هدر موبایل
1398/08/27 10:33:27
سرویس صحن
داداشی قرائت کرد:

گزارش آسیب‌شناسی قانون انتخابات شوراهای اسلامی/ تصمیم هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات قطعی و لازم‌الاجرا است

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گزارش آسیب‌شناسی قانون تشکیلات، وظایف انتخابات شوراهای اسلامی و بررسی طرز کار دستگاه‌های متولی در اجرای قانون انتخابات را قرائت کرد.
گزارش آسیب‌شناسی قانون انتخابات شوراهای اسلامی/ تصمیم هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات قطعی و لازم‌الاجرا است سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس گزارش آسیب‌شناسی قانون تشکیلات، وظایف انتخابات شوراهای اسلامی و بررسی طرز کار دستگاه‌های متولی در اجرای قانون انتخابات را قرائت کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201701109360555279.jpg گزارش,آسیب‌شناسی,قانون,انتخابات,شوراهای,اسلامی/,تصمیم,هیأت,مرکزی,نظارت,بر,انتخابات,قطعی,و,لازم‌الاجرا,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،ولی داداشی در نشست علنی امروز (دوشنبه، 27 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی گزارش آسیب‌شناسی قانون تشکیلات، وظایف انتخابات شوراهای اسلامی و بررسی طرز کار دستگاه‌های متولی در اجرای قانون انتخابات را قرائت کرد.

در مقدمه این گزارش آمده است: شوراهای اسلامی، اشخاص حقوقی مردم نهادی هستند که همواره در جوامع به عنوان یکی از مظاهر مردم سالاری و حاکمیت مردم شناخته شده و هدف از تشکیل آنها شرکت‌ دادن مردم در اداره امور از پایین‌ترین تا بالاترین سطوح از قبیل روستا، شهر، بخش، شهرستان و استان بوده است.

دستیابی به چنین جایگاه والایی به نحو مضاعفی بر اهمیت و حساسیت فرآیند برگزاری انتخابات می‌افزاید و چنانچه هر یک از دستگاه‌های مسئول و موثر در فرآیند مذکور تعلل ورزیده یا اهمال نمایند موجبات تضییع حقوق عامه و خلال در کارکرد این نهاد ارزشمند را نیز فراهم آورده‌اند؛ لذا با توجه به رسالت ذاتی این کمیسیون تلاش شده است ضمن تبیین موارد نقص یا سکوت قانون که در خلال بررسی شکایات واصله به دست آمده، طرز کار دستگاه‌های مسئول نیز ارزیابی و به استحضار نمایندگان محترم و مردم شریف ایران برسد.

در ادوار اخیر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا (به ویژه ادوار چهارم و پنجم) پس از تعیین صلاحیت داوطلبان و همچنین در خاتمه فرآیند برگزاری انتخابات شوراها، شکایات زیادی به این کمیسیون ارسال شده است. شکایات واصله بیشتر حول موضوعاتی از جمله اعتراض به رد یا تأیید صلاحیت داوطلبان و نیز اعتراض به فرآیند برگزاری انتخابات تمرکز دارد که با توجه به فراوانی شکایات واصله هر یک از این موارد به صورت جداگانه بررسی و در خاتمه ضمن جمع‌بندی مباحث مربوطه پیشنهادات متناسب با موضوع نیز در راستای رفع نواقص و ارتقاء هر چه بهتر فرآیند انتخابات در سنوات آتی ارائه خواهد شد.

ادامه دارد

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet