هدر موبایل
1398/09/04 16:30:19
سرویس سیاسی
خانه ملت، به بهانه استعفای وزیر کشاورزی بررسی می کند

دولت باید دوباره از مجلس رای اعتماد بگیرد؛ آری یا خیر؟

امروز خبر رسید یک وزیر دیگر از قطار تدبیر و امید پیاده شد و حالا این سوال مطرح شده است که آیا دولت باید مجدد از مجلس رای اعتماد بگیرد یا نه؟
دولت باید دوباره از مجلس رای اعتماد بگیرد؛ آری یا خیر؟ امروز خبر رسید یک وزیر دیگر از قطار تدبیر و امید پیاده شد و حالا این سوال مطرح شده است که آیا دولت باید مجدد از مجلس رای اعتماد بگیرد یا نه؟ https://cdn.icana.ir/d/019/201902102776015849.jpg دولت,باید,دوباره,از,مجلس,رای,اعتماد,بگیرد؛,آری,یا,خیر؟ Icana

به گزارش  خبرگزاری خانه ملت پس از اعلام وصول استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی زمزمه هایی درباره احتمال از حد نصاب افتادن دولت به گوش می رسد. دولت دوازدهم  که سال سوم استقرار خود در پاستور را می گذراند با تغییرات زیادی همراه بوده  و حالا مساله اعتماد به کل کابینه تدبیر امید است نه فقط یک یا دو وزیر.

غلامرضا کاتب رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت اظهار داشت:بر اساس قانون نیازی به کسب رای اعتماد مجدد به کل کابینه دولت تدبیر و امید نیست.

این پاسخ کوتاه کاتب به یک سوال مهم است که این روزها در ذهن بسیاری پیش آمده است که با توجه به سیر استعفاها و استیضاح های وزرای دولت دوازدهم، آیا به اصطلاح کابینه روحانی از رسمیت می افتد یا خیر؟

بر اساس اصل ۱۳۶ قانون اساسی، در صورتی که پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت، نیمی از هیأت وزیران تغییر کند، باید دولت مجدداً از مجلس شورای اسلامی برای هیأت وزیران تقاضای رأی اعتماد کند.

"میر حسین موسوی" نخست وزیر وقت در سال 62 درخواست  استفساریه ای از شورای نگهبان در خصوص این اصل کرد که متن سوال چنین بود: «شورای محترم نگهبان، احتراما نظر به این که در اجرای اصل 136 قانون اساسی ابهاماتی ایجاد شده است علیهذا خواهشمند است با عنایت به اصل 98 در خصوص موارد ذیل اعلام نظر فرمایند: آیا قسمت ذیل اصل 136 که مقرر کرده است: 1- در صورتی که پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت، نیمی از اعضای هیأت وزیران تغییر نمایند دولت باید مجددا از مجلس تقاضای رای اعتماد کند، ناظر به موردی است که تغییر نیمی از اعضای هیأت وزیران دفعتا واحده صورت پذیرفته باشد یا به هر ترتیبی که این تغییر از زمان ابراز رای اعتماد مجلس به دولت حاصل گردد مشمول اصل فوق الذکر خواهد بود؟ 2- در صورت اخیر چنانچه تعداد اعضای هیأت وزیران پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت افزایش یافته باشد ملاک احتساب تغییر نیمی از اعضای هیأت وزیران چیست؟»

و شورای نگهبان به این سوال اینگونه پاسخ داد که «1- ذیل اصل 136 قانون اساسی که مقرر کرده است (... و در صورتی که پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت، نیمی از اعضای هیأت وزیران تغییر کند، دولت باید مجددا از مجلس تقاضای رأی اعتماد کند) منحصر به موردی نیست که تغییر نیمی از اعضای هیأت وزیران دفعتا واحده صورت پذیرفته باشد بلکه به هر ترتیبی پس از زمان ابراز اعتماد مجلس به دولت، این تغییر حاصل شود مشمول اصل فوق الذکر است و دولت باید مجددا از مجلس تقاضای رأی اعتماد کند. 2- در صورتی که تعداد اعضای هیأت وزیران افزایش یافته باشد ملاک احتساب تغییر نیمی از اعضا، وضع حاضر هیأت وزیران است؛ یعنی هر زمان با توجه به تعداد اعضای هیأت وزیران در همان حال چنان چه ملاحظه شد نیمی از اعضای آن تغییر یافته اند تقاضای رأی اعتماد مجدد از مجلس لازم است».

آیا دولت مجدد باید از مجلس رای اعتماد بگیرد؟

با اضافه شدن وزیر میراث فرهنگی از حدود دو ماه قبل تعداد وزرای کابینه به 19وزیر رسید و بر این اساس باید در صورت تغییر 8وزیر کابینه مجدد برای کسب رای اعتماد معرفی شود و در صورت اضافه شدن وزارت تازه تاسیس تجارت و خدمات بازرگانی دولت با تغییر بیش از 8وزیر هم نیازی به کسب مجدد رای اعتماد از مجلس ندارد.

تا اینجای کار، 1.سیدمحمد بطحایی آموزش و پرورش: استعفا ۲. مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی: استیضاح ۳. سیدحسن قاضی‌زاده وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: استعفا ۴. علی ربیعی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی: استیضاح ۵. عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی: استیضاح ۶. محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت: استعفا و محمود حجتی هم با استعفا 7تغییر دولت دوازدهم هستند و اگر در یک سال و هفت ماه باقی مانده سه وزیر دیگر تغییر کنند دولت باید مجدد از مجلس رای اعتماد بگیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet