ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1386/04/30 12:11:00
سرویس سیاسی
عضو کمیسیون سیاست خارجی:

انتظاراتی که از ایران در عراق مدنظر است در دور جدید مذاکرات باید مشخص شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در دور جدید مذاکرات ایران و آمریکا باید مشخص شود انتظاراتی که از ایران در بحث عراق مطرح است چیست؟

رشید جلالی جعفری نماینده کرج که در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خانه ملت سخن می‌گفت، افزود: این مساله در دور قبلی مذاکرات باید مشخص می‌شد که نشد اما در دور دوم مذاکرات باید جزییات کمکی که ایران می‌تواند به آمریکا در مورد آینده عراق بدهد کاملا شفاف و مشخص شود.

وی با تاکید بر اینکه روند مذاکرات باید کاملا شفاف باشد اظهار داشت: در طی مذاکراتی که قبلا صورت گرفت یک مجموعه جنگ روانی از سوی آمریکایی‌ها صورت گرفت که به نوعی بهره‌برداری تبلیغاتی از فضای مذاکرات بود.

جلالی افزود: در دور جدید باید از ایجاد چنین فضایی به شدت پرهیز کرد و به جای آن به این موضوع پرداخته شود که ورود ایران در این مذاکرات با هدف حل بحرانی است که آمریکایی‌ها در حمله به عراق برای کشورهای منطقه ایجاد کردند.

عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: ایران در عراق به واسطه وجود مراجع تقلید و حضور گروه‌های مختلف در حاکمیت عراق از جمله اکراد،شیعیان،اهل سنت و غیر مسلمانان با ایران مرتبط است و ایران می‌تواند نقش تعیین کننده و موثری در ثبات و امنیت عراق داشته باشد.

جلالی با اشاره به سطح مذاکرات در دور جدید اظهار داشت: برگزاری مذاکرات در سطح سفیر کفایت می‌کند و ضرورتی ندارد در دور اولیه مذاکرات سطح آن را ارتقا داد.

وی افزود: در این جلسات، بر روی دستور کار و روند مذاکرات توافقات کلی حاصل می‌شود و لزومی به رفتن به سطح عالی در وضعیت کنونی نیست. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص درخواست رئیس کمیسیون امور خارجه آمریکا برای حضور در ایران اظهار داشت: این درخواست هنوز به صورت کتبی مطرح نشده است. باید کتبا مطرح شود آن وقت می‌توان این درخواست را در چارچوب منافع ملی بررسی کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet