ایام محرم 1398
1388/07/27 18:36:00
سرویس بین الملل
در نشست بعد از ظهر اتحادیه بین المجالس جهانی:

جلالی از سیاست های یکجانبه گرای آمریکا انتقاد کرد

**دبیرکل ایرانی اتحادیه بین‌المجالس با انتقاد از سیاست های یکجانبه گرایی آمریکا، گفت: این سیاست ها تلاش‌های کشورهای در حال توسعه به سمت امنیت غذایی را عمیقاً تحت تاثیر قرار می‌دهند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، جلالی در نشست بعدازظهر اتحادیه بین‌المجالس جهانی طی سخنانی اظهار داشت: به هیچ وجه قابل تحمل نیست که حدود یک میلیارد نفر انسان که یک ششم جمعیت دنیا هستند، گرسنه باشند در چنین شرایطی علی‌رغم همه آرزوها، ما متاسفانه هدف سال 2015 در جهت ازمیان بردن گرسنگی، فقر مطلق را ازدست خواهیم داد.

وی گفت: امروز بسیاری از کشورهای در حال توسعه حداکثر کوشش خود برای بهبود معیشت مردمشان را انجام می‌دهند اما فقدان حیطه بین‌المللی مناسب به طور جدی مانع موفقیت تلاش‌های آنهاست.

جلالی خاطر نشان کرد: کمبود منابع مالی در سازوکارهای بین‌المللی ذی‌ربط و ناکافی بودن کمک‌های رسمی توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری در توسعه کشاورزی و روستایی، عدم دسترسی به فناوری‌های جدید، تحمیل تحریم‌های غیرمنصفانه که دارای انگیزه‌های سیاسی است، الگوهای ناپایدار مصرف و تولید و همچنین موانع مربوط به انتقال تکنولوژی‌های پاک و پیشرفته برای انطباق با تاثیرات نامطلوب تغییر آب و هوایی از جمله عواملی هستند که تلاش‌های کشورهای در حال توسعه به سمت امنیت غذایی را عمیقاً تحت تاثیر قرار می‌دهند.

وی تصریح کرد: ریشه کنی فقر و تامین غذا برای جمعیت دنیا که در سال 2050 به 9 میلیارد نفر بالغ خواهد شد، تنها با یک نظام حامی کشورهای در حال توسعه که مانع زیاده‌خواهی غیرمنصفانه برخی قدرت‌های بزرگ باشد و با فراهم آوردن منابع کافی برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های روستایی و افزایش تولید و بهره‌وری در آن کشورها امکان پذیر  خواهد شد.

جلالی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جنایات صورت گرفته در غزه اظهار داشت: کشتار وحشتناک و نقض حقوق انسان‌ها در غزه هنوز روان همه انسان‌ها را جریحه‌دار کرده است، در گزارش هیات حقیقت یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل به بخشی از این جنایات اشاره شده است. وضعیت ناگوار و در حال وخامت زنان، کودکان و دیگر ساکنان نوار غزه خصوصاً در زمینه‌های مانند دسترسی به غذا ، دارو، سوخت و برق که به دلیل محاصره شدید و طولانی توسط رژیم صهیونیستی، شرایط معیشتی مردم فلسطین را بدتر نمود، است این موضوع بسیار هشدار دهنده بود و نیازمند توجه خاص و فوری جامعه بین‌المللی است.

جلالی گفت: امروز مردم شجاع غزه دو انتظار از این گونه مجامع دارند، اول رسیدگی به جنایات رژیم صهیونیستی و تعقیب آنان در دیوان بین‌الملل کیفری و دوم رسیدگی فوری به رفع حصر یک ونیم میلیون نفر ساکنان غزه که از عدم دسترسی به امکانات اولیه در رنج بسیار هستند.

دبیرکل ایرانی اتحادیه بین‌المجالس جهان با اشاره به سیاست‌ یکجانبه گرایی آمریکا اظهار داشت: ما نمی‌توانیم تاثیرات سیاست‌های یکجانبه گرایی و نظامی گری ایالات متحده آمریکا را در سال‌های اخیر در افزایش هزینه‌های نظامی را نادیده بگیریم، این سیاست‌ها به تهاجم و اشغال دیگر کشورها انجامید و براساس گزارش های مستند تا نیمه سال 2008 بیش از 3 تریلیون دلار صرف هزینه‌های نظامی در عراق شده بود، می‌توان تصور کرد که با این مبلغ برای چه تعداد از مردم نقاط مختلف دنیا می‌توان غذا، بهداشت و تسهیلات بهتر فراهم کرد.

جلالی با بیان این که بسیار تاسف انگیز است که همان طور که در گزارش حقوق بشر عراق آمده است، اشغال عراق توسط آمریکا و تروریسم نه تنها این منابع را به هدر داد بلکه بیش از 250 هزار نفر را شهید و حدود 80 هزار عراقی را مجروح نمود علاوه بر آن زیرساخت‌های این کشور را نابود و وضعیت معیشت و غذا را برای اکثر مردم غیرقابل تحمل شده است.

جلالی ابراز امیدواری کرد مجالس دنیا بتوانند نقش مهم خود را در قبال این نگرانی‌ها ایفا نمایند و دولت‌ها را در جهت انجام اقدامات مناسب در سطح بین‌المللی از جمله از طریق مباحث و نتایج اجلاس سران برای امنیت غذایی که ماه آینده در رم برگزار خواهد شد راهنمایی کنند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته آماده همکاری کامل به منظور حصول اطمینان از موفقیت تلاش‌ها در این زمینه است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet