خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/07/27 12:10:00
سرویس صحن

تصویب یک فوریت طرح ساماندهی تذکرات شفاهی نمایندگان

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی به یک فوریت طرحی رای مثبت دادند که در صورت تصویب نهایی آن، حداکثر پنج نفر از نمایندگان می‌توانند در جلسه‌علنی به رییس جمهور و وزیران تذکر شفاهی بدهند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه‌علنی روز دوشنبه به بررسی یک فوریت طرح الحاق یک تبصره به ماده 192 آیین‌نامه‌داخلی مجلس شورای اسلامی پرداختند.

براساس این طرح در خدمت تذکر‌های شفاهی نمایندگان است یک فوریت این طرح با 118رای موافق به تصویب رسید.

این طرح ابتدا با قید دو فوریت در صحن علنی مجلس مطرح شد اما با 113 رای موافق و 68 رای مخالف و 5 رای ممتنع به تصویب نرسید.

هشت نفر از امضاء کنندگان این طرح از اعضای هیات رییسه هستند.

براساس ماده واحده این طرح و در صورت تصویب آن در روزهایی که مجلس جلسه‌علنی دارد پنج نفر از نمایندگان ثبت نام کننده به قید قرعه می‌توانند به مدت سه دقیقه به رییس جمهور و وزرا و مسئوالان موضوع این ماده در خصوص مسایل بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای مهم تذکر شفاهی بدهند.

براساس این مصوبه تنظیم زمان ارائه تذکرات با رییس مجلس خواهد بود.

براساس این گزارش در صورت تصویب نهایی،‌درصورتی که تذکرات ارتباطی با هیات رییسه نیز داشته باشد رییس جلسه می‌تواند پاسخ لازم را ارائه دهد.

همچنین هیچ یک از نمایندگان نمی‌توانند در مدت یک ماه بیش از یک بار تذکر شفاهی به مسئولان اجرایی داشته باشد.

همچنین نمایندگان می‌توانند بدون محدودیت به مسئولان موضوع این ماده تذکر بدهند و هیات رییسه موظف است تذکرات شفاهی نمایندگان را همانند تذکرات کتبی به رییس جمهور و وزرا و مسئولان جهت پاسخگویی به هیات رییسه و نمایندگان تذکر دهنده ابلاغ نماید.

این طرح که به امضای 20 نفر از نمایندگان مجلس رسیده و اولین امضاء کنندگان آن علی لاریجانی رییس مجلس است.

مهدی کوچک زاده نماینده تهران در مخالفت با دوفوریت این طرح اظهار داشت تا به حال چه مشکلی بر امر نظارتی مجلس وجود داشته که در حال اصلاح آیین‌نامه را پیشنهاد می‌کنیم.

کوچک زاده افزود: تذکر شفاهی به مسئولان تاکنون تحت پوشش ماده 88 آیین‌نامه داخلی مجلس انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: این طرح از مصادیق این مثال است که ما زیر بار هیچ زوری نمی‌رویم مگر آن که آن زور خیلی پرزور باشد.

وی افزود: آیا فرصتی برای مسئولان اجرایی کشور از تریبون مجلس پس ازتذکر شفاهی نمایندگان برای پاسخ آنها به وجود آمده است.باز کردن این باب منطقی نیست ، هرچند که اولین امضاء کننده این طرح رییس مجلس باشد.

در ادامه حسن کامران در موافقت با دوفوریت این طرح گفت: تاکنون بحث تذکر شفاهی ساماندهی نشده بود و خروجی این طرح این است که می‌توان حساسیت ملی، منطقه‌ای را در مجلس مطرح و نظمی در بحث تذکر شفاهی نمایندگان به وجود آورد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet