حلول ماه ربیع الاول
1388/07/28 11:49:00
سرویس صحن

حذف یک عبارت از ماده 3 لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها

**نمایندگان مجلس موافقت و مخالفت خود را در خصوص دو پیشنهاد در ماده ۳ لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مهدوی نماینده‌ ابهر در بررسی جزییات لایحه‌ هدفمندکردن یارانه‌ها با ارایه‌ پیشنهاد حذف عبارتی در مورد یکی از بندهای ماده‌ سه این لایحه که در مورد کارمزد خدمات جمع‌آوری و دفع فاضلاب است مطرح کرد که با موافقت نمایندگان به تصویب رسید.

بر اساس این بند " کارمزد خدمات جمع‌آوری و دفع فاضلاب بر اساس مجموع هزینه‌های احداث، نگهداری و بهره‌برداری شبکه پس از کسر ارزش ذاتی فاضلاب تحویلی و کمک‌های دولت در بودجه‌ سنواتی (مربوط به سیاست‌های تشویقی) تعیین می‌گردد."

مهدوی در توضیح این پیشنهاد گفت: انشعاب فاضلاب چون آب، گاز و برق نیست که بگوییم مردم حتما می‌خواهند از آن استفاده کنند و به آن نیاز دارند، بلکه فاضلاب کار بهداشتی است و باید دولت این کار انجام دهد.

وی افزود: بنابراین وقتی کلمه‌ احداث آمده است به طور مثال در یک شهر 50 هزار نفری 30 هزار میلیارد هزینه‌ فاضلاب آن می‌شود که باید از مردم دریافت کنیم، در حالی که در برخی شهرها که فاضلاب ایجاد شده مردم برای هزینه‌ آن ترجیح می‌دهند استفاده نکنند و این امر به بهداشت جامعه ضربه می‌زند.

مهدوی تصریح کرد: در اصل 44 قانون اساسی بهداشت و درمان از خصوصی‌سازی مستثنی شده و با توجه به این‌که کار حاکمیتی است و نیاز جامعه است اگر می‌خواهیم هزینه‌ انشعاب فاضلاب بالا نباشد و مردم توانایی پرداخت داشته باشند باید هزینه‌ احداث از سوی دولت باشد و هزینه‌ی نگهداری را از مردم بگیرند.

وی گفت: اگر کلمه‌ احداث را از این بند حذف کنیم مردم هزینه‌ انشعاب فاضلاب را می‌توانند خود پرداخت کنند.

دلخوش سخنگوی کمیسیون ویژه‌ طرح تحول اقتصادی در مخالفت خود با این پیشنهاد، یادآور شد: جمع‌آوری و دفع فاضلاب روی آسمان انجام نمی‌شود بلکه یک تصفیه‌خانه می‌خواهد. بنابراین این بند در راستای کمک به مردم بوده و جایگاهش نیز مشخص است.

سپس پیشنهاد حذف کلمه‌ "احداث" از یکی از بندهای ماده‌ سه به رای گذاشته شد که با موافقت نمایندگان روبه‌رو شده و کلمه‌ احداث از این بند حذف شد. بنابراین کارمزد خدمات جمع‌آوری و دفع فاضلاب بر اساس مجموع هزینه‌های نگهداری و بهره‌برداری شبکه پس از کسر ارزش ذاتی فاضلاب تحویلی و کمک‌های دولت در بودجه‌ سنواتی (مربوط به سیاست‌های تشویقی) تعیین می‌گردد.

علی عباسپور نماینده تهران در پیشنهاد دیگری مبنی بر الحاق یک تبصره به ماده‌ سه لایحه‌ هدفمند کردن یارانه‌ها برای اینکه حداکثر نیمی از تلفات انتقال توزیع آب در محاسبه‌ قیمت آب منظور شود رای نیاورد.

علی عباسپور تهرانی‌فرد با ارایه‌ پیشنهادی برای الحاق تبصره‌ای به ماده‌ سه لایحه‌ هدفمند کردن یارانه‌ها مبنی بر اینکه حداکثر نیمی از تلفات انتقال و توزیع آب در محاسبه‌ قیمت آب منظور خواهد شد، گفت: طبق آخرین اطلاعاتی که از وزارت نیرو کسب کرده‌ام حدود 40 درصد از آبی که از تصفیه‌ خانه‌ها بیرون می‌آید یا پرت می‌شود و در شبکه‌ی توزیع به خاطر شبکه‌های انتقال یا شبکه‌های توزیع هدر می‌رود یا به حساب نمی‌آید.

وی با بیان اینکه این مسائل بخاطر خرابی کنتورها و به اصطلاحی دیگر آب ‌دزدی و برق ‌دزدی اتفاق می‌افتد ، تصریح کرد: هم در شبکه‌ برق تلفات سنگینی داریم و هم در بخش توزیع آب تلفات نامطلوبی وجود دارد.

نماینده تهران ادامه داد: بنابراین با اینکه قیمت واقعی از مردم گرفته شود مخالفم. قیمت واقعی باید در شرایطی اخذ شود که خدمات بهینه به مردم بدهیم نه برای 40 درصد آبی را که در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد پولی دریافت کنیم.

وی گفت: بحث هدر رفتن آب در شبکه‌های فرسوده‌ انتقال و توزیع بازنگری در شبکه‌ توزیع و انتقال و دقت در محاسبه‌ آب برای مردم را می‌طلبد. اگر این امر انجام نمی‌شود نباید هزینه‌ آن را از مردم گرفت و حداکثر دولت بیش از سقف را به پای مردم منظور نکند.

این پیشنهاد هم به رای گذاشته شد که نمایندگان به این پیشنهاد رای مثبت ندادند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet