شهادت امام حسن عسکری
1398/09/19 20:15:54
سرویس اقتصادی
خدابخشی:

بودجه شرکت‌های دولتی در سال آتی 16 درصد رشد دارد

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می‌گوید بودجه شرکت های دولتی از ۱۲۷۷ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۱۴۸۴ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۹۹ افزایش پیدا کرده یعنی بودجه شرکت های دولتی نسبت به سال قبل ۱۶ درصد رشد داشته است.
بودجه شرکت‌های دولتی در سال آتی 16 درصد رشد دارد سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می‌گوید بودجه شرکت های دولتی از 1277 هزار میلیارد تومان در سال 98 به 1484 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال 99 افزایش پیدا کرده یعنی بودجه شرکت های دولتی نسبت به سال قبل 16 درصد رشد داشته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201905107496110861.jpg بودجه,شرکت‌های,دولتی,در,سال,آتی,16,درصد,رشد,دارد Icana

محمد خدابخشی سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت  در تشریح نشست (سه‌شنبه 19 آذر ماه) کمیسیون متبوع خود، به حضور رئیس دیوان محاسبات و معاونان وی در این جلسه اشاره کرد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستور کار کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات بررسی بودجه شرکت های دولتی در سال 99 بود، افزود: براساس آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه شرکتی های دولتی پیش از 15 آبان به مجلس تقدیم و برای بررسی به کمیسیون برنامه ارجاع شد.

وی اظهار کرد: کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات نیز بودجه شرکت های دولتی در سال 99 را به دیوان محاسبات ارسال کرد و از آنجایی که دیوان محاسبات برای بررسی بودجه این شرکت ها 20 روز زمان داشت، امروز گزارش آن را به کمیسیون برنامه ارائه کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: براساس گزارش دیوان محاسبات، بودجه شرکت های دولتی از 1277 هزار میلیارد تومان در سال 98 به 1484 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال 99 افزایش پیدا کرده یعنی بودجه شرکت های دولتی نسبت به سال قبل 16 درصد رشد داشته است.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه هزینه‌های جاری این شرکت‌های بالا بوده و سرمایه گذاری آنها پایین است، ادامه داد: اگرچه شرکت های دولتی در ظاهر سودده هستند اما از نظر عملکرد زیان ده هستند.

وی تصریح کرد: اصلاح بودجه شرکت های دولتی توسط مجامع در اجرای ماده 2 قانون تنظیم مقررات دولت از مهم ترین دلایل انحراف و ضعف عملکرد شرکت های دولتی است و ضرورت دارد این ماده قانونی اصلاح شود.

خدابخشی افزود: وابستگی مالیات و سود سهام دولت به بودجه شرکت های دولتی و احکام تکلیفی سبب زیان دهی این شرکت ها می شود از سوی دیگر شرکت های دولتی تسهیلات را در موعد مقرر پرداخت نکرده و با تاخیر تسویه می کنند.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه پیشنهاداتی برای اصلاح عملکرد بودجه شرکت های دولتی ارائه شده است، تصریح کرد: این پیشنهادات باید در جریان بررسی بودجه کل کشور در کمیسیون تلفیق بودجه سال 99 بررسی و در قالب احکامی در بودجه سال آتی درج شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet