شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1398/08/29 11:11:03
سرویس اجتماعی
در نشست فراکسیون زنان با حضور فعالان زن سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مطرح شد

تشکیل کارگروه ویژه فراکسیون امید برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بعد از افزایش قیمت بنزین

نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور رئیس مجمع نمایندگان تهران و جمعی از فعالان زن سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برگزار شد.
تشکیل کارگروه ویژه فراکسیون امید برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بعد از افزایش قیمت بنزین نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور رئیس مجمع نمایندگان تهران و جمعی از فعالان زن سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201905108369457512.jpg تشکیل,کارگروه,ویژه,فراکسیون,امید,برای,حمایت,از,اقشار,آسیب‌پذیر,بعد,از,افزایش,قیمت,بنزین Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور رئیس مجمع نمایندگان تهران و جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و مسئولان دفاتر نمایندگان در 4 شهرستان استان اعم از شمیرانات، پردیس، اسلامشهر و شهرری برگزار شد.

مشکل فروش محصولان زنان کارآفرین در شهرستان های پیرامون تهران، تعیین تکلیف مادران ایرانی که دارای فرزندان خارجی هستند برای اعطای تابعیت به فرزندانشان، مشکلات زنان ورزشکار ملی پوش به ویژه در شهر ری که 35 نفر از زنان ملی پوش در آن ساکن هستند و سرانه ورزشی، نبود سالن نمایش فیلم و تئاتر در رودبار قصران، مشکل حوزه بهداشت و درمان ویژه زنان و کمبود امکانات این بخش در لواسانات و موضوع مشکلات آموزشی شرق تهران و نبود شرایطی برای برگزاری اردوهای تفریحی و آموزشی در این منطقه از جمله مواردی بود که توسط زنان فعال سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در این نشست مطرح شد.

زنان در انتخابات پیش رو سهم بیشتری از لیست کاندیداهای انتخابات اصلاح طلبان خواهند داشت

محمدرضا عارف ضمن تشکر از ابتکار نمایندگان زن مجمع نمایندگان تهران که اقدام به برگزاری این نشست کرده‌اند، گفت: بی‌تردید نمایندگان زن مجلس با همراهی که داشته‌اند سهم بالایی در توفیقات مجمع نمایندگان تهران و فراکسیون امید داشتند گرچه این موارد به خوبی گزارش نشد و موکلانمان در جریان اینگونه تلاش‌ها قرار نگرفتند.

رئیس مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دستاورد مجلس دهم هم مرهون مردم و هم دفاتر 4 منطقه شهرری،  اسلامشهر، شمیرانات و پردیس و هم نمایندگان تهران است ضمن اینکه ما راهبردی در انتخابات مجلس دهم داشتیم مبنی بر اینکه سهم 50 درصدی برای حضور زنان و جوانان در لیست کاندیداهای تهران ایجاد کردیم هر چند با چالش‌هایی مواجه شدیم اما نتیجه آن عملکرد مطلوب خانم‌های نماینده در مجلس بود که ما را به این نتیجه رساند که سهم حضور زنان از لیست اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو را ارتقاء دهیم که به طور قطع بر اساس سنجش شایستگی‌ها این امر محقق خواهد شد.

وی افزود: باورمان این است نمایندگان زن با انگیزه و همراهی که در بخش‌های مختلف داشتند، حضور موثری در تمام حوزه‌ها داشتند ضمن اینکه همواره دنبال ساز و کاری هستیم که فارغ از شعار دادن بتوانیم از ظرفیت آنها بیشتر استفاده کنیم کما اینکه در دولت هم این مهم اعمال شد و موفق هم شدیم تا جایی که امروز سهم زنان از مدیریت میانی بیش از دهه گذشته است اما هنوز راضی نیستیم و باید این روند تداوم یابد. ما در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان به دنبال طراحی این ساز و کار هستیم که تعداد نمایندگان زن در مجلس یازدهم افزایش پیدا کند.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان خطاب به فعالان زن سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حاضر در این نشست تصریح کرد: توصیه می‌کنم بدون هیچ تعارف و ملاحظه‌ای مشکلاتی که در حوزه‌های انتخابه وجود دارد را منتقل کنید تا بتوانیم آنها را پیگیری کنیم ضمن اینکه اگر نقصی در عملکردمان در مجلس مشاهده شده آن را نقد کرده و کوتاهی‌های صورت گرفته را بیان کنید به ویژه در رابطه با اقداماتی که باید در اولویت دستور کارمان قرار می‌گرفت چرا که ما برنامه‌ای 126 بندی تعریف کرده بودیم و تعهد داده بودیم که باید آنها را اجرا کنیم بنابراین اگر قصوری در این زمینه مشاهده شده آن را به ما اعلام کنید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید در طول مدت باقی مانده از این مجلس وقت بیشتری برای رفع مشکلات حوزه انتخابیه اختصاص داده شود و مجمع نمایندگان تهران با شتاب بیشتری موضوعات آنها را پیگیری کنند، افزود: انتظار داریم با سازوکارهایی که پیشنهاد می‌دهید بتوانیم شاهد مشارکت جدی‌تر خانم‌ها در پیگیری امور و رفع دغدغه‌های شهرستان‌های پیرامون استان تهران باشیم ضمن اینکه انتخابات پیش روی مجلس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است بنابراین می‌طلبد پیش از نهایی شدن برنامه راهبردی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان پیشنهادات خود را مطرح کنید.

عارف عنوان کرد: ما هنوز در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان لیست کاندیداهای انتخاباتی را قطعی نکرده‌ایم هر چند طرح "سرا" مطرح شد که کلیات آن به تصویب رسید اما هنوز برای کاندیداها تصمیم گیری نشده است بنابراین می‌توانید نقطه نظرات خود را قبل از نهایی شدن آن اعلام کنید ضمن اینکه هم در برنامه راهبردی و هم چگونگی رسیدن به اجماع که سخت‌ترین کار است نیاز به همفکری داریم تا بتوانیم لیستی را برای انتخابات پیش رو آماده کنیم که مورد قبول همه قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم در مورد حواشی ایجاد شده ناشی از افزایش نرخ بنزین در جامعه تأکید کرد: اصلاح قیمت یک ضرورت است ضمن اینکه مطالبه مردم از این دولت این است که چرا در طول 6 سال گذشته نتوانسته یک حرکت جدی را دنبال کند از سوی دیگر مواردی مطرح شده مبنی بر اینکه چرا قیمت یک بطری آب باید 1500 تومان باشد اما یک لیتر بنزین به قیمت هزار تومان عرضه شود چرا که از این طریق انفال به تاراج می‌رود و سرمایه‌ای که متعلق به نسل‌های آینده بوده و امانتی در اختیار ما است که حق داریم از زیر زمین به روی زمین بیاوریم و روی آن سرمایه‌گذاری کنیم، حق نداریم آن را امروز به طور کامل مصرف کنیم اما چگونگی زمان اجرای این مهم جدی بود و انتظار می‌رفت دولت با هماهنگی هم مجلس و هم حامیانش به این امر مبادرت ورزد که محقق نشد و آثار آن هزینه مادی و معنوی سنگینی است که بر کشور تحمیل شد و این شرایط را ایجاد کرد.

عارف با بیان اینکه در هر شرایطی باید به دنبال تأمین آرامش در سطح جامعه باشیم، یادآور شد: هم اکنون این نگرانی وجود دارد که افزایش قیمت بنزین باعث بروز مشکلات معیشتی برای مردم شود. از سوی دیگر همه مسئولان شرمنده مردم هستند که نمی‌توانند مطالبات به حق آنها را دنبال کنند اما ما در فراکسیون امید مجلس بعد از ایجاد شایعاتی پیرامون افزایش قیمت بنزین قرار بود کارگروهی تشکیل دهیم اما متأسفانه در مقابل عمل واقع شده قرار گرفتیم.

وی افزود: البته فراکسیون امید این پرونده را نبسته است و با تمکین از فرمایشات مقام معظم رهبری که فصل‌الخطاب است به طور قطع در چارچوب قانون و اختیاراتمان جهت ممانعت از تحمیل مشکلات اقتصادی بر اقشار آسیب‌پذیر جامعه کارگروهی را تشکیل داده که اوایل هفته آینده فعال می‌شود و با بهره‌مندی از نظر کارشناسان داخل و خارج از مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی این موضوع را بررسی و آسیب‌شناسی خواهیم کرد و تصمیمی به نفع اقتصاد ملی، توسعه و پیشرفت و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه که صاحبان اصلی انقلاب هستند و در زمان‌های مختلف در پی اتفاقاتی که افتاده بیشترین آسیب را می‌بینند، اتخاذ خواهیم  کرد.

عارف بیان کرد: راهبرد اصلی اصلاح طلبان حضور معنادار مردم در انتخابات پیش روی مجلس است ضمن اینکه رأی دادن به این لیست در اولویت دوم ما قرار دارد  چرا که مشارکت مردم در انتخابات اولویت اول است و امیدواریم که هر کس که توسط مردم برای حضور در مجلس انتخاب می‌شود دلسوزانه در جهت تحقق مطالبات عمومی گام بردارد.

نمایندگان مجلس موظف به پیگیری مطالبات مردم هستند

محسن علیجانی زمانی ضمن تشکر از حسن تدبیر دکتر عارف برای تشکیل 4 دفتر در حوزه‌های انتخابیه شهرری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر جهت پیگیری مطالبات مردمی گفت: این دفاتر به کانون‌هایی برای همگرایی فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تبدیل شده که بانوان در آنها محور کار قرار گرفته و مسائل را به طور جدی پیگیری می‌کنند ضمن اینکه نمایندگان مردم هم وظیفه دارند به دنبال تحقق مطالبات آنها باشند.

دبیر مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در این نشست برای پیگیری موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و اشتغالزایی تصریح کرد: آنچه مسلم است نمایندگان مردم با پشتوانه مردمی بهتر کار می‌کنند ضمن اینکه سعی کردیم فرمانداران، دهیاران و شهرداران را نیز برای پیگیری مطالبات عمومی در حوزه‌های انتخابیه پای کار آوریم و معتقدیم که برای تسریع پیشبرد اهداف تعریف شده باید مسائل را اولویت‌بندی و دسته‌بندی کنیم.

تصویب لایحه تأمین امنیت زنان مهمترین رسالت فراکسیون زنان است

فریده اولادقباد با تأکید بر اینکه امیدواریم این نشست‌ها به شکل منظم و مستمر برگزار شود، افزود: بی‌تردید استفاده از تدابیر دکتر عارف نقش موثری در تسریع روند پیگیری مطالبات حوزه‌های انتخابیه در استان تهران داشته است، همچنین پیگیری مطالبات به حق زنان و خانواده از مهمترین دغدغه‌های ایشان بوده که نمایندگان زن مجلس را به انجام آنها ترغیب کرده‌اند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رویکرد فراکسیون زنان مجلس در دو بخش تحقق مطالبات ملی و استانی بوده ضمن اینکه پیگیری مطالبات به حق زنان و خانواده را به طور جدی در دستور کار قرار دادیم کما اینکه برای تسریع این روند کمیته‌های تخصصی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، بهداشت و درمان و سیاسی بین‌الملل را تعریف کردیم.

اولادقباد خطاب به فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حاضر در این نشست تصریح کرد: اولین مطالبه جامعه زنان در ماده (2) قانون برنامه ششم توسعه درج شد کما اینکه در این ماده به حمایت از فقرا تأکید شده که در کنار آن پرانتزی را باز کرده و نام زنان سرپرست خانوار را بدان اضافه کردیم، همچنین در راستای اجرای ماده (101) این قانون که برعدالت جنسیتی تأکید دارد، کمیته‌های تخصصی با تعریف زیرشاخص‌های آن در حوزه دفتر معاونت ریاست جمهوری با حضور نمایندگان مجلس و وزارتخانه‌ها در 8 محور تدوین شد که پیگیر اجرای آنها هستیم.

وی افزود: مواد (102) ، (103) و (104) که به تحکیم بنیان خانواده در راستای بهداشت حوزه زنان تأکید دارد و همچنین ماده (94) که سهم مالیات بر ارزش افزوده  که خانم سیاووشی در کمیسیون فرهنگی تلاش زیادی برای تحقق آن انجام داد، از دیگر اقدامات این فراکسیون در این دوره از مجلس بود.

اولادقباد یادآور شد: ما برای پیگیری موضوع افزایش قیمت بنزین و ممانعت از تحمیل فشار اقتصادی بر اقشار آسیب‌پذیر نشستی را با حضور وزیر اقتصاد و دارایی تشکیل دادیم، همچنین بر ضرورت پشتیبانی از کارآفرینان زن و تأمین مواد مورد نیاز آنها تأکید کردیم.

وی یادآور شد: پیگیری روند بررسی لایحه تأمین امنیت زنان از دیگر دغدغه‌های این فراکسیون بوده کما اینکه در این خصوص نشستی با رئیس قوه قضائیه داشتیم که در آن اعلام شد مراحل بررسی این لایحه در این قوه به پایان رسیده و به کمیسیون لوایح دولت فرستاده شده است ضمن اینکه همچنان از طریق معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پیگیر روند بررسی این لایحه هستیم چرا که به طور قطع تصویب آن مهمترین رسالت نمایندگان زن مجلس است که باید در این دوره از مجلس به اتمام برسد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به اینکه این فراکسیون تفاهم‌نامه‌ای را با 95 درصد از وزرا برای اعمال سهم 30 درصدی زنان از پست‌های مدیریتی در دستگاه‌های اجرایی به امضا رسانده است، تأکید کرد: این فراکسیون در شهرستان‌های پیرامون تهران پیگیر رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان و روند احداث بیمارستان‌ها بوده، همچنین به دنبال این هستیم که سهم 5 درصدی عوارض شهرداری به این مناطق بازگردد و نوسازی و مقاوم سازی مدارس دارای بافت‌های فرسوده به سرعت انجام شود، از سوی دیگر نشستی با وزیر راه و شهرسازی داشتیم که برای ایمن‌سازی جاده‌ها در حوزه انتخابیه تدابیری بیاندیشد، همچنین موضوع مترو پردیس و اسلامشهر را پیگیری کرده و تأمین سایر نیازهای شهرستان‌های پیرامون تهران متناسب با شرایطی که دارند را پیگیری می‌کنیم.

اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان به دلیل کمبود اعتبارات با مشکل مواجه شد

پروانه مافی با بیان اینکه فراکسیون زنان و فراکسیون خانواده تلاش زیادی برای تحقق مطالبات زنان و خانواده داشته اند، گفت: ما در فراکسیون خانواده به طور خاص در خصوص تسهیل ازدواج جوانان که به لایحه سال 84 برمی گشت و سه دولت نهم، دهم و یازدهم توجهی به اجرای این قانون نداشتند انجام دادیم کما اینکه کم کاری دستگاه های اجرایی مربوطه را از بعد نظارتی خود گوشزد کردیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آنچه مسلم است مبالغی که در قالب وام ازدواج برای زوج های جوان در نظر گرفته شده نمی تواند پاسخگوی نیازهای آن ها در تامین مسکن و سایر ملزومات زندگی شان باشد ضمن اینکه اشتغال نیز در قانون تسهیل ازدواج جوانان مورد توجه قرار گرفته است اما بعد از تاخیر 12 ساله در اجرای این قانون به رغم پیگیری های صورت گرفته از سوی نمایندگان مجلس اما به دلیل نبود اعتبارات لازم اجرای آن با مشکل مواجه شده است.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: موضوع مهریه از دیگر مواردی بود که توسط فراکسیون زنان و فراکسیون خانواده که ریاست آن را برعهده دارم مورد توجه قرار گرفت کما اینکه مانع از تصویب طرحی شدیم که در آن اشاره شده بود تنها 14 سکه مهریه زنان قابل وصول باشد همچنین از ظرفیت پژوهشگران حقوقدان برای رفع چالش های موجود در مسیر تعیین قانونی برای اصلاح نحوه وصول مهریه بهره مند شدیم.

بررسی وضعیت بیمارستان های پردیس در دستورکار هفته آتی کمیسیون بهداشت قرار دارد

سیده فاطمه ذوالقدر در رابطه با مطالبات فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حاضر در این نشست پیرامون ضرورت ارتقاء خدمات رسانی در حوزه بهداشت و درمان در شهرستان های اطراف تهران از در دستورکار قرار گرفتن بررسی وضعیت بیمارستان های پردیس در دستورکار هفته آتی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خبر داد.

تلاش نمایندگان زن برای رفع تبعیض در اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایران به ثمر رسید

سیده فاطمه حسینی با اعلام این خبر که تامین نیازهای شهرستان های پیرامون تهران با تعیین ردیفی در بودجه سال 99 در نشست این هفته کمیته 52 نفره مجمع نمایندگان تهران و مدیران حوزه شهری مطرح شده است، گفت: تامین زیرساخت های لازم برای حوزه ورزش شهرستان ری، بهبود ارائه خدمات به حوزه بهداشت و درمان پردیس و شمیرانات و مترو اسلامشهر از موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد و قرار بر این شد که تا تامین اعتبارات لازم برای تحقق این موارد در بودجه 99 به طور جدی توسط نمایندگان تهران پیگیری شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تامین مطالبات حوزه بانوان از دیگر مواردی است که با توجه به رعایت عدالت جنسیتی که درماده 101 قانون برنامه ششم توسعه نیز بر آن تاکید شده پیگیری می کنیم، همچنین ارائه گزارشی از عملکرد فراکسیون امید که بخش اعظمی از اعضای فراکسیون زنان مجلس عضو آن هستند جهت اطلاع رسانی در اختیار مردم حوزه انتخابیه قرار خواهد گرفت.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: رفع تبعیض در انتقال تابعیت به فرزندان مادران ایرانی که دارای همسران خارجی هستند از دیگر اقداماتی بود که توسط فراکسیون زنان پیگیری شده و در این دوره از مجلس به قانون تبدیل شد.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان از تدوین سندی خبر داد که در پی آن ناظرانی برای پیگیری مطالبات شهرستان های پیرامون تهران انتخاب شوند که تدوین آن به طور جدی توسط رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی پیگیری می شود ضمن اینکه تدوین این سند برای سایر استان ها نیز در حال انجام است که در پی آن تعامل سازنده با مسئولان مربوطه در هر استان برقرار خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet