامی که به گفته بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در یک روز و به صورت دفعی انجام شد.

با همین روند نیز گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران مهرماه کلید خورد، گامی که بیش از آنکه عملی باشد در حوزه علمی و تحقیقی تعریف شده است. طبق سخنان روحانی در این گام تمامی محدودیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژ‌های جدید و هر آنچه که برای غنی‌سازی نیاز داریم، برداشته شد.

بهروز کمالوندی

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور جزییات گام سوم را در نشست خبری تشریح کرد. بر این اساس چهار اقدام ایران در راستای گام سوم کاهش تعهدات برجامی از 15 شهریور کلید خورد، اولین اقدام ما این بود که از روز جمعه ۱۵ شهریور تولید مواد غنی شده از زنجیره‌های تحقیقاتی و عدم اختلاط را شروع کردیم. اقدام دوم در این گام گازدهی ماشین «IR۶s» است که قرار بود از ابتدای سال یازدهم برجام گازدهی شود، در اقدام شوم زنجیره ۲۰ تایی ماشین IR۴که قرار بود یازده سال بعد انجام شود، راه‌اندازی  شد. سخنگوی سازمان انرژی اتمی از گازدهی به زنجیره ۲۰ تایی ماشین IR۶ به عنوان اقدام چهارم خبر داد.

و در نهایت 15 آبان ماه گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران در حالی برداشته شد که اروپایی ها نتوانستند به وعده های خود عمل کنند، در جریان آغاز گام چهارم،  رئیس جمهور در نشست هیات دولت تاکید کرد که این گام همانند گام سوم قابل بازگشت است و هر زمان که کشورش های 1+4 به تعهدات اول ژانویه ۲۰۱۷ خود بازگردند ما نیز به تعهدات خود در این تاریخ باز خواهیم گشت.

براساس اعلام حجت‌الاسلام روحانی  گام چهارم گازدهی در فردو است  و توضیح داد: طبق برجام قرار بر این شد که ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو بچرخند، ولی گازی تزریق نشود اما از 15 آبان گازدهی در فردو آغاز می‌شود.

دراین بین نمی توان از نقش حمایتی مجلس و نمایندگان چشم پوشی کرد، چه آن زمان که صبر راهبردی در دستور کار بود چه اکنون که گام های کاهش تعهدات برجام برداشته می شود. نمایندگان با حمایت و پشتیبانی از دولت، مسئولان را در مسیر احقاق حقوق و منافع ملی کشور همراهی کردند.

حمایت و پیگیری مجلس از اجرای گام ها

دکتر علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در شهریور ماه پس از اعلام گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران تاکید می کند: مجلس شورای اسلامی از تدبیر دولت در برداشتن گام سوم در موضوع هسته ای حمایت می کند، گرچه برخی از دولت ها حرف های نسنجیده‌ای زدند اما منطق ایران در این امر روشن است، ما در توافق هسته‌ای تعهداتی در مقابل تعهد طرف مقابل داشتیم اما رئیس جمهور آمریکا این تعادل را بهم زد و دیگران هم تلاش درستی در ایجاد تعادل منظور در این توافق صورت ندادند، بنابراین سیاست رعایت میزان تعهد در مقابل تعهد طرف مقابل، سیاست عادلانه و معقولی است و درشت گویی در مقابل سخن عادلانه را هیچ کس نمی‌پسنندد.

دکتر لاریجانی چهره

رئیس مجلس همچنین به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ماموریت می دهد که از طریق سازمان انرژی اتمی اجرای درست گام سوم کاهش تعهدات برجام را پیگیری کند.

علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی  در مسیر اجرای گام های کاهشی تاکید دارد که اروپایی‌ها باید مطمئن باشند ایران در اخطاری که به آنها درباره کاهش تعهدات برجامی داده است، جدی است.

علاالدین بروجردی

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس تاکید می کند: قرار بر این نیست که ما به تعهدات خود عمل کنیم اما آنها وفای به عهد نداشته باشند به همین دلیل است که ایران اصرار دارد گام‌های عملی را در جهت کاهش تعهدات برجامی بردارد.

در این بین محمد ابراهیم رضایی  رئیس کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در دفاع از اقدام دولت در اجرای گام های کاهشی، می گوید: تا زمانی که اروپایی ها به گفتاردرمانی بپردازند، گام های برجامی ایران برای کاهش سطح تعهدات ادامه خواهد داشت.

محمد ابراهیم رضایی

زمانی که ایران گام سوم کاهش تعهدات را برداشت سه کشور اروپایی در بیانیه ای مشترک اعلام کردند ایران به برجام برگردد، این درحالی است که عملا آمریکا از برجام خارج شده و ایران در واکنش به این امر در چارچوب برجام تعهدات خود را کاهش می دهد.

از این رو برخی نمایندگان در دفاع از دولت تاکید کردند ایران عَلم خروج از برجام را در دست نمی گیرد، سید حسین نقوی حسینی  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی  می گوید: اخیرا هم سه کشور اروپایی اعلام کرده‌اند، شاید ما از برجام خارج شویم؛ اتفاقا پاسخ ما هم به اروپایی‌ها این است، که چه از برجام خارج بشوند و چه نشوند، تاثیری برای ایران ندارد؛ مگر که تا به الان که در برجام باقی مانده‌اند، برای ایران چه کرده‌اند؟ که حالا بخواهند بعدها آن را انجام دهند و قطعا انجام این کار بی تعهدی اروپایی‌ها را نسبت به معاهدات بین‌المللی نشان می دهد.

سیدحسین نقوی حسینی

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تاکید می کند: بنابراین جمهوری اسلامی ایران هیچ زمانی نباید علمِ خروج از برجام را در دست بگیرد؛ در حال حاضر هم بهترین سیاستی که جمهوری اسلامی لحاظ کرده است، همین کاهش گام به گام تعهدات است و ما به همین روند گام به گام را هم ادامه می‌دهیم.

همچنین  شهروز برزگر کلشانی  عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به بیانیه کشورهای اروپایی می گوید که این بیانیه تکرار دروغ های آمریکایی های آمریکا است و جمهوری اسلامی با وجود رفتار ضد و نقیض اروپا، گام سوم را محکم برداشته و گام چهارم هم قوی تر باید برداریم و به قبل از تعهدات برجامی خودمان برگردیم.

شهروز برزگر کلشانی

اخیرا نیز  حشمت الله فلاحت پیشه  با آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی می گوید: پس از اینکه  تلاش ها برای نشست آقای روحانی در نیویورک به نتیجه نرسید در واقع این مسئله به خواب زمستانی رفت.

حشمت الله فلاحت پیشه

وی تاکید دارد که نمی توانیم منتظر دیپلماسی تازه ای در حوزه برجام باشیم زیرا اولویت ها تغییر کرده، ترامپ خود درگیر استیضاح، اروپایی ها درگیر برگزیت و خاورمیانه نیز درگیر ناآرامی های کشورهایی هستند که هر کدام با چالش های خاص خود مواجه هستند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بر این باور است که این خواب دیپلماسی برجام به ضرر جمهوری اسلامی ایران است زیرا تنها کشوری که به صورت محسوس از مسئله برجام متاثر شده، ایران است.

برخلاف نظر فلاحت پیشه که گام های کاهشی را بی اثر می داند، محمدجواد جمالی نوبندگانی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد اجرای کاهش تعهدات برجامی ایران نقطه عطفی برای ماندگاری یا از بین رفتن برنامه جامع اقدام مشترک است.

محمدجواد جمالی نوبندگانی

همچنین  علی مطهری پیش بینی کرد که احتمال خروج ایران از NPT در صورت خروج اروپا از برجام وجود دارد و می گوید: خروج ایران از ان پی تی اقدام مناسبی است، همانطور که رژیم صهیونیستی عضو NPT نیست و هر کاری که دوست دارد انجام می‌دهد، ایران نیز می‌تواند از NPT خارج شود.

علی مطهری

این نماینده مجلس همچنین احتمال می دهد که اروپایی ها در مقابل گام های کاهشی ایران کوتاه بیاید زیرا نگران غنی‌سازی ایران هستند.

نماینده مردم تهران تاکید می کند که احتمال خروج همزمان ایران از NPT و برجام نیز وجود دارد  اما خروح ایران از NPT نیاز به کار کارشناسی بیشتری دارد و هیات نظارت بر اجرای برجام در این موضوع باید تصمیم گیری کند.

دولت در مسیر رویارویی با بدعهدی آمریکا، حمایت و پشتیبانی مجلس و نمایندگان را به همراه داشت، با این حال، با توجه به روندی که دولتمردان در مقابل بدعهدی آمریکا در برجام در پیش گرفته اند و ناتوانی اروپایی ها برای متقاعد کردن ترامپ برای بازگشت به توافق هسته ای، به نظر می رسد گام بعدی ایران، خروج از برجام و NPT باشد؛ اتفاقی که اروپا برای آنکه اندک اعتبار باقیمانده اش در جهان از بین نرود، باید از آن جلوگیری کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet