هدر موبایل
1398/09/11 12:33:47
سرویس سیاسی
کمالی پور:

تعهد و تخصص مهمترین پیش شرط های تحقق مجلس کارآمد است

نایب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با طرح این سوال که باید بررسی شود که چند درصد از نمایندگان در انجام وظیفه قانونگذاری و نظارت موفق بوده اند، مهم ترین مولفه در شکل گیری مجلس مقتدر را تعهد و تخصص عنوان کرد.
تعهد و تخصص مهمترین پیش شرط های تحقق مجلس کارآمد است نایب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با طرح این سوال که باید بررسی شود که چند درصد از نمایندگان در انجام وظیفه قانونگذاری و نظارت موفق بوده اند، مهم ترین مولفه در شکل گیری مجلس مقتدر را تعهد و تخصص عنوان کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201707106442369947.jpg تعهد,و,تخصص,مهمترین,پیش,شرط,های,تحقق,مجلس,کارآمد,است Icana

یحیی کمالی پور در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، تخصص گرایی را مهم ترین فاکتور برای شکل گیری مجلسی مقتدر توصیف کرد و گفت: با نگاهی به عملکرد مجلس فعلی و مجالس گذشته این سوال مطرح می شود که چند درصد از نمایندگانی که برای انجام وظیفه قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین وارد مجلس شدند توانسته‌اند به ایفای نقش خود در انجام وظایف ذاتی نمایندگی بپردازند؟ و البته چند درصد از نمایندگان نسبت به انجام وظایف شان بی تفاوت بوده اند؟

نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای ریل گذاری و سیاست گذاری‌های موثر در کشور به طور قطع وجود نمایندگان متخصص در ابعاد علمی می تواند موثر و کارآمد باشد.

وی علاوه بر تخصص، تعهد داشتن نمایندگان به رعایت اصول و انجام وظیفه را از دیگر نیازهای شکل گیری مجلسی موثر و مقتدر برشمرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه حرکت در چارچوب های تعریف شده نظام از دیگر ویژگی هایی است که می تواند در شکل گیری مجلسی توانمند موثر باشد، تاکید کرد: انقلابی بودن مهم‌ترین خصیصه‌ای است که یک نماینده باید داشته باشد البته انقلابی گری ارتباطی با خطوط سیاسی چپ و راست ندارد، مهم این است که آن نماینده بتواند در جایگاه و زمان و مکان مناسب در جهت دفاع از آرمان های نظام و انقلاب موضع گیری شفاف داشته باشد. 

مجلس حزبی یا ملی؟

کمالی پور درباره اهمیت شکل گیری مجلسی با اکثریت مقتدر یا گروه های سیاسی پراکنده گفت: نمایندگان در صورتی می توانند به اقتدار مجلس کمک کنند که منافع ملی را در اولویت بدانند، تجربه نشان داده هرگاه نمایندگان ما به منافع حزبی فکر کردند دچار چالش و آسیب شدیم. بنابراین اگر اکثریت مجلس را افرادی تشکیل دهند که به اقتدار و حاکمیت ملی کمک کنند موفقیت بهتری حاصل خواهد شد تا مجلسی که در پی حاکمیت و اقتدار جریان‌های سیاسی باشد.

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی درباره نگرانی‌ها از ورود افراد وابسته به منابع قدرت و ثروت به مجلس، افزود: در این زمینه نگرانی جدی وجود ندارد زیرا از یک طرف شورای نگهبان و از سوی دیگر مراجع چهارگانه اشراف و رصد اطلاعاتی کافی دارند تا در حوزه مسائل کلی کشور افراد را بشناسند، ضمن اینکه افراد به راحتی قابل شناسایی و در دسترس هستند، در این زمینه هم دستگاه قضایی و هم وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی فعال هستند، بر همین اساس به نظر نمی رسد قصه نگران کننده‌ای در این زمینه وجود ندارد که افراد شناسایی نشده و وارد صحنه انتخابات شوند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet