روز مجلس
1398/09/17 16:08:03
سرویس فرهنگی
سعیدی مطرح کرد:

صادرات «صنایع دستی» گام بزرگی در توسعه گردشگری

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: یکی از ویژگی‌های صنایع دستی  کشور محتوایی بودن آن است که در پشت هر یک از صنایع دستی فرهنگی نهفته است که معرف ایران و ایرانی و فرهنگ ایرانی است.
صادرات «صنایع دستی» گام بزرگی در توسعه گردشگری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: یکی از ویژگی‌های صنایع دستی  کشور محتوایی بودن آن است که در پشت هر یک از صنایع دستی فرهنگی نهفته است که معرف ایران و ایرانی و فرهنگ ایرانی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201902100865978440.jpg صادرات,«صنایع,دستی»,گام,بزرگی,در,توسعه,گردشگری Icana

محمداسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت مورد توسعه گردشگری ایران و چین گفت: ایران از سال ۲۰۱۱ در فهرست مقاصد گردشگری چین وارد شد و از سال ۱۳۹۵ نیز سیاست‌ جذب گردشگران چینی نیز در دستور کار قرار دارد؛ در این راستا هیات وزیران اوایل تیرماه سال ۱۳۹۸ مصوبه لغو یک طرفه روادید با چین را صادر کرد و اواخر تیرماه این قانون به اجرا درآمد براساس این مصوبه چینی‌ها به مدت ۲۱ روز بدون ویزا می‌توانند به ایران سفر کنند این اولین اقدام برای بازگشایی روابط توریستی بین ایران و چین است.

چین شاهراه اقتصادی دنیاست

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: بحث گردشگری ایران و چین و احیای جاده ابریشم موضوع قابل توجهی در جهت تقویت گردشگری و ورود ارز به داخل کشور است، کشور چین یکی از شاهراه‌های اصلی اقتصاد دنیا از گذشته تاکنون بوده است توجه به این موضوع می‌تواند در جذب توریست و صنعت توریسم موثر باشد احیای جاده ابریشم شریان اقتصادی  چندین کشور و رفت و آمد اقتصادی  بسیاری از کشورها محسوب می شود .

سعیدی تاکید کرد: جاده ابریشم از گذشته‌های دور مورد توجه  اکثر کشورها بوده و این گزینه فرصتی برای کشور ما محسوب می‌شود چرا که  این راه از کشور ما می‌گذرد؛ سرمایه گذاری روی این مورد می‌تواند زمینه توسعه اقتصادی در حوزه گردشگری را در کشور مهیا کند.

راه ابریشم فرصتی در راستای توسعه گردشگری و درآمدزایی

نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: جاده ابریشم فرصتی تازه در اختیار کشورهایی قرار می‌دهد که در مسیر آن قرار گرفته‌اند،  این راه مسیر تجارت  در آسیا، اروپا و آفریقا را بیش از گذشته توسعه می دهد و فرصتی مناسب در حوزه درآمدزایی در کشور ما محسوب می‌شود و می توانیم با ایجاد هتل‌هایی در این مسیر گردشگری جهانی را توسعه دهیم.

وی یادآور شد: جاده ابریشم در ایران براساس محور شرقی و غربی به خراسان امروز وارد شده و از مسیر شهرهای توس، نیشابور، سبزوار، شاهرود، دامغان، سمنان به ری باستان می‌رسید و از ری که شهری بزرگ بود به سوی قزوین و از آنجا به دو شاخه می‌شود این اصلی‌ترین راهی است که براساس منابع مهم تاریخی و مراجع جهانی مانند یونسکو مورد تأیید قرار گرفته است هر یک از شهرهای نامبرده شده می‌تواند فرصت تازه‌ای برای استان‌ها نامبرده شده برای جذب گردشگر  باشد.

هنر ایرانی فرصتی درجهت توسعه گرشگری

سعیدی از هنر ایرانی از آن به عنوان فرصتی برای توسعه گردشگری یاد کرد و گفت: رشته‌های مختلف درسی از هنرهای اسلیمی تا کاشیکاری ایرانی که شهره جهانیان است می‌تواند فرصتی برای توسعه گردشگری هنری باشد  تا هنر ایرانیان را از طریق آموزش  به جهانیان عرضه کنیم؛ ناگفته نماند در تحریم‌ها کشور چین سعی کرده روابط خود را حتی در زمینه فرهنگی و هنری با کشور ما حفظ کند.

تنوع صنایع دستی ایران  از رتبه‌های نخستین دنیا

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: ایران به لحاظ تنوع صنایع دستی  از رتبه‌های نخستین دنیا است اما متاسفانه به لحاظ تولید، انتشار و صادرات آن نتوانسته از آن به خوبی استفاده کند.  یکی از ویژگی‌های صنایع دستی کشور محتوایی بودن آن است که در پشت هر یک از صنایع دستی فرهنگی نهفته است که معرف ایران و ایرانی و فرهنگ ایرانی است؛ اگر بتوانیم صنایع دستی ایران را  به کشورهای مانند چین صادر کنیم بدون شک گام بزرگی در شکوفایی این صنعت برداشته‌ایم./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet