عید سعید غدیرخم
1398/09/19 08:55:08
سرویس فرهنگی
میرزاده:

مشکلی در استفاده از زبان فارسی در مناطق دوزبانه وجود ندارد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: زبان رسمی ما زبان فارسی است و هیچ مشکلی نسبت به این موضوع در مناطق دوزبانه وجود ندارد.
مشکلی در استفاده از زبان فارسی در مناطق دوزبانه وجود ندارد سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: زبان رسمی ما زبان فارسی است و هیچ مشکلی نسبت به این موضوع در مناطق دوزبانه وجود ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201903105816719769.jpg مشکلی,در,استفاده,از,زبان,فارسی,در,مناطق,دوزبانه,وجود,ندارد Icana

سیدحمایت میرزاده در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به اظهارات اخیر معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش مبنی بر اینکه در برخی مناطق دانش‌آموزانی داریم که علی رغم حضور در مدرسه از مهارت‌های زبانی لازم برخوردار نیستند تا زبان فارسی را خوب متوجه شوند، گفت: مشکل نظام آموزشی ما این نیست که یک دانش‌آموز زبان فارسی را نمی‌داند و این موضوع غیر از اختلاف‌افکنی بین قومیت‌ها هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که ما خودمان درس می‌خواندیم تلویزیون و رسانه دیگری وجود نداشت و زبان ما در مدرسه آذری بود اما در حال حاضر بنده به طور کامل فارسی صحبت می‌کنم و بر این اساس مشکل ما این مسئله نیست و باید دیگر مشکلات آموزشی را حل کرد.

وی با اشاره به اصل ۱۵ قانون اساسی، افزود: در این اصل آمده است که «زبان‌های قومی و محلی باید در مدارس تدریس شود و می‌تواند در کنار دروس مدرسه قرار گیرد» و مشکل اصلی ما عدم اجرای این اصل از قانون اساسی است.

ادبیات قومی و محلی در مناطق دوزبانه تدریس شود

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سؤال بنده این است که چرا مسئولان وزارت آموزش و پرورش به این فکر نیستند که هر چه سریعتر ادبیات قومی و محلی را در مناطق دوزبانه تدریس کنند؟

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زبان رسمی ما زبان فارسی است و هیچ مشکلی نسبت به این موضوع در مناطق دوزبانه وجود ندارد.

وی بیان کرد: دانش‌آموزان در مناطق دوزبانه هر جا که لازم است، از زبان فارسی استفاده می‌کنند اما مطالبه قانونی و اخلاقی مناطق دوزبانه این است که چرا پس از ۴۰ سال، زبان و ادبیات قومی و محلی در آموزش و پرورش تدریس نمی‌شود؟

میرزاده در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه برای حل مشکل افت تحصیلی دانش‌آموزان در مناطق دوزبانه کشور چه باید کرد، گفت: زمانی که زبان قومی و محلی در مناطق دوزبانه تدریس نشود، ترک تحصیل دانش‌آموزان اتفاق می‌افتد.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وظیفه اول آموزش و پرورش این است که زبان‌های قومی و محلی را در مدارس تدریس کند چرا که اگر این ادبیات در مدارس تدریس شود، دانش‌آموزان این مناطق هم نسبت به آموزش دلگرم‌تر خواهند شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet