هدر اصلی
1398/09/18 12:14:49
سرویس صحن
دژپسند در پاسخ به سوال نماینده پارس آباد:

اکنون شرایط در شرکت نیشکر هفت تپه آرام است

وزیر اقتصاد مطرح کرد: سرمایه گذار و خریدار شرکت نیشکر هفت تپه مشکلاتی داشته اند اما سازمان خصوصی سازی کمک‌هایی کرد که مشکلات پیش آمده برای آن‌ها به جامعه کارگری تسری پیدا نکند،  بنابراین اکنون شرایط در شرکت نیشکر هفت تپه آرام است و این شرکت آماده توسعه و بهره برداری است.
اکنون شرایط در شرکت نیشکر هفت تپه آرام است وزیر اقتصاد مطرح کرد: سرمایه گذار و خریدار شرکت نیشکر هفت تپه مشکلاتی داشته اند اما سازمان خصوصی سازی کمک‌هایی کرد که مشکلات پیش آمده برای آن‌ها به جامعه کارگری تسری پیدا نکند،  بنابراین اکنون شرایط در شرکت نیشکر هفت تپه آرام است و این شرکت آماده توسعه و بهره برداری است. https://cdn.icana.ir/d/019/201810102307294204.jpg اکنون,شرایط,در,شرکت,نیشکر,هفت,تپه,آرام,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، فرهاد دژپسند در نشست علنی امروز (دوشنبه 18 آذرماه) مجلس شورای اسلامی به سوال  شکور پورحسین شقلان نماینده مردم پارس آباد، بیله سوار درخصوص علت واگذاری سهام شرکت های دولتی به بخش خصوصی بدون رعایت تشریفات و مقررات قانونی و تعدیل قیمت پایه بنگاه ها توسط هیات واگذاری پاسخ داد.

وی چابک سازی، کوچک سازی و واگذاری شرکت ها و دارایی های مازاد دولت را مسئله دارای اهمیت در شرایط کنونی اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: در شرایطی که تقریباً محروم از درآمدهای نفتی هستیم و به مرور به سمت انقطاع اعتبارات هزینه ای از منابع نفت خام می رویم، چابک سازی، کوچک سازی و واگذاری شرکت ها و دارایی های مازاد دولت بسیار اهمیت پیدا می کند.

دژپسند ادامه داد: به خاطر دارید در زمان آغاز وزارت بحث مولدسازی دارایی های دولت و اصلاح روش ها، متدهای واگذاری و قیمت گذاری در امر خصوصی سازی مطرح شد و بنده نیز عرض کردم خصوصی سازی در چند دهه اخیر نیازمند آسیب شناسی عمیقی است.

باید در روش های واگذاری بنگاه ها به بخش خصوصی تنوع ایجاد کرد

این عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: نخستین کاری که در آغاز وزارتم انجام دادم، آسیب شناسی بود و در این مسیر از گزارش های نهادهای پژوهشی، مرکز پژوهش های مجلس و... بهره بردم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که روش های کنونی مورد عمل واگذاری و خصوصی سازی کفایت مواجهه با بحران های احتمالی اجتماعی و موضوعی را ندارد، بنابراین باید به اقتضای بنگاه و به اقتضای بخش و... و محیط آن بنگاه در روش های واگذاری تنوع ایجاد کنیم.

دژپسند ادامه داد: گزارش فوق در هیات واگذاری (متشکل از دولت، بخش خصوصی و مجلس) مطرح شد و تمام راه های ممکن و جدیدی که می توانستیم برای این پروسه استفاده کنیم، مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت. البته طبیعی است که در این فرآیند، دولت نیز تامین مالی شود، هر چند تصمیم ها بر مبنای تامین مالی دولت نیست اما آثارش حتماً به تامین مالی دولت کمک می کند و در این شرایط که نفت به حداقل فروش و قیمت رسیده، می تواند کمک رسان خوبی باشد.

خصوصی سازی منتهی به چوب حراج زدن به اموال دولت نشود

وی روش قیمت گذاری را بحث دیگری در حوزه واگذاری ها دانست و توضیح داد: قانون به تصویب رسیده درخصوص قیمت گذاری ها تمامی جوانب و موضوعات را مورد توجه قرار داده است، به گونه ای که بتوان در روش های واگذاری و قیمت گذاری به بهترین شکل ممکن عمل کرد. البته اگر چه تسهیل امر خصوصی سازی و واگذاری مطرح است، اما نباید منتهی به چوب حراج به اموال دولت شود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در توضیح مراحل واگذاری و خصوصی سازی اموال دولتی توضیح داد: ابتدا هیاتی کارشناسی تشکیل می شود و این افراد قیمت را براساس اصول کارشناسی و حسابداری تعیین می کنند، اما تعیین قیمت در همین مرحله متوقف نخواهد شد، چرا که پس از آن در هیات واگذاری (متشکل از وزرای اقتصاد و دادگستری، روسای اتاق بازرگانی، رئیس سازمان برنامه و دو نماینده مجلس) مطرح و در این هیات قیمت ها مجدداً بررسی می شوند و در نهایت قیمتی که منطقی تر است انتخاب و بر آن اساس سازمان خصوصی سازی نسبت به واگذاری اقدام می کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: در تعیین قیمت و در تصمیم گیری کاملا کارشناسی و علمی رفتار می شود، البته تلاش شده تعیین قیمت به گونه ای نباشد که خریدار رفتار ما را پیشخوانی کند. همچنین طی چند ماه گذشته 6 پالایشگاه آمده در بورس را عرضه کرده و در عین حال آنها را مشمول تخفیفات درجه ای نکردیم. بنابراین در واگذاری ها بر مبنای قانون عمل می کنیم.

نباید در امر خصوصی سازی و واگذاری ها تعلل کنیم

وی اظهار کرد: براساس تاکیدات مقام معظم رهبری نباید در امر خصوصی سازی و واگذاری ها تعلل کنیم، اما باید دقت شود هیچگونه مشکل اجتماعی نیز به وجود نیاید.

دژپسند با بیان اینکه هرنوع واگذاری آثار منطقه ای دارد، بنابراین طبیعی است نمایندگان نسبت به آن حساسیت بیشتری داشته باشند، گفت: برای تمام واحدهای واگذاری شده که نمایندگان و سایر نهادهای نظارتی نسبت به آن اعتراضاتی داشته اند، کارگروه ویژه تشکیل دادیم تا مشکلات را دقیقا بررسی کنند.

این عضو کابینه دولت یادآور شد: خوشبختانه مشکل شرکت آلومینیوم المهدی کاملا حل شده است به طوری که مورد قدردانی دوستان نیز قرار گرفت. این درحالی است که سرمایه گذار و خریدار شرکت نیشکر هفت تپه مشکلاتی داشته اند اما سازمان خصوصی سازی کمک هایی کرد  که مشکلات پیش آمده برای سرمایه گذار و خریدار به جامعه کارگری تسری پیدا نکند. بنابراین اکنون در شرکت نیشکر هفت تپه شرایط آرام است و این شرکت آماده توسعه و بهره برداری است.

وی افزود: همچنین مصوب شده بود تا بخشی از زمین های شرکت کشت و صنعت مغان به عشایر منطقه داده شود و دولت نیز در این موضوع دچار تردید نیست، لذا واگذاری بخشی از زمین های این منطقه به عشایر در حال پیگیری است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet