هدر موبایل
1398/09/19 08:47:50
سرویس اجتماعی
خدادادی:

صندوق ‌های ورشکسته «اعتبارات دولت» را می بلعند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در سال‌های اخیر صندوق‌های بازنشستگی حیاط خلوت مسئولان دولتی بوده‌ است و در پی مدیریت نادرست به هیچ عنوان پاسخگو نبوده‌اند.
صندوق ‌های ورشکسته «اعتبارات دولت» را می بلعند عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در سال‌های اخیر صندوق‌های بازنشستگی حیاط خلوت مسئولان دولتی بوده‌ است و در پی مدیریت نادرست به هیچ عنوان پاسخگو نبوده‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201801104716944757.jpg صندوق,‌های,ورشکسته,«اعتبارات,دولت»,را,می,بلعند Icana

سلمان خدادادی درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی گفت: بحران سالمندی معضل پیش روی کشور است که در پی آن معضلات دیگری از بهداشت و درمان گرفته تا هزینه‌های دوران بازنشستگی و بیکاری را با خود به همراه دارد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی افزود: با پیش بینی شرایط کنونی و کاهش زاد و ولد در سی سال آینده با جمعیت سالمندی روبرو خواهیم بود؛ باید از همین امروز به فکر ایران سالمند باشیم تا کشور با بحران و مشکلات سالمندی مواجه نشود.

صندوق‌های بازنشستگی در مرز هشدار

نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: وضعیت صندوق‌های بازنشستگی چند سالی می‌شود که به مرز هشدار رسیده‌اند و متاسفانه در شرایط بحرانی به سر می‌برند، هر ماه برای پرداخت حقوق بازنشستگان با کسری هنگفت نقدینگی مواجه هستند دولت هم پول کافی برای جبران ندارد و تا جایی که  در دوره‌ای از زمان با کاستن بودجه عمرانی توانسته‌اند کسری صندوق‌ها را جبران کند و اسباب پرداخت حقوق بازنشستگان را فراهم کرد؛ با تمام اقداماتی که این صندوق‌ها داشته‌اند باز هم با کسری و کمبود بودجه مواجه بوده‌اند؛ صندوق‌ها بازنشستگی هر ساله با ‌سرمایه‌گذاری، کاهش رشد اقتصادی، افزایش بیکاری، افزایش انواع و اقسام آسیب‌ها مواجه هستند که باید افراد تحت حمایت خود را پوشش دهند.

صندوق بازنشستگی کشور یکی از صندوق‌های بزرگ و ورشکسته

خدادادی تصریح کرد: 18 صندوق بازنشستگی در کشور وجود دارد که اکثریت آنها در مرز ورشکستگی قرار دارند غیر از صندوق تامین اجتماعی است. صندوق بازنشستگی کشور یکی از صندوق‌های بزرگ و ورشکسته محسوب می‌شود به میزان 78 درصد واریزی این صندوق را دولت پرداخت می‌کند اگر با این شرایط پیش رود در آینده‌ای نزدیک این صندوق‌ها اعتبارات کشور را می‌بلعند.

وی در ادامه یادآور شد: زمانی فرد به سن بازنشستگی می‌رسد فقط شرایط حقوقی او درکنار این صندوق‌ها تغییرمی‌کند در صورتی که در تمام دنیا این صندوق‌ها کارکردهای متفاوتی دارند و در بیشتر مواقع در مقابل فرد بازشسته شده است مسئولیت دارند .

صندوق‌ها برنامه‌ای برای ‌کنترل سالمندی ندارند

خدادادی افزود: صندوق‌ها در سه مقطع تولد، جوانی و پیری در مرحله ورشکستگی قرار می‌گیرند این صندوق‌ها متاسفانه ورودی نداشته اما خروجی دارند گاهی اوقات پرداختی این صندوق‌ها بیشتر از مبلغی دریافتی آنهاست؛ اکثر مشکلات صندوق‌های ما این است که به دوران پیری خود فکر نکرده و برنامه‌ای در جهت کنترل آینده سالمند ندارند.

مدیریت نادرست، ضربه‌های مهلکی بر صندوق‌های بازنشستگی ‌وارد‌ کرد

وی در ادامه به عوامل اصلی ورشکستی صندوق‌ها اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر صندوق‌ها بازنشستگی حیاط خلوت مسئولان دولتی بوده‌ است و در پی‌مدیریت نادرست به هیچ عنوان پاسخگو نبوده‌اند؛ عدم شفافیت، فساد و رانت‌های گسترده‌ای در آنها بوده و مسئولان و مدیران آنها حقوق‌های نجومی دریافت می‌کردند. در این شرایط، سپردن مدیریت به افراد بی‌لایق و بدون تجربه و سابقه  توانست ضربه مهلکی بر پیکره نیمه‌جان صندوق بازنشستگی کشوری وارد کند.

نگاه قیم مآبانه دولت از صندوق‌ها بازنشستگی برداشته شود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: خروج دولت‌ها از صندوق‌های بازنشستگی و انتخاب مدیران شایسته بهترین گزینه برای نجات صندوق‌ها از ورشکستگی است به شرطی که نگاه قیم مآبانه که دولت طی سالیان دراز به صندوق‌ها داشته‌اند  برداشته شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet