خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/07/28 12:25:00
سرویس صحن

حذف دارو از لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حذف دارو از ماده ۴ لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروزف به پیشنهاد شهرزاد نماینده‌ مردم اصفهان مبنی بر حذف هدفمند کردن یارانه دارو رای مثبت دادند.

شهرزاد در توضیح پیشنهاد خود با بیان اینکه با  هدفمند کردن یارانه‌ها کاملا موافقم گفت:‌ هدفمند کردن یارانه دارو به ضرر است.
وی ادامه داد:‌ به لحاظ مکانیزم‌های دولتی نمی‌توانیم یارانه دارو را هدفمند کنیم، اگر داروی اضافی مصرف می‌شود برای کنترل آن باید کار خاص خود را کرد.

غضنفر‌آبادی در مخالفت خود با این پیشنهاد گفت: ‌کدام داروخانه است که داروی یارانه‌ای را درست و صحیح به مردم می‌دهد، در حالی که در این لایحه و در بند آن در مورد موضوع دارو تصمیم شایسته‌ای گرفته شده است که اگر حذف شود همان بحث قاچاق دارو  پیش خواهد آمد.

مهدی مفتح نیز به عنوان موافق پیشنهاد حذف کلمه‌ی دارو از این ماده گفت: وقتی یارانه‌ کالاها برداشته می‌شود در این دوران تنها موردی که آسیب می‌بیند سلامت است و اولین هزینه‌ای که خانوارها پرداخت نمی‌کنند سلامت است به طوری که دارو نمی‌خرند و درمان نمی‌کنند.

وی گفت :‌ می توان  حدس زد  که بخش سلامت در اجرای این لایحه در پنج سال گذار آسیب می‌بیند و مردم برای سلامت در صورتی که قیمت‌ها واقعی شود هزینه نمی‌کنند.

‌دلخوش سخنگوی کمیسیون ویژه نیز با این پیشنهاد مخالفت کرد و گفت: در این لایحه هزینه‌ سلامت پیش‌بینی شده است .
وی گفت : بخش زیادی از دارو قاچاق می‌شود، بنابراین شما که به فکر سلامت هستید باید این امر را در نظر بگیرید ما که کلمه‌ی حذف یارانه را مطرح نکردیم، بلکه منظورمان هدفمند کردن است چرا که بسیاری از پزشکان به بیماران بیشتر از حد دارو تجویز می‌کنند و باید پرسید این 320 میلیارد یارانه‌ی دارو کجا رفته است؟

پس از سخنان موافقان و مخالفان، نمایندگان به حذف کلمه‌ی "دارو" از این ماده رای دادند.

 بر اساس ماده‌ 4 لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها دولت موظف شده است تا به تدریج و حداکثر تا پایان برنامه‌ پنج ساله‌ پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، نسبت به هدفمندکردن یارانه‌ گندم، برنج، روغن، شیر، شکر، ‌دارو، ‌خدمات پستی، ‌خدمات هواپیمایی، ‌خدمات ریلی، (مسافری) و نهادهای کشاورزی(بذر، کود و نهال) اقدام نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet