هدر موبایل
1398/09/18 13:59:00
سرویس سیاسی
گزارش خانه ملت از روند برگزاری انتخابات اسفند

گفته ها و ناگفته هایی از انتخابات مجلس یازدهم / حکایت آنها که نیامدند

روند انتخابات مجلس یازدهم امسال گرم تر و پر حاشیه تر از هر دوره دیگری آغاز شد، آن هم در شرایطی که به دلایل مختلف از جمله فشار های اقتصادی ناشی از تحریم های بین المللی و برخی انتقادات نسبت به عملکرد عده ای قلیلی از نمایندگان انتظارات از مجلس آینده متفاوت تر از دوره های قبل است.
گفته ها و ناگفته هایی از انتخابات مجلس یازدهم / حکایت آنها که نیامدند روند انتخابات مجلس یازدهم امسال گرم تر و پر حاشیه تر از هر دوره دیگری آغاز شد، آن هم در شرایطی که به دلایل مختلف از جمله فشار های اقتصادی ناشی از تحریم های بین المللی و برخی انتقادات نسبت به عملکرد عده ای قلیلی از نمایندگان انتظارات از مجلس آینده متفاوت تر از دوره های قبل است. https://cdn.icana.ir/d/019/201912106021836452.jpg گفته,ها,و,ناگفته,هایی,از,انتخابات,مجلس,یازدهم,/,حکایت,آنها,که,نیامدند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مجلس بر اساس فصل ششم قانون اساسی و اصول 62 تا 99 به عنوان قوه مقننه نظام جمهوری اسلامی در عموم‏ مسائل‏ در حدود مقرر در قانون‏اساسی‏ می‏ تواند قانون‏ وضع کند و شورای نگهبان قانون اساسی نیز در بعد نظارت بر قوانین تصویبی در روند قانون گذاری سهیم است.

مجلس از نگاه امام

اهمیت مجلس وقتی بیشتر می شود که می بینیم در کلام بنیانگذار انقلاب اسلامی، مجلس از جایگاهی منحصر به فرد در ذیل نظام ولایت فقیه برخوردار است.

تاکید امام خمینی(ره) بر پرهیز از سیاسی بازی در مجلس:" اگر خدای نخواسته، انحرافی در مجلس پیدا بشود، چون منعکس می‌شود به همه جا، ممکن است که انحراف در سطح گسترده‌ای پیدا بشود و مسئولیت بزرگ باشد. از الآن بنای بر این نگذارید که ما یک جبهه کذا و یک جبهه کذا، از اول بنای مبارزه باشد، مبارزه نیست، مباحثه است، اغراض شخصیه را باید همه ما کنار بگذاریم. فرضاً که من با شما خدای نخواسته، یک حساب و خرده دارم، این در مجلس نباید، در مجلسی که مجلس اسلامی است نباید این خرده حساب‌ها را آنجا به آن رسید "(صحیفه امام ، جلد ۱۲، ص۳۴۶)

تاکید امام بر توجه به مستضعفین الویت مجلس: "امید آن است که رسیدگی به حال مستضعفین و مستمندان کشور که قسمت اعظم ملت مظلوم را در بر می‌گیرد در رأس برنامه‌ها قرار گیرد، و در نخستین مجلس شورای اسلامی طرحهایی جدی در رفاه حال این طبقه محروم داده شود." (صحیفه امام ، ج ۱۲، ص: ۳۶۲)

تاکید امام بر رعایت اخلاق در تبلیغات: "تبلیغات انتخاباتی شما در چارچوب تعالیم و اخلاق عالیه اسلام انجام شود؛ و از کارهایی که با شئون اسلام منافات دارد جلوگیری گردد. باید توجه داشت که هدف از انتخابات در نهایتْ حفظ اسلام است. اگر در تبلیغات حریم مسائل اسلامی رعایت نشود، چگونه منتخبْ حافظ اسلام می‌شود؟ باید سعی شود تا خدای ناکرده به کسی توهین نگردد؛ و در صورتی که رقیب انتخاباتی به مجلس راه یافت، به دوستی و برادری، که چیزی شیرین‌تر از آن نیست، لطمه‌ای نخورد." (صحیفه امام ، ج ۲۱، ص: ۱۱)

ملاک انتخاب برای مردم

مجلس مسئولیت ریل گذاری حال و آینده کشور را بر عهده دارد و قوانین مجلس سالها و دهه ها بر عملکرد کلی کشور تاثیر گذار است لذا انتخاب ها اگر چه منطقه ای و حوزه ای است اما باید با نگاه ملی انجام شود، مجلس نه شورای شهر است و نه دهیاری. پس بیش از هر چیزی اولویت های ملی باید ملاک انتخاب باشد.

انتخابات

امام خمینی(ره) درباره نوع انتخاب مردم طی سخنانی تاکید کردند: "قهراً وقتی مردم آزاد هستند یک نفر صالح را انتخاب می کنند . اگر کسی غلطی را گذاشتند قدم اوّل را که برداشت همین ملت غرش می کنند ، مردم احتیاج به قیم ندارند و در انتخابات آزادند . کسی نباید نظر خودش را بر مردم تحمیل کند و مردم هم نباید از کسانی که در رأس هستند ، تقلید کنند . امروز مسئولیت به عهدۀ ملت است ، تمام مسئولیت به عهدۀ ملت است ، امروز سرنوشت اسلام و سرنوشت مسلمین در ایران و سرنوشت کشور ما به دست ملت است".

به فرموده امام راحل(ره): "امروز مسئولیت به عهدۀ ملت است، تمام مسئولیت به عهدۀ ملت است، امروز سرنوشت کشور ما به دست ملت است"

ایشان می افزایند: "در مجلس، اسلام تنها کافی نیست، بلکه باید مسلمانی باشد که احتیاجات مملکت را بشناسد و سیاست را بفهمد و مطلع به مصالح و مفاسد کشور باشد."

چه کسانی آمدند و چه کسانی رفتند

در روزهای اخیر بار دیگر فضای سیاسی کشور انتخاباتی شده است. روند انتخابات مجلس یازدهم بر اساس برنامه زمانبندی وزارت کشور از تاریخ 10اردیبهشت 97آغاز شد و تا دوم اسفند با برگزاری انتخابات پایان میابد و تا یک روز قبل از زمان رای گیری هم تنور انتخابات تا پایان  فرصت قانونی تبلیغات ها همچنان گرم و پر حاشیه است.

جدول زمان بندی انتخابات

امسال بر اساس اعلام وزارت کشور 15هزار 618نفر برای حضور در بهارستان ثبت نام کردند و به عبارتی برای هر صندلی مجلس حدود 54نفر ثبت نام کرده اند  که نشان دهنده اقبال عمومی به حضور در مسند قانون گذاری است،جایی که در نظام جمهوری اسلامی و منویان بنیانگذار آن از جایگاه بالایی بر خوردار است.

مجلس دهم با 18 نماینده از میان خانم ها بیشترین تعداد نمایده زن را در ادوار مختلف داشته است و امسال نیز به نظر می آید این تعداد تغییر زیادی نداشته باشد چرا که بر اساس آمار تنها 12درصد از کل ثبت نام کنندگان را خانم ها تشکیل می دادند.

مجلس دهم با 18 نماینده از میان خانم ها بیشترین تعداد نمایده زن را در ادوار مختلف داشته است

633نفر از نمایندگان ادوار مختلف مجلس نیز مجدد خود را  در معرض انتخاب قرار دادند که از این میان 248نفرشان در مجلس دهم حضور دارند.

از میان چهره های مطرح سیاسی ای که انتظار حضور آنها  در مجلس می رفت علی لاریجانی ،سعید جلیلی و مهرداد بزرپاش به عنوان کاندیدا ثبت نام نکردند ،همینطور چهره های شاخص اصلاح طلب نیز حضور کم رنگی در انتخابات داشتند و تنها تعداد کمی از چهره های اصلاح طلب  برای کاندیداتوری ثبت نام کردند در حالی که در مجلس دهم و در حوزه انتخابیه تهران اصلاح طلبان پیروز مطلق بودند.

علاوه بر این افراد،احمد سالک، حمیدرضا فولادگر، محمدرضا عارف، پروانه سلحشوری ، سلمان خدادادی، سیامک مره صدق، محمد عزیزی، محمد دهقان، محمدقسیم عثمانی،سیده فاطمه حسینی، کاظم جلالی، مرتضی صفاری نطنزی، محمدجواد فتحی، فریدون احمدی، حسن سلیمانی، علی نوبخت،اردشیر نوریان، حجت‌الاسلام سیدمحمدباقرعبادی، فرهاد فلاحتی، رضا شیران ،خراسانی، سعید باستانی، عبدالله حاتمیان، غلامرضا شرفی، جلیل مختار، هدایت‌الله خادمی، قاسم ساعدی، اقبال محمدیان،مجید کیانپور،مجید ناصری‌نژاد، احمد بیگدلی، ابوالفضل حسن‌بیگی، علیم‌ یارمحمدی، محمدنعیم امینی‌فرد، غفور ایران‌نژاد، احمدعلی کیخا، محمد باسط دُرازهی، فرج‌الله رجبی، مسعود رضایی، اصغر مسعودی از نمایندگان فعلی ای بودند که برای دور بعد کاندیدا نشدند. 

 از سوی دیگر نام تعداد زیادی از نمایندگان اصولگرای ادوار قبلی مجلس و تعدادی از وزرای دولت محمود احمدی نژاد در میان ثبت نام کنندگان دیده می شود.

 تعداد کمی از چهره های اصلاح طلب  برای کاندیداتوری ثبت نام کردند 

برگزاری الکترونیک انتخابات؛ شاید وقتی دیگر

برگزاری الکترونیک انتخابات مجلس موضوعی بود که از مدت ها از آن سخن گفته می شد اما به نظر می رسد هنوز شورای نگهبان اطمینان کافی از روند برگزاری الکترونیک انتخابات را اعلام نکرده و شاید این دوره نیز مانند گذشته آرا دستی در صندوق ها ریخته شود،البته برای اعلام نظر قطعی در اینباره هنوز فرصت وجود دارد و مخالفان و موافقان این روش همچنان حرف های زیادی برای گفتن دارند.

 آیا انتخابات مجلس یازدهم با قانون جدید اجرا می شود؟

اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس که بعد ها به طرح استانی شدن معروف شد مدت هاست بین مجلس و شورای مگهبان در حال رفت و آمد است و با وجود همه تلاش هایی که شد به نظر نمی رسد برای انتخابات اسفند ماه اجرایی شود.

موادی از این قانون در مجمع تشخیص مصلحت در نوبت رسیدگی قرار دارد و بخشی از آن نیز به هنوز به تایید شورای نگهبان نرسیده است و با توجه به اینکه فرایند برسی صلاحیت کاندیداها در شورای نگهبان آغاز شده است و حجم زیاد ثبت نام کنندگان نیاز به صرف زمان برای برسی ها است به نظر نمی رسد این شورا بتواند نظر خود را در مورد اصلاح قانون انتخابات اعلام کند ضمن آنکه هنوز لایحه جامع انتخابات نیز در مجلس مطرح نشده است.

سرنوشت پول های کثیف در انتخابات

چهار سال پیش و دقیقا در ایام نزدیک به انتخابات مجلس، ورود پول‌های کثیف به انتخابات توسط وزیر کشور مطرح شد و واکنش‌های فراوانی برانگیخت. این موضوع هرگز به سرانجام مشخصی نرسید و منجر به تصویب هیچ قانونی نشد.

مقام معظم رهبری در سال 95 با ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات تاکید کردند شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی و همچنین ممنوعیت فریب و وعده‌های خارج از اختیارات قانونی مورد توجه نهاد های برگزار کننده انتخابات باشد.

در این چارچوب لایحه دولت اواخر سال گذشته تقدیم مجلس شده اما بررسی آن در مجلس عملا متوقف شده با این توضیح می توان از شورای نگبهان انتظار داشت علیرغم اینکه این ضرورت هنوز محمل قانونی پیدا نکرده است، اما حسب سیاست های کلی انتخابات، موضوع شفاف سازی هزینه‌ها را از نامزدها مطالبه کنند تا میزان هزینه و منابع مالی تبلیغاتی شان را برای مردم شفاف کنند.

به هر تقدیر انتخابات مجلس یازدهم نیز مانند همه انتخابات ها در جمهوری اسلامی از اهمیت بالایی برخور است و شاید ضرورت هایی که پیش تر به آن اشاره شد اهمیت آن را بیشتر و بیشتر کرده است و مشارکت مردمی در آن ازبه معنا مشروعیت بخشی به حق انتخاب و تعیین سرنوشت برای همه آحاد جامعه است و نباید نگرانی ها و دلسردی های پدید آمده باعث شود مردم این حق را از خود بگیرند و بر منتخبان نیز واجب است مسیر آزموده گذشته را اصلاح کرده و راه جدیدی برای عبور از آنچه که موجب برخی نارضایتی ها شده است ترسیم کنند، پاسخگویی، شفافیت و صداقت شاید آسان ترین راه برای مواجهه با برخی مشکلاتی باشد که ممکن است حل آنها از عهده نمایندگان خارج است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet