هدر موبایل
1398/09/12 15:23:22
سرویس سیاسی
سعیدی:

هشدارها درباره فعال شدن قطب های قدرت و ثروت در آستانه انتخابات مجلس / نهادهای نظارتی به هوش باشند

عضو فراکسیون ولایی مجلس نگرانی ها از ورود افراد وابسته به قطب های قدرت و ثروت به پارلمان را جدی توصیف کرد و تنها راه جلوگیری از آن را اصلاح قانون انتخابات دانست.
هشدارها درباره فعال شدن قطب های قدرت و ثروت در آستانه انتخابات مجلس / نهادهای نظارتی به هوش باشند عضو فراکسیون ولایی مجلس نگرانی ها از ورود افراد وابسته به قطب های قدرت و ثروت به پارلمان را جدی توصیف کرد و تنها راه جلوگیری از آن را اصلاح قانون انتخابات دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201902100865978440.jpg هشدارها,درباره,فعال,شدن,قطب,های,قدرت,و,ثروت,در,آستانه,انتخابات,مجلس,/,نهادهای,نظارتی,به,هوش,باشند Icana

محمداسماعیل سعیدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، شکل‌گیری مجلس مقتدر را نیازمند پیش شرط هایی دانست و گفت: در مرحله نخست باید شرایط اختصاصی برای کاندیداتوری درنظر گرفته شود به این معنی که نامزدها علاوه بر احراز شرایط عمومی که هم اکنون در قانون وجود دارد ملزم به عبور از شرایط اختصاصی‌تری شوند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس محل انجام کارهای تخصصی اعم از قانونگذاری و نظارت است، تاکید کرد: به همین دلیل ضرورت دارد نامزدها پیش از ورود به مجلس اطلاعات و شناخت کافی از نحوه قانونگذاری داشته باشند، علاوه بر این نامزدها باید در ارتباط موضوعات اساسی و مهم کشور هم اطلاعات نسبی داشته باشند که در مواردی شاهدیم این طور نیست.

وی مجلس را محل تجمع نخبگان دانست و درباره چگونگی فراهم شدن زمینه ورود نخبگان به مجلس گفت: حضور نخبگان زمانی فراهم می‌شود که شرایط اختصاصی تری برای کاندیداتوری درنظر گرفته شود؛ به طور مثال اگرچه در قانون بر مدرک تحصیلی، سوءپیشینه و برخی فاکتورهای دیگر اشاره شده اما معیارهایی برای شناسایی موضوعات تخصصی که بیشترین وقت نماینده را در طول چهارسال به خود اختصاص می دهد وجود ندارد.

سعیدی علاوه بر در نظر گرفتن شرایط اختصاصی برای کاندیداتوری، ارائه آموزش های مرتبط با کار قانونگذاری و نظارت به منتخبان بعد از اعلام نتایج را از دیگر اقدامات موثر توصیف کرد و ادامه داد: امروز ما با مواردی روبرو هستیم که نماینده ای بعد از 6 ماه و حتی یک سال هنوز با اصول قانون اساسی، آیین نامه داخلی مجلس و سیاست های کلی آشنایی ندارد که به نظر می رسد اگر بعد از اعلام نتایج  و پیش از آغاز به کار دور جدید کلاس های آموزشی برای نمایندگان گذاشته شود موثر خواهد بود.

عضو کمیسیون فرهنگی در مجلس دهم فاکتور بعدی در شکل‌گیری مجلس مقتدر را معطوف به دوران فعالیت‌های انتخاباتی دانست و افزود: باید نظارت کافی وجود داشته باشد تا افراد حاضر در فضای انتخابات طی زد وبند با قطب‌های قدرت و ثروت وارد مجلس نشوند بلکه فضا برای ورود منتخبان واقعی مردم فراهم باشد.  

وی با بیان اینکه افرادی باید وارد مجلس شوند که اراده ملت را نمایندگی کنند افزود: مجلس خانه ملت است نه خانه دولت یا خانه اصحاب قدرت و ثروت بنابراین باید دقت‌ های لازم صورت گیرد.

سعیدی با تاکید بر وجود نگرانی‌های جدی نسبت به ورود افراد وابسته به منابع قدرت و ثروت به مجلس ادامه داد: نگرانی‌ها در این زمینه جدی است و به هیچ وجه نباید آن را ساده گرفت زیرا در زمان انتخابات بسیاری تلاش می‌کنند افراد وابسته به قدرت و ثروت را به مجلس بفرستند تا نمایندگی آنها را در مجلس داشته باشد؛ در این زمینه تلاش‌های بسیاری صورت می‌گیرد و متاسفانه در بعضی موارد موفقیت هایی هم دارند و این طور نیست که بگوییم منابع قدرت و ثروت در راهیابی افرادی به مجلس تاثیرگذار نیست.

وی با یادآوری برگزاری انتخابات در ادوار گذشته، ادامه داد: تجربه‌های گذشته نشان از آن دارد که افرادی وابسته به قطب های ثروت و قدرت به مجلس راه پیدا کردند یعنی صاحبان قدرت و ثروت تلاش کردند و برخی از این تلاش ها به نتیجه رسیده و افرادی را راهی پارلمان کردند که آسیب آن جدی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم راه جلوگیری از ورود افراد وابسته به قدرت و ثروت را اصلاح قانون انتخابات خواند و ادامه داد: قانون انتخابات مجلس دارای نواقص جدی است که در این زمینه باید دست به اصلاح قانون بزنیم که تاکنون موفق نبودیم؛ همان طور که تاکید کردم یکی از اصلاحات باید روی صلاحیت های نامزدها انجام شود به طور مثال وقتی می گوییم نامزدها صلاحیت داشته باشند باید مصادیق را به ریز در قانون درج و در اختیار نهادهای نظارتی اعم از شورای نگهبان و قوه مجریه به عنوان مجری انتخابات قرار دهیم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet