هدر موبایل
1398/09/09 14:44:49
سرویس سیاسی
در گفت و گو با رئیس کمیته هسته ای مطرح شد

تشریح روند فعالیت سایت اراک بعد از کاهش تعهدات برجامی / عبور از سقف تولید 130 تن آب سنگین

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس روند اجرای کاهش تعهدات برجامی در سایت اراک را تشریح کرد.
تشریح روند فعالیت سایت اراک بعد از کاهش تعهدات برجامی / عبور از سقف تولید 130 تن آب سنگین رئیس کمیته هسته‌ای مجلس روند اجرای کاهش تعهدات برجامی در سایت اراک را تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201810100843266909.jpg تشریح,روند,فعالیت,سایت,اراک,بعد,از,کاهش,تعهدات,برجامی,/,عبور,از,سقف,تولید,130,تن,آب,سنگین Icana

محمدابراهیم رضایی در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در تشریح بازدید کمیته هسته‌ای مجلس از سایت آب سنگین اراک گفت: طبق وظیفه‌ دوره‌ای که بر عهده کمیته هسته‌ای بود روز چهارشنبه (6 آذر ماه) از راکتور آب سنگین اراک بازدید داشتیم تا با توجه به تاکید مقام معظم رهبری روند ادامه کار را به ویژه بعد از اجرای گام های کاهش تعهدات برجامی بررسی کنیم.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی از حضور کارشناسان و اعضای کمیته در این بازدید خبر داد و افزود: در این بازدید شاهد رشد حیرت آور فعالیت متخصصان و کارشناسان در سایت اراک بودیم که با انگیزه بسیار عالی و روحیه انقلابی در حال فعالیت بودند که در صورت مصلحت آقای دکتر صالحی اطلاعات جامعی را در اختیار افکار عمومی قرار خواهند داد.

وی در تشریح پیشرفت های صورت گرفته در سایت اراک ادامه داد: در برخی موارد ایران به محصولاتی دست پیدا کرده که گرانبها ترین آن دستیابی به محصولی مشهور به اکسیژن 18 است که می توان گفت ایران سومین کشور در دستیابی به این دستاورد ارزشمند است.

رضایی با یادآوری ابلاغ پیام رئیس مجلس و نمایندگان به مسئولان و متخصصان سایت آب سنگین اراک گفت: در این بازدید تاکید شد که مجلس حمایت و پشتیبانی قاطع از این صنعت گرانبها که به تعبیر مقام معظم رهبری آینده کشور به آن گره خورده خواهد داشت تا موانع پیش رو به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم با بیان اینکه ایران مطابق با تعهدات برجامی مجاز به نگهداری 130 تن آب سنگین بود، افزود: در برجام شرایط به گونه ای طراحی شده بود که سرنوشت سایت اراک به مرور زمان به سمت تعطیلی برود زیرا از طرفی تولید بیش از 130 تن ممنوع شده بود و از سوی دیگر اجازه فروش محصولات وجود نداشت ما عملا محکوم به شکست بودیم اما بعد از برداشتن گام‌هایی در کاهش تعهدات برجامی موانع برطرف شد به طوری که هم افزایش تولید بیش از سقف تعیین شده در برجام یعنی 130تن داریم و  هم امکان نگهداری در داخل وجود دارد .

رئیسی کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارش بازدید از سایت اراک تقدیم به هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواهد شد افزود: اعضای کمیته طبق برنامه ریزی صورت گرفته، در گذشته از سایت های نطنز، فردو، بوشهر و تهران بازدید داشتند که با انجام بازدید از سایت اراک نتیجه گزارش تحویل کمیسیون امنیت ملی خواهد شد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet