انتخابات ریاست جمهوری
1398/09/24 16:41:24
سرویس سیاسی
تشریح نشست فراکسیون مستقلین ولایی مجلس

تحقق 20 درصدی سیاست‌های اصلاح ساختار بودجه

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس در تشریح دستورکار نشست این فراکسیون گفت: این فراکسیون به بررسی ویژگی‌های لایحه بودجه ۹۹ پرداخته است که بر این اساس در گزارش ارائه شده مشخص شد درآمدهای دولت در سال ۹۹، ۹ درصد افزایش خواهد داشت در حالی که هزینه‌ها تنها ۴ درصد رشد پیدا خواهد کرد.
تحقق 20 درصدی سیاست‌های اصلاح ساختار بودجه رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس در تشریح دستورکار نشست این فراکسیون گفت: این فراکسیون به بررسی ویژگی‌های لایحه بودجه 99 پرداخته است که بر این اساس در گزارش ارائه شده مشخص شد درآمدهای دولت در سال 99، 9 درصد افزایش خواهد داشت در حالی که هزینه‌ها تنها 4 درصد رشد پیدا خواهد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201912109571244977.jpg تحقق,20,درصدی,سیاست‌های,اصلاح,ساختار,بودجه Icana

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست امروز (یکشنبه، 24 آذرماه) فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی که با حضور معاون سازمان برنامه و بودجه کشور برای بررسی لایحه بودجه سال 1399 برگزار شد، گفت: بودجه کل کشور شامل بودجه عمومی و بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت است که بر این اساس سهم منابع شرکت‌های دولتی 72 درصد و به میزان 14 هزار میلیارد تومان است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه بخش درآمدی بودجه سال 99 نسبت به سال 98 با افزایش 9 درصدی مواجه شده است، گفت: واگذاری دارایی های سرمایه ای 38 درصد کاهش پیدا کرد که به معنای کاهش فروش نفت است؛ بر این اساس حدود 2 هزار هزار میلیارد تومان بودجه سال 99 است.

وی در ادامه با بیان اینکه هزینه های کشور در سال 99، چهار درصد رشد پیدا کرده است، عنوان کرد: تملک دارایی های سرمایه ای رشد 5درصدی و تملک دارایی های مالی نیز رشد 60 درصدی داشته که به این معنا است که دولت اوراق بیشتری را به فروش خواهد رساند لذا میزان 2 هزار هزار میلیارد تومان به این شکل هزینه می شود.

جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه با بیان اینکه نمودار اصلاح ساختار لایحه بودجه دارای 4 بخش درآمدزایی پایدار، هزینه کارکرد کارا، ارتقای ثبات، توسعه و عدالت و اصلاحات نهادی نظام بودجه ریزی است، یادآور شد: در بخش درآمدی، مالیات ها بالغ بر 175 هزار میلیارد تومان است که با رشد 26 درصدی نسبت به سال 98 بوده همچنین حقوق گمرکی که مبلغی بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان است با رشد منفی 38درصدی نسبت به سال قبل مواجه شده و سایر درآمدها نیز بالغ بر 66 هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با اشاره به واگذاری دارایی های سرمایه ای بیان داشت: 68 درصد کاهش در این زمینه داشته ایم که مقرر شده یک میلیون بشکه نفت در روز به فروش برسد که با احتساب بشکه ای 50 دلار که با دلار 4200 تومانی، درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت به 18 میلیارد دلار می رسد.

وی ادامه داد: در واگذاری دارایی های سرمایه ای، دولت باید اموال مازاد خود را به میزان 49 هزار میلیارد تومان به فروش برساند و منابع حاصل از واگذاری طرح های عمرانی نیز به میزان هزار میلیارد تومان و منابع حاصل از صادرات نفت و گاز نیز 48 هزار میلیارد تومان خواهد بود که در مجموع نزدیک 99 هزار میلیارد تومان خواهد شد که در مقایسه با بودجه سال 98، رشد منفی 38 درصد داشته است.

جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه با اشاره به بخش واگذاری دارایی های مالی اظهار کرد: این بخش شامل فروش اوراق مالی به میزان 80 هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته رشد 86 درصدی داشته و واگذاری سایر دارهایی های مالی نیز حدود 45 هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال 98، 79 درصد رشد داشته است و جمع آن حدود 125 هزار میلیارد تومان خواهد بود که رشد آن حدود 144 درصد است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم ادامه داد: پیش بینی دولت در بودجه برای مصارف عمومی حدود 484 هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با سال گذشته 8 درصد رشد داشته است و اعتبارات هزینه ای نیز 367 هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته با رشد 4 درصدی مواجه شده است.

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در رابطه با اصلاح ساختاری بودجه 65 توصیه داشتند که دولت برای تحقق آن 13 مورد را در لایحه بودجه 99 رعایت کرده به این معنا که حدود 20 درصد این سیاست‌ها در سال 99 عملیاتی خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet